Galopujące koszty prowadzenia działalności zbierają żniwo wśród kolejnych przedsiębiorców. W tej historii wszystko rozbija się o ceny opału. "Takie decyzje nigdy nie są łatwe... Ale ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania (cena ekogroszku) jestem zmuszona zawiesić działalność kina na czas zakupienia węgla po cenach urzędowych" - ogłosiła Ewa Brzezińska-Dłuciok, właścicielka Kina Patria w Rudzie Śląskiej. Kino z "historią" działało tam od 1937 roku. Borykającą się z problemem legendarną placówkę postanowił wesprzeć prezydent miasta.
Zaledwie 3 dni temu, w miniony piątek, przedstawiliśmy kolejną historię z przedsiębiorcą branży gastronomicznej, pokonanym przez drożyznę, inflację i ogólnie sytuację w kraju w roli głównej. <<Katowice. Z Mariackiej zniknie popularny lokal. „Drożyzna, zmęczenie”>>
Kolejną, bo to już następny kultowy lokal, który z powodu horrendalnych kosztów utrzymania znika z mapy województwa. We wrześniu decyzję o zakończeniu działalności z żalem podjęli właściciele 50-letniej pszowskiej piekarni. <<50-letnia tradycja przegrywa z inflacją. Kultowa piekarnia znika z mapy Śląska>>
Poniższa historia, tym razem z branży kulturalnej, powiela schemat: pod koniec października jedyne w Rudzie Śląskiej kino studyjne zawiesiło działalność z powodu wysokich opłat, a ściśle mówiąc - niebotycznych cen opału.
Tym razem jednak wciąż widać światelko w tunelu.
Takie decyzje nigdy nie są łatwe... Ale ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania (cena ekogroszku) jestem zmuszona zawiesić działalność kina na czas zakupienia węgla po cenach urzędowych... - napisała w mediach społecznościowych Ewa Brzezińska-Dłuciok właścicielka Kina Patria 27 października.
Przed nami, póki co, ostatni weekend, przy czym obiecuję, że "Kino Patria. Kino z historią". wróci z seansami. Tak szybko, jak tylko się da! Bo robimy, co możemy, żeby nasze, rudzkie kino było! - zapewniła.
Jesteście niesamowici! Tyle dobrych słów, tyle wsparcia, tyle ciepła i serdeczności, że, właśnie, brak mi słów! - napisała właścicielka kina dzień po ogłoszeniu zawieszenia działalności.
Chciałam Was uspokoić. Nie zamykamy Kina! Na chwilę zawieszamy jego działalność, na chwilę. Jesteśmy na dobrej drodze, która daje nadzieję! Szukamy najlepszego rozwiązania i na bieżąco będziemy informowali o kolejnych naszych krokach. Mamy wsparcie Urzędu Miejskiego, rozmawiamy... Moc jest w Was, Widzach!
Tyle ciepłych słów, tyle życzeń i uścisków. Dziękuję - naprawdę dodaliście mi sił, by dalej walczyć o kino Patria, o kino z historią, gdzie większość ma swoje z nim wspomnienia i sądząc po obdarzonej mnie sympatii - dobre - dodała.
Oprócz wsparcia sympatyków placówki, ze wsparciem dla "Patrii" podążył prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.
Kino "Patria" jest jednym z najstarszych kin studyjnych w Polsce. Jego historia sięga lat 30. XX wieku, kiedy to Jan Jasiulek szukał parceli pod dom - przypomniał włodarz na swoim profilu na Facebooku. - Ówczesny burmistrz Nowego Bytomia wysunął propozycję sprzedaży działki przy ul. Chorzowskiej w korzystnej cenie pod warunkiem, że jej część zostanie przeznaczona pod budowę dużego, nowoczesnego kina. 8 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Niestety, kolejne lata były burzliwe zarówno dla właściciela, jak i placówki. Po wojnie właściciel kina znalazł się na celowniku UB, zaś kino zostało upaństwowione. Wróciło w ręce właścicieli dopiero w latach 90-tych i do dziś prowadzi je Ewa Brzezińska-Dłuciok, wnuczka Pana Jasiulka.
Właścicielka musiała zawiesić działalność, ale myślę, że zjednoczymy siły i uda nam się znaleźć pozytywne rozwiązanie tej sytuacji. Bo „Patria” musi nadal grać, pokazywać ambitne kino, rozwijać wrażliwość widzów. To ważny punkt na mapie naszego miasta, którego po prostu nie może zabraknąć - napisał dalej Michał Pierończyk.
Otrzymanie wsparcia ze strony włodarzy miasta potwierdziła właścicielka kina kilka dni później.
Tak, rozmowy z Michał Pierończyk - Prezydentem Rudy Śląskiej - odbyły się! I, co więcej, były bardzo owocne i dalekowzroczne. Bo przyszłość "Kina Patria. Kina z historią" to zdecydowanie bardziej złożony problem niż kłopoty z węglem. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że teraz poszukujemy dostawcy węgla w cenie "urzędowej", który zagwarantuje płynność dostaw. I tu także otrzymaliśmy wsparcie pana prezydenta - nie szukamy już sami! - czytamy na facebookowym profilu w poście z 3 listopada.
Ważniejsze dla nas są plany miasta związane z kinem w perspektywie kolejnych lat. Dziś nie ujawnimy jeszcze szczegółów, ale rozmowa utwierdziła nas w przekonaniu, że "Kino Patria. Kino z historią" jest bliskie sercu tak mieszkańcom, jak i prezydentowi naszego miasta. I nasze pomysły są zbieżne z możliwościami i pomysłami włodarzy miasta! - dodaje uradowana właścicielka.
Ewa Brzezińska-Dłuciok przyznała też, że otrzymała również inne oferty pomocy - tym razem ze strony mieszkańcow Rudy Śląskiej i sympatyków placówki.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Waszego, Kochani Widzowie, odzewu i poruszenia! To wzmacnia poczucie sensu, pokazuje, jak ważne jest to kino dla mieszkańców, dla miasta! Jednak podkreślamy - nie oczekujemy zbiórek, datków. Kino było i jest samobilansującą się instytucją. Czekamy na gwarancję dostaw węgla, a w międzyczasie szykujemy się do Wiosennej Ofensywy Kinowej. Choć nie ukrywamy, że chcemy otworzyć najszybciej, jak się da! - czytamy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
+4 / -0Tureckie jedzenie bez personelu. Kebabomaty - nowy pomysł na biznes Lukasa Podolskiego
+3 / -0Spółka od Izery ma nowy zarząd. Na czele ElectroMobility Poland stanął Tomasz Kędzierski
+0 / -1Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+0 / -2