Reporterka Radia ZET Daria Klimza dotarła do projektu umowy społecznej, który ma zostać parafowany w najbliższą środę. Dokument był negocjowany między stroną związkową i rządową od ponad 7 miesięcy.
Dokument określa tempo likwidacji poszczególnych kopalń oraz kwestie dotowania górnictwa węgla kamiennego. Składa się z 12 stron i 7 rozdziałów. Do tego są 4 załączniki. Projekt umowy społecznej dot. wygaszania kopalń do 2049 r. Dokumenty zamieścił serwis cire.pl.
Dotarłam do projektu #UmowaSpołeczna #Górnictwo, który ma być parafowany w środę. Zgodę musi jeszcze wyrazić KE, a z tym nie będzie łatwo @RadioZET_NEWS @Tomasz_Czoik @BacaPogorzelska @m_tabaka @nettgpl @JulitaZL @sobonartur @ZasadaMarcin @Solidarnosc_kat @Sierpien80 @OpzzSlask pic.twitter.com/9tCA9LnVaL
— Daria Klimza (@DariaKlimza) April 26, 2021Zobacz także
Pierwszy rozdział dotyczy mechanizmu dopłat do likwidowanej branży. Mowa w nim między innymi o pokrywaniu kosztów nadzwyczajnych jednostek objętych systemem likwidacji (tutaj między innymi zaliczane są osłony socjalne), dopłat do redukcji wydobycia, wsparcia finansowego przekazanych już do likwidacji jednostek. Uwzględnione w tym rozdziale są koszty związane z indeksacją wynagrodzeń do roku 2025, czyli podwyżek (o 3,8% w 2022, 3,5% w 2023, 3,4% w 2024, i 3,3% w 2025). Szczegółowy opis systemu wsparcia stanowi jeden z załączników.
Drugi rozdział umowy jest związany z minimalizacją skutków transformacji i skupia się na inwestycjach w czyste technologie węglowe. Strona rządowa zobowiązuje się do rozpoczęcia wskazanych w umowie inwestycji do połowy 2022 roku, a mają one zostać oddane do użytku do roku 2029.
Trzeci rozdział dotyczy powołania Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Śląska, udziału województwa śląskiego w podziale pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, utworzenia Rady Koordynacyjnej ds. Sprawiedliwej Transformacji. I tu pojawia się także włączanie projektów do Programu dla Śląska.
W czwartym rozdziale podany jest harmonogram likwidacji kopalń należących do spółek: Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie, Węglokoksu Kraju i Lubelskiego Węgla Bogdanki. Najdłużej czynne będą kopalnie PGG ROW Ruch Jankowice i Ruch Chwałowice, oraz kopalnie Tauronu Wydobycie: Sobieski i Janina oraz kopalnia Bogdanka.
Punkt z harmonogramem zamykania kopalń brzmi:
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
526GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
525Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
447Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
241Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
0GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
0