Dziś (28 marca) na drodze łączącej Gorzyczki i Łaziska odbył się protest branzy transportowej. Kilkadziesiąt tirów wyjechało na drogę, by zwrócić uwagę na problemy w branży. Co prawda, nie była to całkowita blokada drogi, bo w jednym momencie było na niej 10 pojazdów, to jednak organizatorzy wierzą, że zwrócą w ten sposób uwagę społeczeństwa i władz kraju.
"Przewoźnicy na krawędzi", "Przewoźnicy na krawędzi - Polska na krawędzi", "Nie dajmy umrzeć polskim przewoźnikom", "Dziś nasza branża - jutro twoja" - te i inne transparenty pojawiły się dziś na ciężarówkach przewoźników, którzy protestują, by zwrócić uwagę na problemy w branży.
Na kilku tirach pojawiła się również trumna z napisem "POLSKI TRANSPORT" - to wyraźny sygnał i wiadomość, że w polskim transporcie nie dzieje się dobrze, a wielu firmom transportowym grozi bankructwo.
Dzisiejszy protest to forma ogólnopolskiego sprzeciwu, choć organizatorzy mają nadzieję, że takich "wyjazdów na drogę" będzie więcej, i to jeszcze w większej skali.
Próbujemy z rządem rozmawiać już od roku. Do tej pory nie dostaliśmy żadnej pomocy i odpowiedzi - mówi Piotr Konwerski, przewodniczący zgromadzenia, prezes Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Trans.
Protestujący mają trzy główne postulaty.
Mamy trzy główne postulaty, do wprowadzenia na już. Potrzebujemy wprowadzenia ustawy, która już jest w sejmie. Mówi ona o mniejszym oskładkowaniu dla nas, nie kosztem pracowników. Dofinansowania do tachografów, do których zakładania nas zmusili oraz przenalizowania umowy UE - Ukraina. Przewoźnicy ze wschodu są dużo tańsi niż my, dlatego wszystkie kontrakty na obecną chwilę przegrywamy - mówi Piotr Konwerski.
O stanie branży transportowej opowiada Tomasz Bochenek, z firmy transportowej z Rybnika:
Nie wiem czy w agonalnym. Natomiast w stanie bardzo dużego zagrożenia upadłością. Na pewno na skalę bardziej masową niż takie incydentalne upadki pojedynczych firm, które już się dzieją. Wielu naszych kolegów nie dotrwało do momentu, by tutaj być z nami. Trudno jest w tej chwili przetrwać, ponieważ koszty prowadzenia tej działalnośći są ogromne. [...] Nie chcemy by branża transportowa upadła, tak jak nie chcemy, by Europa stała się skansenem. Chcemy by ktoś nam pomógł.
Jak mówią protestujący, branża transportowa ma bardzo zły czas. Wiele firm upada, a są nawet właściciele, którzy z tego powodu popełnili samobójstwo.
Protest w Gorzyczkach to początek. Organizatorzy zaznaczają, że liczą na kolejne tego typu protesty, już w większej skali. Przewoźnicy chcą przede wszystkim uświadomić społczeństwo o problemie w branży, ale także zaapelować do polskiego rządu.
Wypowiedzi organizatorów możecie posłuchać tutaj:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
770Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
519Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
451Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
446Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
444Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0