18 tysięcy godzin przepracują w ramach aktywizacji zawodowej bezrobotni z Rudy Śląskiej. Mowa o 45 klientach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych. Ruda Śląska jest miastem o jednym z najniższych wspólczynników bezrobocia w Polsce. To kolejny sposób na poprawę tego wskaźnika.
Bezrobotni będą To już kolejny rok, kiedy bezrobotni w Rudzie Śląskiej będą wykonywać prace na rzecz miasta. Tym razem będą pracować od stycznia do grudnia 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, osoby skierowane do tej formy aktywizacji będą wykonywały prace remontowe i porządkowe.
- To rozwiązanie sprawdza się w naszym mieście od kilku lat, dlatego jak najbardziej warto je kontynuować. To duża szansa dla osób korzystających z tej formy aktywizacji. Dla nich często jest to początek nowej drogi zawodowej, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Dzięki tym działaniom wielu z uczestników znalazło zatrudnienie na rynku pracy – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
Warunkiem uczestnictwa w pracach społecznie użytecznych jest korzystanie z pomocy społecznej i rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku.
- W 2023 roku rozpoczęcie działań zaplanowaliśmy na styczeń. Jesteśmy elastyczni i otwarci na realizację nowych potrzeb, np. pomocy seniorom czy też osobom z niepełnosprawnościami. Część osób realizujących prace społecznie użyteczne może wykonywać prace związane ze zrzuceniem węgla, a tym samym wspomagać w zapewnieniu ogrzewania w trudnym sezonie zimowym – dodaje Krystian Morys.
W zależności od predyspozycji oraz możliwości, uczestnicy prac społecznie użytecznych wykonują różnego rodzaju zadania. Są to prace budowlano-wykończeniowe (np. skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, tynkowanie i szlifowanie ścian, proste prace hydrauliczne), pomocnicze przy robotach remontowo–budowlanych (przygotowywanie i sprzątanie stanowisk pracy), porządkowe (np. zamiatanie, konserwacja płotów, koszenie trawników, grabienie liści, odśnieżanie), porządkowe wewnątrz pomieszczeń, pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów, prace o charakterze pomocniczym związane z funkcjonowaniem placówki, w której są wykonywane, niewymagające dodatkowych uprawnień.
Zadania w ramach prac społecznie użytecznych wykonywane są w Rudzie Śląskiej na terenie nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, które są własnością miasta i stanowią miejsce zamieszkania mieszkańców lub działań na rzecz społeczności lokalnej. Przeprowadza się je także w mieszkaniach chronionych znajdujących się w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych lokalach i miejscach na terenie miasta.
W realizację prac społecznie użytecznych zaangażowanych jest wiele podmiotów, m.in. rudzka Straż Miejska, która nadzoruje prace porządkowe na terenach otwartych, np. przy likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci. Podczas tegorocznej edycji programu osoby realizujące prace społecznie użyteczne uporządkowały 83 działki gminne, które nie są ujęte w stałym utrzymaniu czystości i porządku. W ramach tych prac zebrano łącznie 107 040 litrów odpadów i przedmioty wielkogabarytowe.
W 2022 roku we wspomnianej formie aktywizacji zawodowej wzięło udział 67 osób, a w ramach prac wykonano m.in.: likwidacje nielegalnych wysypisk śmieci, remonty mieszkań chronionych, będących w zasobach MOPS-u, porządkowanie ich piwnic, wymianę mebli oraz prace porządkowe na terenie MOPS-u. Z innych prac przeprowadzonych w ubiegłym roku warto wymienić prace porządkowe przeprowadzone m.in. na terenie Góry Antonia, a także prace remontowe w Młodzieżowym Domu Kultury.
Prace społecznie użyteczne prowadzone są w mieście od 2008 roku. Ich realizacja została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska. W 2023 roku kwota zaplanowana na realizację prac społecznie użytecznych w Rudzie Śląskiej to około 171 tys. zł, z czego ponad 102 tys. zł stanowi wkład własny miasta, reszta to środki z Funduszu Pracy.
Dodajmy, że Ruda Śląska jest jednym z najlepszych miast w Polsce pod względem stopy bezrobocia. Na koniec 2021 roku odsetek osób bez zatrudnienia wynosił zaledwie 2,6 %. Wśród ponad 350 powiatów i miast na prawach powiatu w Polsce tylko 21 samorządów mogło pochwalić się lepszym wynikiem. Natomiast spośród dużych miast mniejszą stopę bezrobocia mają jedynie: Poznań, Sopot, Katowice, Warszawa, Wrocław, Tychy, Bielsko-Biała, Olsztyn, Krosno oraz Gdynia.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najem pod biznes? Tylko dla bogatych. Wszystko przez jedną decyzję resortu finansów
2936Wojsko Polskie przyciągnęło rekordową liczbę nowych żołnierzy
1412Ciąg dalszy czystki na gastronomicznej mapie Katowic. Znika 12-letnia restauracja
974Ranking: w tych miastach w Śląskiem zarabia się najwięcej. Sprawdź TOP 10
712Poradnik: jak zbudować predyspozycje zawodowe i znaleźć pracę marzeń
669Rzuć granatem – armia zaprasza na bezpłatne treningi w ferie. Również na Śląsku
+15 / -4Samochód roku 2023 pochodzi ze Śląska! Fabryka Jeepa Avengera działa w Tychach
+8 / -1Wojsko Polskie przyciągnęło rekordową liczbę nowych żołnierzy
+7 / -1Grupa Vaillant buduje nowy Hub IT w Katowicach. Niemcy stworzą 200 miejsc pracy
+6 / -2Po obradach Sejmiku: Grzegorz Boski z PSL uzupełnił skład zarządu woj. śląskiego
+2 / -0Wypalenie zawodowe - co zrobić, żeby praca nie przestała być pasją?
0Ranking: w tych miastach w Śląskiem zarabia się najwięcej. Sprawdź TOP 10
0Po obradach Sejmiku: Grzegorz Boski z PSL uzupełnił skład zarządu woj. śląskiego
0Wojsko Polskie przyciągnęło rekordową liczbę nowych żołnierzy
0Ciąg dalszy czystki na gastronomicznej mapie Katowic. Znika 12-letnia restauracja
0