Do Portu Północnego w Gdańsku dotarł rekordowy pod względem wielkości w historii przeładunków masowych w Polsce statek Agia Trias, z ponad 121 tys. ton węgla z Kolumbii. Tym razem, choć to też wydarzenie wyjątkowe, nie było rządowych fanfar.
Jednostka Agia Trias zacumowała w Porcie Północnym w Gdańsku 16 kwietnia. Jak dowiedzieliśmy się w dyspozytorni portu, masowiec przywiózł dokładnie 121 015 ton węgla. Portal morski podaje, że jednostka załadowana była 21-23 marca w porcie Puerto Drummond w Kolumbii. Rozładunek trwa w Gdańsku cztery dni i w poniedziałek 20 kwietnia kolos opuścił Pirs Północny terminala importowego portu.
Rekord - największy masowiec obsłużony dotąd w polskich portach. Przywiózł do Gdańska węgiel z Kolumbii.
> info, foto: https://t.co/7KVuautS6k@BiznesAlert @Gospodarka_PRSA @TOKFMGospodarka @300gospodarka @PortGdanskZMPG #masowiec #capesize #węgiel #Kolumbia #statek #statki pic.twitter.com/s6H9uZXijx— Portal Morski (@PortalMorski) April 21, 2020Zobacz także
Dodajmy jeszcze, że Agia Trias to masowiec zbudowany w 2002 roku dla japońskiego armatora Kawasaki Kisen Kaisha Ltd (K Line) jako Cape Future. Po drodze nazywał się jeszcze Silver Road. Statek ma pojemność brutto 93 030, jest długi na 290 m i szeroki na 47. Masowiec należy do greckiego armatora Times Navigation Inc., operatorem jest obecnie SwissMarine Services SA ze Szwajcarii.
Agia Trias był największym masowcem obsłużonym dotąd przez polski port. Jest to jednostka klasy wielkościowej cape size. Ma nośność 185 820 ton, „dzięki której wyprzedził (o ok. 3000 ton) dotychczasowego rekordzistę - Frontier Jacaranda (182 757 t nośności). Poprzedni rekord utrzymał się przez ok. 33 miesiące, a ustanowił go statek cumujący w Gdyni.” czytamy w portalu morskim.
Dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska napisała na Twitterze, że jest to węgiel energetyczny zamówiony z Kolumbii przez PGE Paliwa.
„Cześć na handel, cześć po zmieszaniu z polskim do ich ciepłowni w Gdyni i Gdańsku - moje źródła. Ładunek to ok. 140 tys.t, bo więcej nie wejdzie przez cieśniny duńskie.”
#pilne BUM! To zamówienie węgla energetycznego z Kolumbii @Grupa_PGE PGE Paliwa. Cześć na handel, cześć po zmieszaniu z polskim do ich ciepłowni w Gdyni i Gdańsku - moje źródła. Ładunek to ok. 140 tys.t, bo więcej nie wejdzie przez cieśniny duńskie. Czekam na komentarz spółki. https://t.co/AXIEHbWQNr
— K.Baca-Pogorzelska (@BacaPogorzelska) April 22, 2020
PGE Paliwa chwali się sprowadzanym węglem z Kolumbii.
„Jesteśmy wyłącznym importerem węgla kolumbijskiego do Polski. Znając specyfikę i wysokie wymagania klientów pod względem jakościowym przerabianego węgla, gwarantujemy logistykę na najwyższym poziomie minimalizując przy tym wszelkie defekty wpływające na atrakcyjność produktu. [..] Budując nasze doświadczenie na rynku opieramy się wyłącznie o towar najwyższej jakości z jednego źródła pochodzenia. Kontraktując z nami masz 100% gwarancję dostawy węgla kolumbijskiego, o sprawdzonych u tysięcy klientów parametrach jakościowych.”
PGE Paliwa wchodzi w skład państwoego konceru PGE. Kiedy kilkanaście dni temu inny państwowy gigant - KGHM informował o zakontraktowaniu największego na świecie samolotu, Antonowa AN 225 Mirja z ładunkiem środków higienicznych, rząd o tym huczał codziennie, a w dniu przylotu premier urządził konferencję na lotnisku w Warszawie. O wizycie rekordowego statku z węglem cisza. Bo też czym się chwalić. Polska Grupa Górnicza walczy o przetrwanie kryzysu, a jej udziałowiec - PGE (dokładnie spółka córka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., właściciel m.in. elektrowni w Rybniku), zamiast brać jej węgiel, kupuje go w Kolumbii.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
3210"Ostry prezes", "nożownik z JSW" - istne jaja na Facebooku Sierpnia 80. Związkowcy: znów jątrzą! (wideo)
1798Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
858Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
618Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
604Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+15 / -2Poprzemysłowe obiekty rozwiną Śląskie. Na te projekty przypłyną miliony z Brukseli
+3 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+3 / -0Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Sejm przyjął, prezydent podpisał. Wiadomo, co z niedzielami handlowymi w grudniu
0Konsumujemy, nie segregujemy. Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów
0Dawniej "Merry Christmas!", dziś - nieodłączna część biznesu. SMS ma już 31 lat!
0"Ostry prezes", "nożownik z JSW" - istne jaja na Facebooku Sierpnia 80. Związkowcy: znów jątrzą! (wideo)
0Poprzemysłowe obiekty rozwiną Śląskie. Na te projekty przypłyną miliony z Brukseli
0
~Mariusz Jeziorny 2020-05-15
21:34:24
Dzisiaj dostałem rachunek za prąd i znów podwyżka... wolę raczej zasady wolnorynkowe, więc jeżeli ten węgiel jest tańszy od naszego to niechaj go kupują.
~Zbyszek De 2020-08-07
16:16:34
Tańszy węgiel no to teraz będzie tańszy prąd.
~Piotr Borowiak 2020-08-08
12:31:25
Jaki jest senssprowadzanua węgla.Rozumiem że tańszy od wydobywanego w Rybniku?
~Jozef Sawicki 2020-08-10
13:42:52
Tez bym kupił tańszy bo jeleń w Polsce kupuje.