Przemysł 4.0 od dłuższego już czasu jest uznawany za branżowy standard, a w dobie technologicznego przyspieszenia napędzanego przez sztuczną inteligencję, dla wielu firm stał się absolutną koniecznością. Aby utrzymać konkurencyjność, producenci coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy informatyczne wspierające cyfrową transformację i optymalizację kluczowych procesów.
Śląski sektor produkcyjny, podobnie jak krajowy i globalny, doświadcza znaczących zmian związanych z ideą Przemysłu 4.0. Do najważniejszych trendów, które będą kształtować krajobraz przemysłowy regionu w najbliższych latach, należą bez wątpienia: predykcyjne utrzymanie ruchu i monitorowanie sprzętu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, cyfrowe bliźniaki, tworzenie wirtualnych modeli procesów produkcyjnych, kontrola jakości wspomagana przez AI, czy optymalizacja łańcucha dostaw z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Chociaż aktualnie wiele mówi się o sztucznej inteligencji i wiedzie ona prym w poszukiwaniu nowych możliwości optymalizacji produkcji, nie można zapominać, że fundamentalną rolę w cyfrowej transformacji nadal odgrywają zaawansowane systemy informatyczne, takie jak systemy ERP, MES, APS czy CMMS, które stanowią punkt wyjścia do realizacji wspomnianych trendów. Bez tych narzędzi trudno mówić o Przemyśle 4.0, a co dopiero o AI w produkcji, która do efektywnego działania wymaga dużej ilości wiarygodnych i uporządkowanych danych.
W kontekście cyfrowej transformacji firmy produkcyjne sięgają po zaawansowane systemy informatyczne, które wykraczają poza podstawowe funkcje. Systemy MES i APS, w integracji z systemami ERP, stanowią o sile nowoczesnej produkcji.
Ponadto implementacja systemów MES i APS tworzy solidną podstawę do wdrażania zaawansowanych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, która staje się źródłem niezbędnych danych do analizy i podejmowania najbardziej trafnych decyzji.
Oprogramowanie do zarządzania utrzymaniem ruchu (CMMS) to kolejny element w cyfrowej transformacji produkcji. Nowoczesne systemy CMMS takie jak rozwiązanie firmy Queris (https://queris.pl/system-cmms/) wznoszą działy techniczne na zupełnie nowy poziom organizacji dzięki szerokiej wymianie danych, czy to z systemami produkcyjnymi, czy ERP.
Integracja umożliwia przepływ danych między różnymi obszarami działalności, a to przekłada się na lepszą koordynację i efektywność procesów. Dzięki lepszej obsłudze technicznej maszyn, systemy utrzymania ruchu pomagają obniżać ogólne koszty utrzymania parku maszynowego, a przede wszystkim zwiększają dostępność maszyn, dzięki minimalizacji występujących awarii.
Możliwość generowania alertów o koniecznej konserwacji predykcyjnej, czy błyskawiczne zgłoszenia przestojów, dodatkowo wzmacniają prewencyjne podejście do utrzymania ruchu, które przynosi efekty w postaci znacznej poprawy ciągłości produkcji.
Transformacja cyfrowa jest aktywnie wspierana przez szereg inicjatyw i wyspecjalizowanych centrów kompetencji na Śląsku. Jednym z podmiotów jest Silesia Smart Systems (wcześniej znane jako Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0), które od 2018 roku ułatwia wdrażanie nowoczesnych technologii w regionie poprzez realizację różnych projektów szkoleniowo-doradczych.
Oprócz tego, istotną rolę w procesie cyfryzacji odgrywają również Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing. Klaster skupia się głównie na firmach z branży motoryzacyjnej, która stanowi znaczną część przedsiębiorstw w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Te i inne inicjatywy powiązane z nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi stanowią cenne zasoby dla śląskich przedsiębiorstw, które pragną wkroczyć na ścieżkę Przemysłu 4.0.
Przemysł 4.0 rewolucjonizuje produkcję, a kluczem do sukcesu jest digitalizacja zakładów, bazująca na synergii zaawansowanych systemów i rozwiązań IT. ERP, MES, APS czy CMMS to fundament lean manufacturing, umożliwiający optymalizację procesów, wzrost wydajności, poprawę jakości oraz skrócenie cyklu produkcyjnego. Firmy, które chcą wygrać w cyfrowej erze, muszą w pełni wykorzystać potencjał tych narzędzi.
Tagi: przemysł 4.0., systemy CMMS
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
770Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
519Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
451Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
447Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
444Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0