W czwartek 2 lutego odbyły się ponowne negocjacje z udziałem mediatora w osobie senatora Wojciecha Piechy w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas mediacji zarząd zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko, w którym proponuje wzrost stawek płacy zasadniczej od 1 stycznia 2023 roku o 12%.
W dniu dzisiejszym, tj. 02.02 br., odbyły się ponowne negocjacje z udziałem mediatora w osobie pana senatora Wojciecha Piechy w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników JSW - poinformowały w medach społecznościowych związku zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Po wnikliwej analizie propozycji zarządu Reprezentatywne Organizacje Związkowe stwierdziły, że zmodyfikowana propozycja w stosunku do poprzedniej jest o wiele lepsza, ale również nie do przyjęcia, ponieważ nie rekompensuje inflacji za 2022 r. i prognozowaną inflację za 2023 r. Strona społeczna podtrzymała swoje stanowisko z protokołu z dnia 25.01.2023 r. - czytamy.
Dobrym sygnałem jest modyfikacja poprzedniego stanowiska Zarządu z poprzednich mediacji, gdzie z propozycji 0% Zarząd przeszedł na 12 %. Natomiast ta propozycja jest nie do przyjęcia ponieważ w dalszym ciągu powoduje spadek płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej - podnoszą związkowcy.
12 stycznia podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się rozmowy zarządu spółki ze związkami zawodowymi o podwyżkach wynagrodzeń w JSW.
Strona społeczna oznajmiła wówczas, że brak propozycji ze strony zarządu oznacza kolejne kroki: rozmowy z udziałem mediatora i przygotowanie do akcji protestacyjnej.
Podczas spotkania działacze związkowi podtrzymali żądanie wzrostu stawek płacy zasadniczej o 25 proc. od 1 stycznia 2023 roku argumentując to wynikiem finansowym JSW za 2022 rok (danych za cały rok jeszcze spółka nie podała, ale po 3 kwartałach zarobiła „na czysto” 6,4 mld zł. Wg nieoficjalnych szacunków zysk za rok 2022 zamknie się kwotą 7 – 7,5 mld zł).
Związki zapowiadały, że przez brak postępów w rozmowach przechodzą do kolejnych kroków przewidzianych ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, mianowicie mediacjami i rozpoczęciem przygotowań do akcji protestacyjnych. Jako mediatora związkowcy proponowały senatora Wojciecha Piechę z PiS. <<Górnicy zapowiadają protesty w Warszawie. Rozmowy o podwyżkach bez powodzenia>>
__
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2018Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
986Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
443Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
384JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
364Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0