Dziś 8 marca, Dzień Kobiet. Przy tej okazji ManpowerGroup postanowiła sprawdzić, jak plasuje się obecnie sytuacja pań na rynku pracy. Niestety, wnioski nie są optymistyczne. Biorąc pod uwagę równość płci w firmach, w tym aspekty takie jak wynagrodzenie, szanse awansu i rozwoju, to 26% firm w Polsce nadal nie gwarantuje pełnej równości – wynika z przeprowadzonej analizy.
Podobnie jest z branżami, te w których dominują te role rzadziej zatrudniają kobiety. Z drugiej strony są to sektory zgłaszające największe wyzwania z pozyskaniem kandydatów o poszukiwanych kompetencjach. Wiele lekcji jest stopniowo odrabianych przez biznes oraz szkoły i instytucje rynku pracy, które promują wśród kobiet wybór technicznych i inżynieryjnych ścieżek wykształcenia oraz szerszy dostęp do branż i zawodów uznawanych za męskie – dodaje ekspertka.
Już teraz pracodawcy mogą promować transparentność, na przykład na etapie procesu rekrutacji, podając przedział płacowy w ofertach pracy. Takie podejście zyskuje na popularności również w Polsce, zwłaszcza w sektorze nowych technologii. Jawność stawek zwiększa zainteresowanie kandydatów oraz zapewnia im klarowną informację o perspektywach na danym stanowisku. Dla pracowniczek stanowi to także dodatkowe wsparcie, pomaga określić oczekiwania finansowe – doświadczenia rekrutacyjne wskazują, że kobiety często zaniżają własną wartość na rynku pracy – wyjaśnia przedstawicielka Manpower.
Wsparcie w przezwyciężaniu stereotypowego podejścia do płci nie może być krótkotrwałe, jednowymiarowe, konieczne są konsekwentnie wdrażane programy upskillingu i reskillingu, ale też programy mentoringowe dla kobiet wpierające je w wyrównywaniu szans na rynku pracy. Poprawa sytuacji w zakresie równości płci to długotrwały proces, który wymaga inwestycji, odpowiedniego planowania oraz dobrej komunikacji z rynkiem pracy. Organizacje, które szybciej i spójnie wdrażają polityki związane z równością płci zyskują na konkurencyjności, łatwiej im utrzymać i przyciągnąć talenty i budować efektywne środowisko pracy – podsumowuje Katarzyna Pączkowska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Miliarderzy ze śląskiego 2025. Forbes podał listę najbogatszych Polaków
+2 / -0Niespodziewany awans komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach. Wojciech Kruczek komendantem głównym!
+1 / -0Z ostatniej chwili: zmiany w zarządzie JSW. Zrezygnował wiceprezes ds. rozwoju
+0 / -1PGG: KWK Mysłowice-Wesoła ma nową dyrektor. Wcześniej pracowała w amerykańskim gigancie
+0 / -1