GDDKiA rozpoczęło negocjacje dotyczące budowy fragmentu drogi S1 koło Bierunia. Kontrakt będzie dotyczyć zaprojektowania i budowy kilku fragmentów dróg, które pozwolą skomunikować S1 z drogą DK44. Ogłoszenie wyniku konkursu przewidziane jest na drugi kwartał 2021 r.
Rozpoczęły się negocjacje w sprawie budowy fragmentu S1 koło Bierunia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała zaproszenie do udziału w negocjacjach konsorcjum firm Porr i Mota-Engil Cantral Europe.
- Rozmowy będą dotyczyć możliwości udzielenia zamówienia z wolnej ręki na budowę fragmentu S1 pomiędzy węzłami Bieruń i Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia, sąsiadującego z realizowanym przez konsorcjum odcinkiem S1 Oświęcim - Dankowice. Sprawne przeprowadzenie negocjacji pozwoliłoby podpisać umowę jeszcze w II kwartale br. - informuje Marek Prusak, rzecznik GDDKiA, Oddział Katowice.
Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do zamówienia podstawowego, tj. umowy z 14 maja 2020 r. dotyczącej budowy drogi S1 Oświęcim – Dankowice. Zgodnie z tym artykułem, zamawiający może udzielić zamówienia w tym trybie dotychczasowemu wykonawcy, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego. Takie zamówienie ma polegać na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych. Warunkiem koniecznym jest jednak przewidzenie takiej możliwości w podstawowym zamówieniu i być zgodne z jego przedmiotem, a całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości.
Negocjacje dotyczą zaprojektowania i budowy:
Dzięki temu możliwe będzie skomunikowanie nowej drogi S1 poprzez węzeł Bieruń z istniejącym przebiegiem drogi DK44. Negocjacje będą również dotyczyły czasu uzyskania przejezdności w zakresie trasy głównej S1 oraz obwodnicy Bierunia w ciągu DK44.
W celu osiągnięcia najważniejszego celu inwestycji w postaci przejezdnego połączenia istniejącej drogi ekspresowej S1 na odcinku pomiędzy Mysłowicami (węzeł Kosztowy II) a Bielskiem-Białą (węzeł Suchy Potok), 22 lutego 2021 r. GDDKiA unieważniło trwające ponad rok postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy pierwszego odcinka.
- Przyczyną był zaawansowany etap realizacji dwóch zadań w ramach budowy S1 pomiędzy Oświęcimiem a Bieskiem-Białą. Rozstrzygniecie postępowania przetargowego na pierwszy odcinek spowodowałoby przesunięcie w czasie zakończenia realizacji robót budowlanych w ramach pierwszego odcinka co najmniej o rok - wyjaśnia Marek Prusak, rzecznik katowickiego Oddziału GDDKiA.
Dla przypomnienia, na odcinek środkowy pomiędzy Oświęcimiem a Dankowicami oraz na odcinek południowy pomiędzy Dankowicami a Bielskiem-Białą umowy zostały już podpisane w 2020 roku z przewidywanym terminami zakończenia realizacji odpowiednio 14 sierpnia oraz 3 listopada 2023 r.
Aby zrealizować całość zadania inwestycyjnego, GDDKiA musi wybrać wykonawcę pozostałego zakresu z pierwotnego zadania budowy odcinka S1 Kosztowy II - Oświęcim. Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji do ogłoszenia ostatniego już postępowania przetargowego w trybie przetargu nieograniczonego. Ogłoszenie tego przetargu przewidziane jest na II kwartał 2021 r.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
1129Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
734Droga pod specjalnym nadzorem. Budowa obwodnicy Oświęcimia prawie na półmetku
595"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
578Połączy Małopolskę ze Śląskiem. Ruszyła budowa wiaduktu nad linią kolejową E30
577Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Nowoczesność i historyczna przestrzeń. Tak będzie wyglądał HUB Gamingowy w Katowicach
+2 / -0Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
0Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
0KSSENON w Żorach ma już ponad miesiąc. Jak "sprawuje się" flagowy projekt KSSE? Sprawdzamy!
0Śląscy samorządowcy: "CPK nie zwalnia. Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania!"
0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
0