Paweł Majewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu ze skutkiem na dzień 8 kwietnia 2022 roku - oświadczyła w piątek państwowa spółka PGNiG. W lakonicznym komunikacie zabrakło informacji dotyczących powodu takiej decyzji. Nieoficjalnie mówi się, że jej tłem była fuzja z PKN Orlen.
"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA informuje, że w dniu 25 marca 2022 roku pan Paweł Majewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG ze skutkiem na dzień 8 kwietnia 2022 roku" - czytamy w zwięzłym komunikacie zamieszczonym w piatek 25 marca na stronie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Paweł Majewski, prezes PGNiG od listopada 2020 r., jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration (MBA) na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Wcześniej kierował Grupą Lotos.
To menadżer z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu spółkami kapitałowymi, w tym także z udziałem Skarbu Państwa. Pełnił funkcję prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A., wiceprezesa Zarządu Huty Stalowa Wola S.A., członka Zarządu w DO & CO Poland Sp. z o.o. oraz prezesa Zarządu Airport Cleaning Service Sp. z o.o. Posiada również długoletnie doświadczenie zawodowe na kierowniczych stanowiskach m.in. w PETROLOT Sp. z o.o. (obecnie ORLEN Aviation Sp. z o.o.), a także jako dyrektor Pionu Zarządzania Marżą Zmienną i Produkcją w PGNiG TERMIKA S.A. - czytamy.
Paweł Majewski złożył rezygnację z funkcji prezesa PGNiG na krótko po tym, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie PGNiG-u przez Orlen. Komunikat w tej sprawie został wydany 16 marca br.
Transakcja pierwotnie została zgłoszona do Komisji Europejskiej ze względu na wysokość światowego obrotu uczestników koncentracji. KE przychyliła się jednak do wniosku przedsiębiorców i przekazała sprawę prezesowi UOKiK. Komisja uznała, że transakcja będzie miała wpływ na polskie rynki, a organ ma doświadczenie w ich ocenie - czytamy.
W toku postępowania prezes Tomasz Chróstny przeprowadził wnikliwe badanie rynku, którym objęto konkurentów uczestników koncentracji w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Ponadto zwrócono się o opinię do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz spółki Gaz System – operatora gazociągów na terenie Polski. Z analiz wynikało, że aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego charakteryzuje się wzmacnianiem pozycji PGNiG i ograniczaniem działalności przez konkurentów PGNiG i PKN Orlen na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego.
Utrzymywanie zapasów obowiązkowych przez przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem gazem ziemnym z zagranicą jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia możliwości prowadzenia takiej działalności. Pomimo formalnej niezależności Gas Storage Poland od PGNiG, brak separacji właścicielskiej stwarza zachętę do preferowania członków swojej grupy kapitałowej w działalności Gas Storage Poland. Istniałoby zatem ryzyko, że po koncentracji połączony podmiot mógłby ograniczać dostęp do magazynów gazu swoim konkurentom na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu - czytamy w komunikacie prezesa UOKiK.
Jak wynika z wypowiedzi Tomasza Chróstnego, postępowanie wykazało, że możliwe jest wydanie decyzji warunkowej, która będzie miała pozytywne skutki dla konkurencji. Zgodnie z wydaną przez prezesa decyzją, transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland - zarządzającej magazynami gazu należącymi do PGNiG.
Dzięki rozdzieleniu własności magazynów od ich zarządzania, zwiększy się dostępność do tej infrastruktury dla podmiotów zewnętrznych tj. konkurentów PGNiG i Orlen. Istotą warunku jest także to, że nabywca spółki Gas Storage Poland nie może prowadzić działalności na rynkach obrotu gazem ziemnym. Ponadto nabywca musi zostać zaakceptowany przez Prezesa UOKiK - dowiadujemy się z dalszej części oświadczenia.
Po ogłoszeniu warunkowej zgody prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że połączenie dwóch państwowych spółek odbędzie się do końca 2022 r.
Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami. Równolegle prowadziliśmy prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 r. – powiedział.
Połączenie Orlenu i Grupy Lotos nie ma nic wspólnego z prywatyzacją, o której mówią przedstawiciele PO. To zresztą oni przekonywali dekadę temu, że nie ma nic złego w sprzedaży Lotosu Rosjanom. Warto zastanowić się w czyim interesie jest blokowanie fuzji i budowy silnego koncernu pic.twitter.com/7dFR1ykUgu
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) March 8, 2021
Paweł Majewski jest drugim z rzędu prezesem PGNiG, który złożył dobrowolną rezygnację ze stanowiska szefa państwowego giganta.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
4457Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
820Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
798Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
465Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
360Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+3 / -1KSSE: większe wsparcie dla części inwestorów w woj. śląskim
+2 / -0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
+1 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
+1 / -0Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
1Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
0Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
0Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
0