Dobiega końca roczna modernizacja płyty gliwickiego lotniska. Zacznie działać w pierwszym kwartale 2020 roku, po zakończeniu fazy odbiorów technicznych i lotniczych. Koszt modernizacji obiektu to 27,9 mln zł.
W ramach prac powstały m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km, drogi kołowania i płyta postojowa, a także parkingi i drogi dojazdowe.
Gotowa jest również ścieżka rowerowa biegnąca wokół lotniska.
Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę), turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.
To nie koniec nowości na lotnisku. Na terenie Aeroklubu Gliwickiego prowadzone są prace związane z budową Centrum Edukacji Lotniczej.
Trwa już remont dużego i małego hangaru. Docelowo znajdzie się tam muzeum lotnictwa wraz ze specjalną wystawą modelarską. Wszystko będzie nowoczesne i przystosowane do tego, by nie ruszając się z ziemi, przeżyć emocjonujący lot w przestworzach.
– Zamontowane zostaną dwie kopułki do pokazów 4D oraz symulator lotów. Przewidujemy, że będą tutaj przyjeżdżały zarówno wycieczki, jak i osoby chcące poczuć emocje latania i wirtualnego udziału w głośnych lotniczych wydarzeniach, m.in. podniebnych bitwach. Przebywając w kopułce 4D, przeżywa się to zupełnie inaczej
– mówi Edmund Bester z Górnośląskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości (GAPR) w Gliwicach.
W dużym hangarze ma znaleźć się prezentacja starego sprzętu latającego. GAPR nie wyklucza organizowania pokazów ich możliwości na płycie lotniska. – Aeroklub Gliwickich posiada dużo egzemplarzy maszyn starszego typu – szybowców i samolotów. Udostępniając je publiczności, chcemy zachęcić ludzi do pięknego sportu, jakim jest latanie – podkreśla Edmund Bester.
Centrum Edukacji Lotniczej powinno zostać otwarte w trzecim kwartale przyszłego roku. Jednym z jego zadań będzie organizacja warsztatów dla młodzieży. Dzięki współpracy GAPR, gliwickiego Aeroklubu oraz Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i Ośrodka Pomocy Społecznej, w ramach Centrum Edukacji Lotniczej powstanie bowiem pracownia modelarska, wyposażona w najwyższej klasy urządzenia. Dodatkowo, w przyszłym roku tuż przy lotnisku ma się rozpocząć budowa toru modelarskiego przeznaczonego dla modeli na uwięzi, o parametrach umożliwiających rozgrywanie Mistrzostw Polski i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
2035Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
1330Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
893Woda z kopalni popłynie do śląskich kranów. PGG podpisała list intencyjny
765O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
623Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0Katowice chcą przejąć i wyremontować Plac OMP. "PKP tylko obiecują"
+2 / -0Katowice: Muzeum Śląskie zasili energia geotermalna z wód kopalnianych
+2 / -0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
+1 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+2 / -1Katowice chcą przejąć i wyremontować Plac OMP. "PKP tylko obiecują"
0Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
0Prawdopodobnie najpiękniejsza przychodnia w Polsce - powstała na terenie dawnej kopalni w Katowicach
0Kolejna darowizna SRK dla pogórniczej gminy. 66 działek wartych ponad 6 mln zł
0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
0