Rafako, największy w Europie producent kotłów energetycznych znajduje się w dramatycznej sytuacji. Raciborska firma stoi w obliczu utraty płynności finansowej. Szansą na przetrwanie najtrudniejszego okresu może być dla niej pomoc z Agencji Rozwoju Przemysłu.
Od października ubiegłego roku w Rafako trwa proces restrukturyzacji zatrudnienia. Do końca marca w wyniku zwolnień grupowych z firmą ma się pożegnać do 400 pracowników.
- Sytuacja jest bardzo trudna. Mamy zapewnienia od zarządu, że pieniądze na wynagrodzenia w marcu są zabezpieczone. Nie wiemy jednak, co będzie dalej - mówi Wiesław Oleszowski, przewodniczący „Solidarności” w Rafako.
Jak tłumaczy na stronie śląsko-dąbrowskiej Solidarności Wiesław Oleszowski, powodów trudnej sytuacji spółki jest wiele. Wskazuje m.in. na błędne decyzje poprzedniego zarządu i niekorzystne kontrakty, na których Rafako zamiast zarabiać, traciło pieniądze.
- Na to wszystko nałożyła się pandemia. Klienci przekładają lub rezygnują z planowanych wcześniej inwestycji, a przez to my nie mamy zleceń - zaznacza szef zakładowej "S".
Najbliższe miesiące będą kluczowe dla przyszłości Rafako. Firma czeka na uprawomocnienie się decyzji sądu dotyczącej zatwierdzenia układu z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. W grudniu ubiegłego roku większość wierzycieli opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Przeciwko - co zostało przyjęte z zaskoczeniem i oburzeniem przez pracowników Rafako - były spółki Skarbu Państwa, m.in.: Energa Elektrownie Ostrołęka, Gaz-System, czy PGE Obrót.
- Czekamy na uprawomocnienie decyzji sądu, a równolegle szukamy inwestora strategicznego. Liczymy też, że za kilka miesięcy pojawią się zlecenia od klientów, ale musimy do tego czasu przetrwać - mówi Wiesław Oleszowski.
Również w grudniu 2020 roku Rafako złożyło do Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o pożyczkę w wysokości 50 mln zł w ramach tzw. Polityki Nowej Szansy. Jak tłumaczy Oleszowski, te pieniądze mogłyby pomóc firmie przejść przez najtrudniejszy okres i dokończyć restrukturyzację. Do tej pory ARP nie wydała jednak decyzji w tej sprawie.
24 lutego Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" zwrócił się do prezesa ARP Cezariusza Lesisza o pilne rozpatrzenie wniosku Rafako.
- Upadłość tego przedsiębiorstwa oznaczałby potężne koszty gospodarcze i społeczne. Rafako to największy pracodawca w Raciborzu, zatrudniający blisko 1300 pracowników. Utrata pracy i źródła utrzymania przez tak liczną grupę ludzi oznaczałaby dla Raciborza społeczną katastrofę - podkreślił Dominik Kolorz w piśmie skierowanym do prezesa ARP.
W ocenie przewodniczącego ślasko-dąbrowskiej "S" ewentualna upadłość Rafako przyniosłaby też dramatyczne skutki gospodarcze nie tylko regionu, ale całego kraju oraz wpłynęłaby negatywnie na szereg inwestycji energetycznych prowadzonych w Polsce.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38813ROW, najlepsza kopalnia PGG uruchamia nową ścianę
11570Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8201Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
6000Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3675Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+44 / -2Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO przedłużone. Premier podpisał zarządzenie
0Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie
0GUS: Inflacja w czerwcu poszybowała do 15,6%. Eksperci: tak źle nie było od 25 lat
0