W sytuacji, gdy niedopuszczenie do rozlania się epidemii koronawirusa w naszym kraju jest zadaniem absolutnie priorytetowym uważam, że nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów w zarządzonym terminie w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu naszych obywateli -twierdzi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej i apeluje do marszałek sejmu o przesunięcie wyborów prezydenta RP.
Wybory Prezydenta RP zaplanowane są na 10 maja. Aktualnie sprawujący tę funkcję Andrzej Duda co rusz pokazuje się w telewizji informując o działaniach, jakie jako głowa państwa podejmuje na rzecz Polaków zmagających się z pandemią. Inni kandydaci utyskują, że nie mają takiej możliwości dotarcia do obywateli, a prowadzenie kampanii w terenie w związku z ogłoszonym stanem epidemii jest niemożliwe.
Obóz rządzący twardo opowiada się za przeprowadzeniem wyborów 10 maja twierdząc, że ograniczenia wprowadzone są do 13 kwietnia i czas od tego dnia do wyborów wystarczy zarówno na kampanię jak i przygotowanie kraju do elekcji.
Prezydent Rudy Śląskiej jawnie jako przedstawiciel samorządu terytorialnego twierdzi, że nie ma takiej możliwości. Posiłkuje się przykładem swojego miasta, ale też Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, której Ruda Śląska jest członkiem.
W Rudzie Śląskiej jest 106 tysięcy osób uprawnionych do głosowania. Miasto jest podzielone na 74 stałe obwody głosowania oraz 4 obwody odrębne umiejscowione w Szpitalu Miejskim oraz Domach Opieki dla Seniorów.
Grażyna Dziedzic tłumaczy, że przeprowadzenie wyborów jest poważnym przedsięwzięciem organizacyjnym, które wymaga nie tylko woli politycznej, ale przede wszystkim wytężonej pracy wieloosobowych zespołów ludzi, którzy nie mogą wykonać swoich obowiązków bez bliskiej osobistej współpracy.
- W naszym mieście podczas wyborów powszechnych jest zaangażowanych ok. 1300 osób, w tym m.in. członkowie obwodowych komisji wyborczych, operatorzy informatyczni, opiekunowie z ramienia jednostki, w której są zlokalizowane siedziby komisji, pracownicy Urzędu Miasta, Strażnicy Miejscy, Policja i inni – mówi samorządowiec. I dodaje:
- W sytuacji, gdy niedopuszczenie do rozlania się epidemii koronawirusa w naszym kraju jest zadaniem absolutnie priorytetowym dla wszystkich obywateli, a przede wszystkim dla nas jako przedstawicieli władz, zarówno państwowych jak i samorządowych, uważam, że nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów w zarządzonym terminie w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu naszych obywateli – mówi prezydent Rudy Śl.
Zaznacza, że to na wójtach, burmistrzach i prezydentach miast spoczywa obowiązek zorganizowania wyborów.
- To oni jednak ponoszą osobistą odpowiedzialność za zdrowie i życie mieszkańców – mówi gospodarz śląskiego miasta.
Ruda Śląska to 140-tysięczne miasto, a w wybory zaangażowanych jest bezpośrednio 1300 osób. To w skali 38-milionowego kraju mówimy o setkach tysięcy osób pracujących bezpośrednio przy wyborach. Uprawnionych do głosowania jest około 30 mln 111 tys. uprawnionych. Zakładając, że wybory prezydenckie zwykle cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców można przyjąć, że frekwencja wyniesie około 60 proc. Czyli około 20 mln osób ruszy w niedzielę do lokali wyborczych, będzie się mijać po drodze do komisji obwodowej, stać w kolejkach po karty do głosowania, itd. Okazji do zarażenia się będzie co niemiara, chyba, że rząd uważa, że 10 maja koronawirus już nie będzie groźny.
Grażyna Dziedzic apeluje do marszałek sejmu Elżbiety Witek, aby przełożyła wybory na późniejszy termin.
- Jako przedstawiciel ustawodawcy zapewne doskonale zdaje sobie Pani Marszałek sprawę z obowiązującego w tej materii prawa, w tym Kodeksu Karnego w szczególności. Najważniejszą dziś racją stanu jest zdrowie i życie naszych polskich rodzin, dlatego proszę o uwzględnienie niniejszego Apelu – uważa samorządowiec.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0