W związku z tym, że na terenie Węgier ujawniono przypadki pryszczycy u bydła w Polsce weszła w życie ustawa, która zakazuje transportu zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić właśnie tę chorobę. Na terenie województwa śląskiego, w tym również w powiecie wodzisławskim utworzono punkt, gdzie policjanci kontrolują granice.
Kilka dni temu opublikowano informacje o przypadkach pryszczycy na terenie Węgier. W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania tej zakaźnej choroby wirusowej zwierząt, Wojewoda Śląski Marek Wójcik zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Efektem tego spotkania było wprowadzenie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 r.
Ustalono, że na terenie województwa śląskiego, policjanci kontrolować będą granice i ewentualny wwóz zwięrząt, produktów oraz przedmiotów, które mogą "wjechać" na teren Polski,a które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie pryszczycą.
Na terenie województwa śląskiego utworzono pięć punktów kontroli drogowej, które zlokalizowane są w 4 powiatach: cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim i żywieckim.
Wzmożone kontrole Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego prowadzone są na przejściach granicznych w:
- W wyznaczonych punktach kontroli pełniona jest całodobowa służba funkcjonariuszy. Głównym zadaniem patroli jest prowadzenie intensywnych obserwacji oraz kontrola pojazdów mogących przewozić materiały objęte zakazem. Wprowadzenie nowych punktów kontroli drogowej i wspólne działania służb mają na celu ochronę Polski przed zagrożeniem epidemiologicznym związanym z pryszczycą - informuje Śląska Policja.
Pryszczyca (Foot and mouth disease – FMD, zaraza pyska i racic) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Chorują najczęściej krowy, świnie, kozy, owce. Wirus, który jest wysoce zakaźny dla zwierząt, charakteryzuje się dużą odpornością w środowisku i łatwo szerzy się niezależnie od warunków atmosferycznych. Kraje, w których wystąpi FMD, narażone są na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (WOAH). Ostatni potwierdzony przypadek pryszczycy u zwierząt w Polsce odnotowano 54 lata temu (w 1971 r.).
Pryszczyca jest bardzo zaraźliwa i może rozprzestrzeniać się na różne sposoby, m.in. poprzez:
Objawy pryszczycy mogą się różnić w zależności od gatunku zwierzęcia, ale najczęściej występują:
Pryszczyca stanowi poważne zagrożenie dla hodowli zwierząt, ponieważ powoduje duże straty ekonomiczne. Choroba prowadzi do spadku produkcji mleka i mięsa, a także do śmierci zwierząt. Jednak w przypadku wykrycia ogniska choroby konieczne jest wybicie wszystkich zwierząt w danym gospodarstwie, a także dezynfekcja pomieszczeń i sprzętu. Kraje, w których wystąpi pryszczyca, mają ograniczoną możliwość eksportu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Aby uchronić zwierzęta przed pryszczycą, należy przestrzegać kilku zasad. Należy ograniczyć kontakt zwierząt z osobami postronnymi oraz z dzikimi zwierzętami a zwierzęta wprowadzane do stada powinny być poddane kwarantannie. W pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta, należy dbać o higienę oraz regularnie dezynfekować sprzęt. Należy regularnie kontrolować stan zdrowia zwierząt i w przypadku podejrzenia pryszczycy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu pobrania próbek w kierunku wykluczenia FMD. Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu i zgłoszenie podejrzenia jej wystąpienia jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Ludzie mogą ulec zakażeniu, ale zachorowania u ludzi występują bardzo rzadko, a ich przebieg jest łagodny. Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, jak również spożywając surowe skażone patogenem mięso, zawierające wirusy niepasteryzowane mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne.
Okres inkubacji zakażenia u ludzi wynosi 2-12 dni, średnio 3-4 dni. Objawy obejmują zmiany pęcherzykowe na błonach śluzowych jamy ustnej, na skórze dłoni/stopach, ale także gorączkę, ból gardła, bóle głowy. Przebieg choroby jest łagodny i kończy się wyzdrowieniem w ciągu 1-2 tygodni. Nie zgłoszono przypadków przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka.
U ludzi, w szczególności u dzieci, objawy choroby mogą być podobne do wirusowej choroby dłoni, stóp i ust (zwanej też chorobą bostońską lub enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej dłoni, stóp i ust).
W Polsce zgłaszanie przypadków zachorowań na pryszczycę u ludzi jest obowiązkowe na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 924 z późn. zm.) oraz wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1045).
Zapobieganie pryszczycy polega na weterynaryjnym monitoringu zdrowia populacji bydła i świń oraz zwalczaniu ognisk choroby w przypadku jej wystąpienia poprzez eliminację zakażonych zwierząt.
Prowadzi się również nadzór epidemiologiczny w środowisku osób narażonych na zakażenie wirusem pryszczycy. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.
Indywidualna profilaktyka polega na stosowaniu środków ochrony osobistej oraz wzmożonej higieny podczas kontaktu ze źródłami zakażenia, co obejmuje w szczególności:
Wszystkie zwierzęta, z których pozyskuje się mięso, przechodzą indywidualne badanie przed- i poubojowe w celu potwierdzenia bezpieczeństwa wytworzonych produktów.
W przypadku wybuchu ogniska pryszczycy przepisy UE zakazują przemieszczania zwierząt zakażonych lub podejrzanych o zakażenie wirusem pryszczycy. Zakazane jest również wprowadzanie na rynek produktów pochodzących od tych zwierząt. Ma to na celu zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
770Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
519Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
450Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
446Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
443Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0