W Katowicach ruszył Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. O sensie tworzenia miejskiego inkubatora, przewagach nad konkurencją, wspieraniu młodych biznesów rozmawiamy z Barbarą Miś, kierownikiem Referatu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Urzędzie Miasta Katowice, szefem nowej przestrzeni coworkingowej Rawa.Ink.
Od wczoraj w Katowicach działa Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Wydarzeniu towarzyszą dni otwarte, o których więcej pisaliśmy w artykule "Dziś otwarcie inkubatora Rawa.Ink. Bogaty program dni otwartych".
Przestrzeń mieści się przy ul. Teatralnej 17a. Ma już swoich pierwszych najemców. Przy okazji otwarcia inkubatora Rawa.Ink rozmawialiśmy z jego szefową, Barbarą Miś.
Tomasz Raudner, ŚląskiBiznes.pl: To nie jest pierwszy inkubator przedsiębiorczości w Katowicach, są też komercyjne. Jakie są przewagi Rawa.Ink nad pozostałymi? O ile są?
Barbara Miś:
Zanim stworzyliśmy inkubator sprawdziliśmy tzw. konkurencję, aczkolwiek ta konkurencja to są już w większości zaprzyjaźnione z nami coworki,=. Rozpoczynając prace nad projektem staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej o tym, co się dzieje w Katowicach, jaki jest popyt na takie przestrzenie.
W Katowicach jest ok. 10 przestrzeni coworkingowych, a z tego co wiemy, to w przyszłym roku powstaną kolejne trzy. Niemniej jednak każdy z nas ma inną ofertę dla przedsiębiorców. Miejski Inkubator łączy wiele elementów takich przestrzeni, ponieważ część coworków nie ma np. biur do wynajęcia, a ma tylko strefę coworkingową albo biurka, albo nie ma przestrzeni na wydarzenia, jaką my mamy. Tak więc nasze oferty mocno się uzupełniają.
Naszą wartością dodaną przede wszystkim jest to, że chcemy pomóc firmom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych oraz w samodoskonaleniu się. Podpisaliśmy listy intencyjne z ok. 30 partnerami. Oprócz instytucjonalnych partnerów jak ZUS, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy są instytucje otoczenia biznesu takie jak Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, ABSL - stowarzyszenie firm sektora nowoczesnych usług biznesowych. List podpisały również duże firmy takie jak Tauron, IBM, Fujitsu. Każdy najemca Inkubatora może skorzystać z konsultacji osoby z tych instytucji. Osoby te pełnią rolę mentorów. Najemcy mogą skorzystać z mentoringu również poprzez platformę, która jest stworzona na naszej stronie internetowej.
Jakie macie obłożenie na starcie?
Nabór na przyszłych najemców rozpoczął się 30 września br. i jest naborem otwartym. W chwili obecnej mamy podpisane trzy umowy na biurka w Strefie Pracy Indywidualnej i na dwa biura w Strefie Biznes.
A optymalnie ile firm możecie obsłużyć?
Do wynajęcia mamy 12 biur, a biurek 16. Prócz tego mamy wspomnianą strefę coworkingową, w której organizujemy różne wydarzenia, a jeśli nie ma wydarzeń – jest to strefa otwarta, gdzie można przyjść, usiąść i popracować. Przestrzeń ta udostępniana jest za darmo.
Jak prezentujecie się cenowo na tle konkurencji? Młody biznesmen przecież kalkuluje wydatki.
Zanim przystąpiliśmy do projektu wykonaliśmy szczegółowy operat szacunkowy. Między innymi dzięki temu poznaliśmy coworkingi, o których istnieniu nie wiedzieliśmy oraz ich oferty Na tej podstawie stworzyliśmy cennik, który zawiera pakiety z różnymi możliwościami. Od osób, które są zainteresowane wynajmem przestrzeni Rawa.Ink wiemy, że nasze ceny są konkurencyjne, a dodatkowym atutem jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów oraz możliwość samodoskonalenia się oraz mentoring.
Ponadto firmy mają szansę na internacjonalizację poprzez funkcjonujący w Rawa.Ink Międzynarodowy Inkubator Przedsiębiorczości.
Czy państwo w jakiś sposób weryfikujecie firmę chętną do wynajmu przestrzeni, np. pod kątem tego, czy ma dobry pomysł na biznes?
Zgłoszenie do inkubatora następuje przez formularz, w którym trzeba wypełnić rubryki dotyczące pomysłu. Fajnie, jeśli są to pomysły z branż, które są ujęte w strategii rozwoju województwa śląskiego, tak zwane 4xI, czyli cztery inteligentne specjalizacje, aczkolwiek nie zamykamy drogi wszystkim zainteresowanym. Ważne, aby firma funkcjonowała na rynku maksymalnie trzy lata. Oferta skierowana jest do osób, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą.
A czy przychylniejszym okiem patrzycie na bezrobotnych z Katowic? Co prawda jest ich niewielu, ale jednak. Czy też to nie ma znaczenia?
Jesteśmy otwarci dla wszystkim również dla osób bezrobotnych. Głównie przychodzą do nas osoby rozpoczynające działalność poprzez dotację z urzędu pracy. Jednym z pierwszych najemców jest osoba, która otrzymała dotację.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jest nowy dyrektor Stellantis Gliwice. Andrzej Korpak żegna się z firmą
767Ukraińcy coraz bardziej aktywni na rynku pracy. Wyzwaniem znajomość polskiego
761Koszty pracy w Europie. Jak wypada Polska?
739Inkubator Rawa.Ink z Katowic otrzymał tytuł Lidera Innowacji 2023
638Chorzów: Wspieraliśmy mamy w pracy, biznesie i rodzinie
627Prof. Tomanek o Eko-Oknach: Pracownicy sygnalizowali uciążliwe prace fizyczne
+233 / -52Czy twój zawód zniknie do 2025 roku? Sprawdź, co mówi raport WEF
+4 / -0Czeski miliarder zainwestował w producenta łóżek medycznych z Żywca
+3 / -0Koszty pracy w Europie. Jak wypada Polska?
+2 / -0Inwestorzy zawsze pytają o dobrą szkołę dla dzieci pracowników - rozmowa z Grzegorzem Eszem, Maple Bear Schools Polska
+2 / -0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3