Zakład prowadzi prace zmierzające do wdrożenia strategii na najbliższe trzy lata, w której m.in. przewidywana jest automatyzacja rozliczeń z płatnikami, co pozwoli na zdjęcie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązku opłacania i rozliczania np. składek pracowniczych – poinformowała Gertruda Uścińska, prezes ZUS w radiowej Jedynce.
Zdaniem gościa Polskiego Radia zmiany oznaczać będą znaczącą redukcję sprawozdawczości i biurokracji płatników, odciążą pracodawców oraz przyspieszą wydawanie emerytur.
Gertruda Uścińska dodaje, że Zakład stanie się tym samym swoistym biurem rachunkowym dla płatników składek, których jest obecnie ponad 2,7 miliona, ułatwiając im prowadzenie działalności, bo przejmie całą prowadzoną przez nich buchalterię.
- My wyliczymy składki, a oni tylko to sprawdzą i to na pewno przeniesie się na sprawność obsługi świadczeń, także tych zasiłkowych – mówi Gertruda Uścińska.
Wyjaśnia, że wszystkie zmiany prawne i technologiczne zostaną dokonane we współpracy z płatnikami, dane będą gromadzone w ZUS i w ten sposób proces reagowania będzie sprawniejszy i szybszy.
Szefowa Zakładu powiedziała, że unowocześnienia będą możliwe za sprawą zmian informatycznych i technologicznych, przeprowadzonych przez ZUS.
- Mamy coraz większe zdolności i możliwości, aby takie zadania przejmować od płatników, tak by płatnik miał taką usługę gotową, wymagającą tylko sprawdzenia - mówił gość Polskiego Radia.
Szefowa ZUS zwraca uwagę, że po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. - Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego - wyjaśnia.
Zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek.
- Dzięki temu zapobiegniemy błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Ponadto wprowadzenie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających - mówiła Gertruda Uścińska w Jedynce.
Zakończenie reformy planowane jest na koniec 2023 r., a kluczowe rozwiązania wejdą w życie już w 2022 r.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
3092Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
835"Ostry prezes", "nożownik z JSW" - istne jaja na Facebooku Sierpnia 80. Związkowcy: znów jątrzą! (wideo)
789Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
594Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
590Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+3 / -0Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Poprzemysłowe obiekty rozwiną Śląskie. Na te projekty przypłyną miliony z Brukseli
+2 / -0Dawniej "Merry Christmas!", dziś - nieodłączna część biznesu. SMS ma już 31 lat!
0"Ostry prezes", "nożownik z JSW" - istne jaja na Facebooku Sierpnia 80. Związkowcy: znów jątrzą! (wideo)
0Poprzemysłowe obiekty rozwiną Śląskie. Na te projekty przypłyną miliony z Brukseli
0PAS skontrolował gminy na Śląsku. Nie jest "różowo", zwłaszcza w uzdrowiskach
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0