Konkurencyjność przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych zawsze zależała od kosztów produkcji, ale równie ważna jest jej jakość i szybkość. Zakładając, że w perspektywie czasu energia będzie tanieć, to przyspieszeniu ulegnie proces robotyzacji przedsiębiorstw, który poprawia wymienione wcześniej czynniki.
Sam koszt projektowania robotów odpowiednich do procesów produkcyjnych w danej firmie może stanowić barierę. Projektowanie robotów w oprogramowaniu SOLIDWORKS zdecydowanie tę barierę zmniejsza z kilku powodów, wymienionych niżej. Robotyzacja przemysłu staje się bardziej dostępna.
SOLIDWORKS oferuje intuicyjne środowisko 3D CAD, które pozwala inżynierom na łatwe i szybkie tworzenie szczegółowych modeli robotów. Po zdefiniowaniu procesów technologicznych w danej firmie można przystąpić do projektowania odpowiednich robotów.
Funkcje takie jak symulacje kinematyczne i dynamiczne umożliwiają testowanie i optymalizację projektów robotów przed ich fizyczną budową. Wydajność i trwałość projektowanego urządzenia jest przewidywalna w bardzo precyzyjnym zakresie.
Możliwość integracji z systemami CAM (Computer-Aided Manufacturing) ułatwia generowanie kodów sterujących dla robotów. To oznacza, że oprogramowanie SOLIDWORKS będzie przydatne również w udoskonalaniu samej technologii produkcji.
SOLIDWORKS pomaga zredukować liczbę prototypów fizycznych, co oszczędza czas i materiały. W efekcie opracowanie robota gotowego do pracy staje się dostępne dla firm, dla których tego rodzaju rozwiązanie było dotąd poza zasięgiem posiadanego budżetu przeznaczonego na inwestycje czy też możliwości uzyskania dofinansowania na tego rodzaju cel.
Usprawniony proces projektowania prowadzi do szybszego wprowadzania robotów na rynek, co przekłada się na obniżenie kosztów ogólnych w krótszej perspektywie czasowej. Jednocześnie poprawie może ulec jakość i szybkość produkcji.
Choć potrzeby danego przedsiębiorstwa w zakresie robotyzacji mogą być w pewnym stopniu unikalne, to jednak dostępność gotowych komponentów i bibliotek w SOLIDWORKS dodatkowo obniża koszty projektowania.
Wąskim gardłem w robotyzacji przemysłu mogłyby okazać się wyspecjalizowane w tym zadaniu firmy. SOLIDWORKS 3D CAD jest stosunkowo łatwy w nauce, a dodatkowo towarzyszy mu wsparcie szkoleniowe od firm takich jak Visiativ Poland, co ułatwia sprawną rozbudowę działów projektowych w miarę potrzeb. Rosnąca ilość przedsiębiorstw zainteresowanych robotyzacją nie będzie stanowić problemu i nie spowolni tego procesu.
Ilość użytkowników SOLIDWORKS w Polsce stale rośnie, a na świecie jest to jedno z najbardziej popularnych i cenionych środowisk do projektowania urządzeń i konstrukcji oraz walidowania projektów poprzez symulacje. Ułatwia również współpracę w ramach rozproszonych zespołów i zapewnia najwyższy standard bezpieczeństwa tworzonej dokumentacji.
Dzięki SOLIDWORKS projektowanie robotów staje się bardziej dostępne dla mniejszych firm, startupów, a nawet dla indywidualnych konstruktorów. Pozwala na tworzenie innowacyjnych rozwiązań robotycznych o szerokim zakresie zastosowań.
Zwiększa się tym samym dostępność robotyzacji dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), co może stymulować wzrost gospodarczy i tworzyć nowe miejsca pracy, w wyniku zwiększenia konkurencyjności firm na rynku międzynarodowym.
Oprócz wymienionych wyżej korzyści, projektowanie robotów w SOLIDWORKS 3D CAD sprzyja również poprawie jakości i trwałości robotów, a także skraca czas ich produkcji.
Należy jednak pamiętać, że robotyzacja wiąże się również z nowymi wyzwaniami, takimi jak kwestie bezpieczeństwa systemów informatycznych czy organizacja pracy powiązana z dostępnością taniej energii, której cena na rynku hurtowym zmienia się w ciągu doby.
Na platformie 3DEXPERIENCE oferowanej przez Dassault Systèmes, firmę odpowiedzialną za powstanie i rozwój SOLIDWORKS 3D CAD, dostępny jest pakiet DELMIA, który pomaga przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji operacji produkcyjnych. Umożliwia planowanie i symulowanie kompletu procesów produkcyjnych przy założonych zmiennych warunkach, zarządzanie zasobami produkcyjnymi, monitorowanie realnej produkcji i analizowanie danych produkcyjnych.
Częścią pakietu DELMIA jest aplikacja LineBuilder do projektowania linii produkcyjnych przy użyciu modeli 3D CAD. Zawiera ona między innymi bibliotekę predefiniowanych komponentów, takich jak maszyny, transportery i narzędzia, funkcje ułatwiające dopasowywanie do siebie poszczególnych komponentów i optymalizację ich zastosowania czy automatyczne sprawdzanie kolizji. Nowe komponenty mogą być projektowane w SOLIDWORKS, a następnie przenoszone do aplikacji LineBulider. Dostęp do aplikacji, z odpowiednimi zabezpieczeniami, jest możliwy dla wielu projektantów jednocześnie, którzy pracują nad poszczególnymi częściami nowej linii produkcyjnej, wszyscy mają jednocześnie obraz całości projektu.
Tak wyspecjalizowane oprogramowanie pozwala nie tylko przetestować nową zrobotyzowaną linię produkcyjną jeszcze przed poniesieniem kosztów związanych z jej budową, ale także, w dalszej kolejności, prowadzić prace rozwojowe z wykorzystaniem testów na wirtualnej reprezentacji linii produkcyjnej będącej w użyciu. Raz uruchomiona transformacja cyfrowa produkcji staje się ciągłym procesem rozwojowy, podnoszącym konkurencyjność przedsiębiorstwa dziś i jutro.
Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
394Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
365Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
347Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
331PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
274Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
+1 / -0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
+1 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
0Lawina wniosków o wakacje składkowe. Oto dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim
0Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
0Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
0