„Kotarz bezpieczny! Radni odrzucili plany zabudowy deweloperskiej Hali Jaworowej!” - głoszą ekolodzy z Pracowni na rzecz Wszystkich istot komentując decyzję dotyczącą budowy bazy hotelowej w Beskidach. - Wygrały emocje, a nie debata na temat przyszłości tej turystycznej gminy i jej rozwoju – twierdzi z kolei inwestor.
16 maja odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminny Brennej w temacie zmian w dokumentach planistycznych gminy. Ich wprowadzenie było konieczne, by inwestor – Green Mountain Investments mógł zrealizować swoje przedsięwzięcie, mianowicie budowę kompleksu hotelarskiego na Hali Jaworowej w Beskidach, wraz z transami narciarskimi, terenami rekreacyjnymi, itd. Szerzej o projekcie pisaliśmy w artykule "Brenna: na Hali Jaworowej powstanie baza hotelowa z trasami narciarskimi"
Aby inwestycja mogła ruszyć, konieczne było naniesienie odpowiednich zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, co z kolei otworzyłoby drogę do wydania decyzji o warunkach zabudowy, lub do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla omawianego terenu. Decyzją radnych zmian w studium nie będzie.
Inwestor nie ukrywa rozczarowania.
- Wygrały emocje, a nie debata na temat przyszłości tej turystycznej gminy i jej rozwoju. Nasz pomysł wpisywał się w jej DNA, nadal uważamy go za dobry oraz prorozwojowy – przekazuje Tomasz Butkiewicz, rzecznik prasowy Green Mountain Investments.
- Wczoraj rada gminy zablokowała możliwość dyskusji z instytucjami publicznymi, władzami Brennej – która mogłaby się odbyć przy okazji rozpoczęcia procedury nad zmianą planu i studium. Rozpoczęcie procedury nie jest tożsame z finalnymi zmianami w planie. Taki proces trwa zazwyczaj około roku i w zasadzie każdy zainteresowany ma możliwość zabrać głos i wyrazić opinię. Jeśli zakłada on konsultacje społeczne, to takowe się odbywają i dają szansę na wypowiedź wszystkim zainteresowanym – dodaje rzecznik.
Inwestycja wzbudzała ogromne kontrowersje. Pod petycją w obronie hali podpisało się około 9 tys. osób. Planom dewelopera sprzeciwiali się też ekolodzy. Dziś triumfują.
„Z radością przyjęliśmy efekt głosowania w sprawie odstąpienia od zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz odstąpienia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Brenna dla Hali Jaworowej i zbocza Kotarza. Radni Gminy Brenna wybrali zrównoważony, mądry rozwój gminy, oparty na poszanowaniu wspólnego dobra mieszkańców i turystów. Wybrali kierunek, w myśl którego troska o cenne przyrodniczo tereny Hali Jaworowej i Kotarza jest arcyważnym komponentem rozwoju gminy, a nie jej hamulcem.” czytamy w komunikacie Pracowni na rzecz Wszystkich istot.
- Cieszymy się, że radni zdecydowali się wysłuchać głosu mieszkańców oraz wielu organizacji i osób od lat protestujących przeciw planom nieodwracalnej dewastacji jednego z najpiękniejszych miejsc Beskidu Śląskiego – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich istot. – To ogromny sukces, z którego wszyscy możemy być dumni.
Pracownia przypomina, że Hala Jaworowa to ostatnia tak rozległa hala w paśmie Beskidów, z której roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w polskich górach. „To też jedno z cenniejszych w naszym kraju miejsc występowania rzadkich, chronionych gatunków ptaków jak lęgowy puszczyk uralski, dzięcioł białogrzbiety czy sóweczka oraz część paneuropejskiego korytarza migracyjnego dla takich zwierząt jak wilki i rysie.
Plany inwestora obejmowały budowę w tym miejscu kilku obiektów hotelowych, poprowadzenie asfaltowej drogi dojazdowej, a w przyszłości rozbudowę ośrodka o m.in wyciągi narciarskie. Decyzja Rady Gminy to czerwone światło dla planów spółki Green Mountains Investment, uniemożliwiające uzyskanie dalszych decyzji administracyjnych na deweloperską zabudowę Hali Jaworowej.” czytamy w stanowisku Pracowni.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Oto najwyższy drapacz chmur na Górnym Śląsku! Topowa inwestycja w Katowicach
3643Autostrada A1. GDDKiA dokończy obwodnicę Częstochowy. Nowy wykonawca wyłoniony
3141Autostrada A1 w Śląskiem: koniec z ograniczeniem prędkości, budowa dobiega końca
1270Katowice. Przebudowa węzła Giszowiec zakończona. Premier Morawiecki przecina wstęgę
791Lider branży automotive stawia na Zagłębie. Grupa Inter Cars SA już po raz drugi parkuje w Sosnowcu
546Katowice Airport: Pierwszy pociąg wjechał na stację przy lotnisku. Zobaczcie zdjęcia!
+49 / -2Oto najwyższy drapacz chmur na Górnym Śląsku! Topowa inwestycja w Katowicach
+16 / -4W Katowicach nabierzesz wiatru w żagle. Otwarcie nowej stanicy to wstęp do rewitalizacji Doliny 5 Stawów
+6 / -1Autostrada A1. GDDKiA dokończy obwodnicę Częstochowy. Nowy wykonawca wyłoniony
+7 / -3Nieruchomości – inflacja im niestraszna
+3 / -0Oto najwyższy drapacz chmur na Górnym Śląsku! Topowa inwestycja w Katowicach
1Lider branży automotive stawia na Zagłębie. Grupa Inter Cars SA już po raz drugi parkuje w Sosnowcu
0Nieruchomości – inflacja im niestraszna
0PKP PLK buduje nowy przystanek Pawłowice Studzionka. Na linii Żory-Chybie
0Heilind Electronics Europe inwestuje w Mysłowicach
0