W środę 20 listopada o godzinie 8.00 Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oddała w pełni do użytku operacyjnego nową wieżę kontroli w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice. Od tego momentu wieża zwana "królową" obsługuje już cały ruch lotniczy w Pyrzowicach.
Oznacza to, że rozpoczęty równo miesiąc temu - 20 października 2019 r. proces operacyjnego uruchamiania nowej wieży, a tym samym czas równoległego funkcjonowania starego i nowego obiektu, tzw. shadow mode, dobiegł końca.
Obecnie wszystkie działania operacyjne, prowadzone są już z położonej na wysokości 41 metra sali operacyjnej pyrzowickiej wieży zwanej „Królową”.
Mierząca dokładnie 46 metrów nowa wieża kontroli lotów jest najwyższą tego typu konstrukcją w całej Polsce. Podczas budowy zadbano o odpowiednie wyposażenie przyszłych pracowników obiektu w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym obsługa ruchu powietrznego i zapewnienie bezpieczeństwa będą znacznie prostsze.
Zapotrzebowanie na nowa wieżę wynika przede wszystkim z dynamicznie realizowanego programu rozbudowy infrastruktury pyrzowickiego lotniska, który Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA z powodzeniem prowadzi od 2007 roku. W ramach pierwszego, zakończonego w 2018, etapu inwestycji zrealizowano projekty o łącznej wartości oscylującej w granicach 690 mln złotych. Poza budową nowej, długiej na 3 200 metrów drogi startowej, zakończono m.in. konstrukcję nowego terminalu pasażerskiego C, terminalu cargo i nowej bazy do obsługi technicznej samolotów. Na skutek zakończonego etapu inwestycji powierzchnia wszystkich nawierzchni lotniskowych wzrosła z 330 tys. m2 do 800 tys. m2.
Tylko w 2018 roku w Katowice Airport obsłużono 4,84 mln pasażerów oraz 18,5 tys. ton cargo, a samoloty wykonały 41 tys. startów i lądowań. Są to liczby ponad dwukrotnie większe niż ich w momencie rozpoczęcia pierwszej części rozbudowy. Aktualne zapotrzebowania oraz inwestycje wchodzące w skład następnego, rozplanowanego do 2025 roku etapu rozwoju lotniska sprawiają, że nowa wieża kontroli lotów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania portu.
Nowa wieża kontroli lotów w Katowice Airport jest tak naprawdę trzecią tego typu konstrukcją w historii lotniska. Pierwszy budynek przeznaczony do wsparcia ruchu powietrznego zbudowało w 1978 roku Ludowe Wojsko Polskie. Wieża funkcjonowała nieprzerwanie do 1999 roku i przez ten czas obsługiwana była głównie przez specjalnie wyszkolonych w procedurach cywilnych kontrolerów wojskowych. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach działalności w konstrukcji pracowali również standardowi kontrolerzy cywilni.
Druga wieża, a zarazem ta, która dziś zakończyła swój 18-letni okres funkcjonowania, została wybudowana w 1999 roku na zlecenie Agencji Ruchu Lotniczego wchodzącej w skład Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, czyli prekursora Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Mierząca 23 metrów konstrukcja – dokładnie dwa razy niższa od nowej wieża – obsłużyła w sumie 475 tys. operacji startów i lądowań samolotów z lub do Katowice Airport. W międzyczasie przetransportowanych zostało ponad 42 mln podróżnych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Bóg, honor, autostrada". Jaworzno idzie na noże ze Stalexportem w sprawie rozbudowy A4
617Wspaniałe wieści dla Katowic! Ponad 309 mln zł dofinansowania na Hub gamingowo-technologiczny
532W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru
485Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
427Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
420Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
+1 / -0Eksperci: energia z "małego" atomu znacznie droższa niż sądzono. "W Polsce się opłaci"
0W Sosnowcu rozwija się elektromobilność. Miejskie jednostki i spółki dostaną auta z wtyczką
0Ruda Śląska w dziesiątce szczęśliwców. Wielki Piec huty "Pokój" ocalony
0Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
0Tychy będą tworzyć komponenty do "elektryków". Chiński inwestor postawi fabrykę za 160 mln złotych
0
~Jan R. 2019-11-22
07:49:36
Powoli i do przodu. czekam na zakończenie budowy A1 oraz dwóch pasów dojazdu do lotniska. Wtedy niezauważenie popyt na usługi oferowane przez lotnisko gwałtownie się zwiększy. Kierunek został wyznaczony - wzór Frankfurt nad Menem.