Zamiast rewolucji w oskładkowaniu umów-zleceń, rząd stawia na inne, punktowe zmiany - donosi Business Insider. Chodzi m.in o wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy oraz uelastycznienie zasad dotyczących stażu pracy.
O tym, że pomysł ozusowania umów zleceń całkowicie trafił do kosza i nie będzie realizowany, pisaliśmy już na początku stycznia <<Ważna reforma wylądowała w koszu. "Rynek pracy miał być ucywilizowany, ale nie będzie">>.
Teraz, zamiast rewolucji, rząd przedstawia nowe rozwiązania.
- Polski rząd podjął decyzję o wycofaniu się z pełnego oskładkowania umów zleceń, które było jednym z elementów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) wynegocjowanych przez poprzednią administrację - donosi w piątek Business Insider.
Jak poinformował Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, w programie "Onet Rano Finansowo", zamiast tego zaproponowane zostaną inne rozwiązania, które będą musiały zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską.
Wiceminister zaznaczył, że sytuacja na polskim rynku pracy uległa istotnym zmianom od czasu pierwszych negocjacji KPO. W 2015 roku około milion osób pracowało bez ochrony społecznej, podczas gdy obecnie, według danych GUS, liczba ta spadła do 1417 osób. Wpływ na tę zmianę miały wprowadzone w 2016 roku regulacje, nakładające obowiązek składkowania umów zleceń do wysokości minimalnej pensji.
Dzięki tym reformom udział umów czasowych w rynku pracy zmniejszył się z ponad 20% do poziomu zbliżonego do średniej unijnej wynoszącej 11%.
Jednym z proponowanych rozwiązań jest zwiększenie efektywności działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). W tegorocznym budżecie państwa przewidziano dodatkowe środki na usprawnienie jej funkcjonowania, w tym cyfryzację procedur.
Chcemy, żeby PIP działał efektywniej i sprawniej. Nie tyle żeby były to działania natury siłowej, ale właśnie, żeby udrożnić, usprawnić czy zdigitalizować procedury — wyjaśnił Jan Szyszko.
Ministerstwo zapowiada również wprowadzenie zmian, które umożliwią zaliczanie okresów przepracowanych na umowach zlecenie do stażu pracy.
Nowe rozwiązanie ma zniwelować różnice między różnymi formami zatrudnienia, szczególnie w kontekście naliczania świadczeń w przyszłości.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
734Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
619Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
587Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0