Kryzys energetyczny, odejście od węgla, powrót do palenia węglem brunatnym - to sprawy, które dziś dotyczą wszystkich Polaków. Jak sytuacja wygląda z dalszej perspektywy? Sprawę skomentował w gmachu Parlementu Europejskiego europoseł ze Śląska, Łukasz Kohut. Na jego zaproszenie redakcja Śląskiego Biznesu udała się w minionym tygodniu do Brukseli, serca demokracji europejskiej. Spotkanie było okazją m.in. do zwiedzenia Europarlamentu "od kuchni" oraz wzięcia udziału w pracy komisji śledczej PE ds. inwigilacji systemem Pegasus.
Łukasz Kohut to pochodzący ze Śląska poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji Zajmuje się m.in sprawiedliwą transformacją energetyczną w Komisji ITRE (przemysłu, badań naukowych i energii).
Łukasz Kohut podkreśla, że zwłaszcza dziś, w dobie kryzysu energetycznego i wojny za naszą wschodnią granicą, w szczególny sposób angażuje się w prace w Komisji ITRE nad zabezpieczeniem zapasów energii i obniżeniem rachunków za prąd. Przyznał, że to bardzo trudny okres, dla wszystkich w Europie, dla Śląska zwłaszcza.
Przespano kilka lat transformacji energetycznej, ja o tym mówiłem, trochę się pukano w czoło, wiadomo, jaka jest moja historia rodzinna, moja mama była dyrektorem największej tzw. "górniczówy" w regionie. Ale ta szkoła - technikum w Rybniku - też przeszła tę transformację i to dość szybko. Pozamykano klasy górnicze, a zaczęto edukować mechatroników, informatyków, robotyków - bo to jest przyszłość. Ale zgadzam się, że na ten moment w historii jesteśmy w trudnej sytuacji. Bo zamiast przygotować się do transformacji energetycznej, przespaliśmy czas na nią. Teraz - w momencie wojny - moglibyśmy spróbować znieść podatki, np. VAT na węgiel, ale nikt tego nie zrobił - podkreślił Łukasz Kohut.
- Sam proponowałem tymczasowe zniesienie podatku VAT na węgiel – przypomniał europoseł.
I dodał, że bez zielonej transformacji Europa nie będzie niezależna od Rosji.
Transformacja wcale nie musi być tak dotkliwa, jak mówi rząd PiS. Wystarczy zgodnie z wytycznymi Unii pieniądze uzyskane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, tak zwane ETS-y, inwestować w odnawialne źródła energii. Pieniądze na transformację są – tylko należy je wydawać zgodnie z przeznaczeniem – tłumaczył eurodeputowany.
- Mówiłem zresztą na komisji przemysłu, że trzeba na te, powiedzmy, dwa-trzy lata, wrócić do węgla, ale nie brunatnego, tylko kamiennego, korzystać ze źródeł europejskich. Musimy pomyśleć prawdopodobnie nad energetyką jądrową, ale w dłuższej perspektywie musimy odchodzić od źródeł kopalnych - zaznaczył.
Wizyta w Brukseli była okazją do poznania specyfiki pracy i funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, ale nie tylko.
To również możliwość poznania stolicy Belgii, począwszy od symboli - na czele ze słynną figurką nagiego, sikającego chłopca, poprzez kulinarne odkrycia (królują tu przekąski - gofry i frytki – oraz słodycze – czekolada i praliny. Dla odważnych - słynne belgijskie mule).
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2015Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
975Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
441Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
370JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
353Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0