Reporterka Radia ZET Daria Klimza dotarła do projektu umowy społecznej, który ma zostać parafowany w najbliższą środę. Dokument był negocjowany między stroną związkową i rządową od ponad 7 miesięcy.
Dokument określa tempo likwidacji poszczególnych kopalń oraz kwestie dotowania górnictwa węgla kamiennego. Składa się z 12 stron i 7 rozdziałów. Do tego są 4 załączniki. Projekt umowy społecznej dot. wygaszania kopalń do 2049 r. Dokumenty zamieścił serwis cire.pl.
Dotarłam do projektu #UmowaSpołeczna #Górnictwo, który ma być parafowany w środę. Zgodę musi jeszcze wyrazić KE, a z tym nie będzie łatwo @RadioZET_NEWS @Tomasz_Czoik @BacaPogorzelska @m_tabaka @nettgpl @JulitaZL @sobonartur @ZasadaMarcin @Solidarnosc_kat @Sierpien80 @OpzzSlask pic.twitter.com/9tCA9LnVaL
— Daria Klimza (@DariaKlimza) April 26, 2021Zobacz także
Pierwszy rozdział dotyczy mechanizmu dopłat do likwidowanej branży. Mowa w nim między innymi o pokrywaniu kosztów nadzwyczajnych jednostek objętych systemem likwidacji (tutaj między innymi zaliczane są osłony socjalne), dopłat do redukcji wydobycia, wsparcia finansowego przekazanych już do likwidacji jednostek. Uwzględnione w tym rozdziale są koszty związane z indeksacją wynagrodzeń do roku 2025, czyli podwyżek (o 3,8% w 2022, 3,5% w 2023, 3,4% w 2024, i 3,3% w 2025). Szczegółowy opis systemu wsparcia stanowi jeden z załączników.
Drugi rozdział umowy jest związany z minimalizacją skutków transformacji i skupia się na inwestycjach w czyste technologie węglowe. Strona rządowa zobowiązuje się do rozpoczęcia wskazanych w umowie inwestycji do połowy 2022 roku, a mają one zostać oddane do użytku do roku 2029.
Trzeci rozdział dotyczy powołania Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Śląska, udziału województwa śląskiego w podziale pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, utworzenia Rady Koordynacyjnej ds. Sprawiedliwej Transformacji. I tu pojawia się także włączanie projektów do Programu dla Śląska.
W czwartym rozdziale podany jest harmonogram likwidacji kopalń należących do spółek: Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie, Węglokoksu Kraju i Lubelskiego Węgla Bogdanki. Najdłużej czynne będą kopalnie PGG ROW Ruch Jankowice i Ruch Chwałowice, oraz kopalnie Tauronu Wydobycie: Sobieski i Janina oraz kopalnia Bogdanka.
Punkt z harmonogramem zamykania kopalń brzmi:
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tureckie jedzenie bez personelu. Kebabomaty - nowy pomysł na biznes Lukasa Podolskiego
902Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
625Opróżnia mieszkania po ludzkich tragediach, zmarłych, czy meliny. Poznajcie niecodzienną profesję Jakuba Kośmidera
604Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
550Przetasowanie w Polskiej Grupie Górniczej. Zmiany w kierownictwie dwóch kopalń
474Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
+4 / -0Tureckie jedzenie bez personelu. Kebabomaty - nowy pomysł na biznes Lukasa Podolskiego
+3 / -0Jest nowy wiceprezes WUG. Został nim Aleksander Chowaniec
+2 / -0Spółka od Izery ma nowy zarząd. Na czele ElectroMobility Poland stanął Tomasz Kędzierski
+0 / -1Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+0 / -2Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
0Spółka z grupy JSW ma nowego prezesa. Wcześniej był związany z PGG
0Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
0Spółka od Izery ma nowy zarząd. Na czele ElectroMobility Poland stanął Tomasz Kędzierski
0Inteligentny transfer ubezpieczeniowy jako istotny element strategii biznesowej
0