Po tym, jak rząd zamroził taryfy za gaz dla obywateli, PGNiG OD, spółka z Grupy Orlen, ma ulżyć firmom. Jak wynika z opublikowanego komunikatu, obniżona cena paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”, obowiązuje od 18 stycznia. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19% mniej.
Nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie Cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w 2022 roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach - czytamy w opublikowanym wczoraj (18 stycznia) komunikacie PGNiG.
PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG OD z Grupy Orlen. – Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla Klientów biznesowych - dodaje prezes Mucha.
.@PGNiG_OD z Grupy Orlen od 18 stycznia 2023 r. obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”. Obniżka wyniesie 150 zł na MWh, czyli ponad 19 proc. - informuje @PAPBiznes 👇https://t.co/5gipDQaAm5
— Biuro Prasowe PGNiG (@PrasowePGNiG) January 19, 2023
Przykładem jest sytuacja, która miała miejsce od lipca do września 2022 roku, gdy giełdowe wyceny osiągały poziom nawet 1500 zł/MWh, a PGNiG Obrót Detaliczny nie podwyższał cennika dla Klientów biznesowych i utrzymał go na stałym, prawie dwukrotnie niższym poziomie, czyli 793 zł/MWh. Ponadto cennik ten uwzględnia nie tylko koszty zakupu surowca na giełdzie, ale także ryzyko nagłych wahań cen, czy zachowania Klientów związane z elastycznością ich poboru.
Należy wskazać, że absolutnie podstawowym zadaniem PGNiG Obrót Detaliczny w trakcie kryzysu energetycznego powstałego na skutek wojny na Ukrainie oraz działań Rosji, było i nadal jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego dla ponad 7 mln Klientów Spółki – w tym dla kilkuset tysięcy Klientów biznesowych. Dzięki zabezpieczeniu dostaw, PGNiG OD podjęła decyzję o wprowadzeniu niższej ceny dla Klientów rozliczanych w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu” - podkreśla Departament Komunikacji PGNiG OD.
PGNiG OD, jako Spółka z Grupy Orlen aktywnie reaguje na bieżące zmiany rynkowe, np. poprzez przygotowanie nowej oferty dla ciepłowni, wprowadzonej w I połowie stycznia 2023 r. To rozwiązanie, w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę (MWh) za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych.
Obok wdrożonej obniżki, będącej wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw – dzięki decyzjom rządu, poza pomocą z budżetu państwa, PKN Orlen przekazuje część swoich zysków do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na poczet rekompensat dla firm handlujących gazem, w wyniku których 7 mln gospodarstw domowych w Polsce oraz 35 tysięcy podmiotów wrażliwych – jak szpitale, żłobki czy szkoły – obsługiwanych przez PGNIG OD, mają dziś ochronę taryfową i zamrożone ceny gazu - czytamy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
521Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
454Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
417Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
376Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
354Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Wody w Odrze w Raciborzu mniej o ponad metr. Wojsko pomoże w usuwaniu skutków powodzi
0ZUS przymyka oko. Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki z opóźnieniem
0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0