Zamiast rewolucji w oskładkowaniu umów-zleceń, rząd stawia na inne, punktowe zmiany - donosi Business Insider. Chodzi m.in o wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy oraz uelastycznienie zasad dotyczących stażu pracy.
O tym, że pomysł ozusowania umów zleceń całkowicie trafił do kosza i nie będzie realizowany, pisaliśmy już na początku stycznia <<Ważna reforma wylądowała w koszu. "Rynek pracy miał być ucywilizowany, ale nie będzie">>.
Teraz, zamiast rewolucji, rząd przedstawia nowe rozwiązania.
- Polski rząd podjął decyzję o wycofaniu się z pełnego oskładkowania umów zleceń, które było jednym z elementów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) wynegocjowanych przez poprzednią administrację - donosi w piątek Business Insider.
Jak poinformował Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, w programie "Onet Rano Finansowo", zamiast tego zaproponowane zostaną inne rozwiązania, które będą musiały zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską.
Wiceminister zaznaczył, że sytuacja na polskim rynku pracy uległa istotnym zmianom od czasu pierwszych negocjacji KPO. W 2015 roku około milion osób pracowało bez ochrony społecznej, podczas gdy obecnie, według danych GUS, liczba ta spadła do 1417 osób. Wpływ na tę zmianę miały wprowadzone w 2016 roku regulacje, nakładające obowiązek składkowania umów zleceń do wysokości minimalnej pensji.
Dzięki tym reformom udział umów czasowych w rynku pracy zmniejszył się z ponad 20% do poziomu zbliżonego do średniej unijnej wynoszącej 11%.
Jednym z proponowanych rozwiązań jest zwiększenie efektywności działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). W tegorocznym budżecie państwa przewidziano dodatkowe środki na usprawnienie jej funkcjonowania, w tym cyfryzację procedur.
Chcemy, żeby PIP działał efektywniej i sprawniej. Nie tyle żeby były to działania natury siłowej, ale właśnie, żeby udrożnić, usprawnić czy zdigitalizować procedury — wyjaśnił Jan Szyszko.
Ministerstwo zapowiada również wprowadzenie zmian, które umożliwią zaliczanie okresów przepracowanych na umowach zlecenie do stażu pracy.
Nowe rozwiązanie ma zniwelować różnice między różnymi formami zatrudnienia, szczególnie w kontekście naliczania świadczeń w przyszłości.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1926JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1739JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
999JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
623Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
531Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0