Od pewnego czasu wiadomo już, że Izera - pierwszy polski samochód elektryczny, flagowy projekt rządu PiS - nigdy nie wyjedzie na drogi. Teraz zarząd ElectroMobility Poland zdecydował o redukcji etatów, obejmującej kilkadziesiąt osób. Informacje te potwierdziła sama spółka w odpowiedzi na pytania redakcji Dziennika "Gazeta Prawna". O podjętej decyzji poinformowano również Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Według źródeł DGP przygotowania do redukcji zatrudnienia trwały już od kilku tygodni, a pracownicy zostali oficjalnie poinformowani o zmianach 28 lutego.
Spółka wyjaśnia, że decyzja wynika ze zmiany sposobu realizacji projektu oraz konieczności dostosowania struktury organizacyjnej do przyszłych potrzeb. Dodatkowo, przedłużające się poszukiwania źródeł finansowania zmusiły EMP do optymalizacji kosztów.
Decyzja ta ma związek z modyfikacją sposobu realizacji projektu przez ElectroMobility Poland, a tym samym koniecznością dostosowania profilu stanowisk do przyszłych potrzeb. Wynika ona również z przedłużającego się procesu pozyskania finansowania, co powoduje konieczność optymalizacji struktury kosztów. Jest to dla nas decyzja bardzo trudna, ale w obecnej sytuacji konieczna – podkreśla EMP w oficjalnym oświadczeniu.
Zmiany obejmą 40 stanowisk we wszystkich działach firmy, dotykając zarówno etatowych pracowników, jak i współpracowników.
Celem reorganizacji jest zapewnienie realizacji kluczowych zadań w nadchodzących miesiącach, w tym pozyskania finansowania oraz przygotowania się do wdrożenia projektu na większą skalę.
Zmiany w spółce to efekt redefinicji koncepcji polskiego samochodu elektrycznego.
Przypomnijmy, że w listopadzie minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski ostatecznie przekreślił szanse na realizację projektu Izera.
- Coś takiego jak Izera nie istnieje. To jest jedna z tych halucynacji PiS-u, że można zbudować samochód, nie mając niczego. To nawet w "Ziemi obiecanej" się nie udało - powiedział pod koniec minionego roku w rozmowie z Interią minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Zamiast Izery powstanie "klaster elektromobilności", który skupi się na rozwoju kilku marek pojazdów elektrycznych, budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz rozwijaniu ekosystemu elektromobilności w Polsce - podał portal.
Tymczasem fabryka polskiego elektryka miała powstać na prawie 250-hektarowej działce na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Co powstanie na tym terenie? Na to pytanie, podczas podsumowania roku 2024 roku KSSE w Katowicach, odpowiedział nam Rafał Żelazny, prezes spółki <<Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie?(wideo)>>.
Najbliższe miesiące będą kluczowe dla nowej koncepcji spółki. Ostateczna decyzja w sprawie finansowania ma zapaść w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a reszta środków ma pochodzić z finansowania dłużnego.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
690Autostrada A4 Katowice-Kraków z trzecim pasem szybciej niż planowano? Jest apel
625863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
607JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
365S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
218S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
+1 / -0Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
+1 / -0863 dodatkowych miejsc postojowych. Nowy parking P5 w Katowice Airport
+1 / -0Centrum handlowe w miejscu dawnej huty. Siemianowice Śląskie zagospodarują teren po Hucie Jedność
+2 / -1Sosnowiec: 70 mln zł na rewitalizację terenu po byłej kopalni KWK Kazimierz–Juliusz
+1 / -0Trzy centra handlowe ze śląskiego idą w obce ręce. Obiekty kupił międzynarodowy fundusz
0S1 - tak powstaje jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Śląskiem (zdjęcia)
0JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
0Gliwice wybrały wykonawców spalarni odpadów. Inwestycja ma powstać do końca 2028 roku
0Autostrada A4 Katowice-Kraków z trzecim pasem szybciej niż planowano? Jest apel
0