Polecamy na Śląsku

Rozmowa wydaje nam się czymś normalnym. Jednak często zapominamy o kilku ważnych kwestiach

2020-02-28, Autor: Monika Taranczewska

Rozmawiamy przez większość dnia. Czy to z pracownikiem, szefem, koleżanką, z klientami, a może nawet z rodzicami. Tylko czy pamiętamy, o tym aby wypaść w tej rozmowie jak najlepiej, uważając na skalę głosu, emocje słowa wypowiedziane? Nie zawsze. Więc sprawdźcie na co warto zwrócić uwagę i jaka jest sztuka prawidłowej konwersacji.

Reklama

Rozmowa jest wtedy kiedy uczestniczą w niej przynajmniej dwie osoby

Czasami bywa tak, że o tym zapominamy. Dlaczego? Dlatego, że chcemy powiedzieć za dużo. Sztuką dobrej konwersacji jest nie tylko mówienie, ale słuchanie.

Nie oceniaj!

Zwłaszcza jeśli są to rozmowy branżowe, firmowe, lub w gronie pracodawców. Pamiętajcie, że podczas rozmowy należy unikać ocen, zwłaszcza personalnych, prezentując swój pogląd. To nie czas i miejsce. Nigdy też nie wiecie jak ktoś odbierze Wasze słowa.

Mów z sensem

Nie ma nic gorszego, jak brak konkretnej treści. Biznes tego nie lubi, on lubi konkrety. Na plotki możecie umówić się w innym czasie. W pracy unikaj rozmów bezsensownych, z których nic nie wynika. Pamiętajcie, że ludzie sukcesu zawsze mają coś wartościowego do przekazania. Co najważniejsze nie wahają się wygłosić swojej opinii. To się ceni. Jenak czasami warto przemyśleć co się chce powiedzieć, aby nikogo nie urazić i być dobrze zrozumianym.

Swój punkt widzenia? Okey, tylko uważaj jak go przekazujesz

Nikt Wam nie broni mieć swojego zdania, jednak zastanów się w jaki sposób chcesz go przekazać. Przekazuj swój punkt widzenia, ale skorzystaj z alternatywy. Zapamiętaj, aby wyrażać się przejrzyście. Unikajcie niejasnych sformułowań oraz mówcie w sposób uporządkowany, tak aby Wasi rozmówcy mogli łatwo odnieść się do Waszych wypowiedzi.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Blokada miliardów z UE. Kto ma rację?Oddanych głosów: 228

Prezentacje firm