Ruch Chwałowice kopalni ROW zdobył pierwsze miejsce w dorocznym konkursie "Bezpieczna Kopalnia". Wyniki ogłoszono 25 lutego podczas gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Co więcej - w tegorocznej edycji całe podium przypadło kopalniom PGG.
Ranking "Bezpieczna Kopalnia" co roku opracowują specjaliści z Wyższego Urzędu Górniczego, Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, Szkoły Eksploatacji Podziemnej, a także przedstawiciele czołowych instytucji naukowych i kontrolnych, takich jak Główny Instytut Górnictwa - PIB, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach oraz oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.
W tegorocznej edycji kapituła konkursu, obradowana pod przewodnictwem wiceprezesa WUG Piotra Wojtachy, oceniała kopalnie na podstawie danych Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia WUG. Wymogi konkursowe obejmują m.in. brak wypadków śmiertelnych w ciągu ostatnich trzech lat, datę ostatnich wypadków ciężkich oraz częstość wypadków w przeliczeniu na tysiąc pracowników i na milion ton wydobycia.
Jak zaznaczono w oficjalnym komunikacie, z rankingu wykluczono zakłady górnictwa rud miedzi, w których w latach 2022-2024 odnotowano wypadki śmiertelne.
Bezkonkurencyjny okazał się w tym roku Ruch Chwałowice kopalni ROW. Drugie miejsce zajął ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit ex aequo z kopalnią Bolesław Śmiały. Na trzeciej pozycji uplasował się ruch Halemba kopalni Ruda, wspólnie z ZG Brzeszcze należącym do Południowego Koncernu Węglowego. Dodatkowo, za bezpieczne warunki pracy wyróżniono prywatną kopalnię Siltech w Zabrzu.
Jak podkreśla biuro prasowe PGG, spółka od lat zajmuje czołowe pozycje w rankingu bezpiecznych kopalń. W poprzedniej edycji konkursu zwycięzcą został ruch Marcel kopalni ROW, drugie miejsce przypadło ruchowi Piast kopalni Piast-Ziemowit, a trzecie - kopalni Bolesław Śmiały, która ex aequo dzieliła lokatę z ZG Brzeszcze w PKW.
Nagrody w konkursie "Bezpieczna Kopalnia" wręczane są podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w ramach ogólnopolskiej konferencji Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży, organizowane corocznie w Krakowie. Konferencja gromadzi przedstawicieli kopalń, naukowców, ekspertów oraz firmy technologiczne i badawcze, podsumowując najważniejsze wydarzenia w sektorze górniczym w Polsce i za granicą.
W tegorocznej edycji SEP, która odbyła się w dniach 24-26 lutego 2025 roku, licznie uczestniczyli pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, prezentując kilkanaście specjalistycznych referatów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0Uwaga! 2 maja ZUS będzie zamknięty. Zaplanuj wizytę w innym terminie
0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0