98 proc. mieszkań w blokach wielorodzinnych jest obecnie budowanych przez firmy deweloperskie, co skutkuje brakiem możliwości zakupu własnego mieszkania przez większość Polaków - podnoszą przedstawiciele branży. W związku z tym PZFD zdecydował się na głos poparcia dla pozostającego w cieniu inwestycji deweloperskich mieszkalnictwa socjalnego.
Jak wynika z danych GUS, w 2023 roku rozpoczęto budowę około 3,5 tys. mieszkań społecznych czynszowych, podczas gdy deweloperzy ruszyli z budową ponad 114,5 tys. mieszkań.
Udział budownictwa społecznego w rynku mieszkaniowym jest zbyt niski, co wynika z braku długofalowej polityki mieszkaniowej. Dlatego chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, aby przyspieszyć budowę TBS i mieszkań komunalnych – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
Jak podnosi PZFD, branża deweloperska odpowiada za niemal 98% mieszkań w budynkach wielorodzinnych, lecz nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb społecznych w zakresie mieszkalnictwa.
- Wysokie stopy procentowe ograniczają dostęp do kredytów hipotecznych, co uniemożliwia wielu Polakom zakup własnego mieszkania. Problem ten dotyka szczególnie osoby o niższych dochodach, dla których segment budownictwa społecznego mógłby być jedyną szansą na dostęp do mieszkań - podkreślają przedstawiciele branży,
Obecny budżet państwa przewiduje dopłaty na poziomie 1 miliarda złotych, co pozwala na budowę jedynie 4,5–5 tys. mieszkań społecznych, podczas gdy samorządy zgłosiły zapotrzebowanie na ponad 13 tys. takich inwestycji. Przygotowana nowelizacja ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa zakłada zwiększenie limitu dopłat do 5 miliardów złotych, co umożliwiłoby realizację większej liczby projektów.
Dlatego konieczne jest jak najszybsze przyjęcie nowelizacji ustawy, bo bez zwiększenia limitu nie będzie możliwe zwiększenie skali budowy TBS ani realizacja już złożonych wniosków – zauważa Bartosz Guss.
I dodaje, ze brak działań ze strony rządu może również skutkować utratą 150 milionów euro z Krajowego Planu Odbudowy, które mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje w energooszczędne budownictwo dla rodzin o niskich i średnich dochodach.
PZFD proponuje instytucjom państwowym przygotowywanie wspólnych projektów.
Rynek deweloperski może odegrać istotną rolę w rozwoju budownictwa społecznego, dzieląc się swoim doświadczeniem, wiedzą i sprawdzonymi rozwiązaniami – deklaruje dyrektor PZFD. - Warto również rozważyć wspólne projekty łączące inwestycje deweloperskie z budownictwem społecznym, co pozwoliłoby na tworzenie kompleksowych osiedli z infrastrukturą edukacyjną i rekreacyjną.
Bartosz Guss zauważa, że rozwój budownictwa społecznego wymaga nie tylko zwiększenia finansowania, ale także uproszczenia procedur administracyjnych i zniesienia barier formalnych.
Podmioty realizujące inwestycje społeczne działają w ramach tych samych przepisów, co sektor prywatny, dlatego konieczne jest skrócenie czasu realizacji projektów poprzez wprowadzenie zmian w przepisach planistycznych i budowlanych.
PZFD deklaruje gotowość do współpracy z różnymi instytucjami, takimi jak Ministerstwo Rozwoju i Technologii czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
Apelujemy o podjęcie konkretnych działań. Przejdźmy od słów do czynów. Zacznijmy od wysłania ustawy do Sejmu i stwórzmy platformę dialogu pod auspicjami MRiT – apeluje Bartosz Guss.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3717Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1347Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1232O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1213Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0