Blisko 65 hektarów po kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, coraz bliżej nowego zagospodarowania. Masterplan zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Właśnie poczyniono kolejny krok w tę stronę.
O tym, że Ruda Śląska będzie współpracować ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w zakresie ponownego zagospodarowania terenów Kopalni Węgla Kamiennego "Pokój", pisaliśmy. Masterplan zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi <<Ruda Śląska i Spółka Restrukturyzacji Kopalń zrewitalizują tereny po KWK "Pokój">>.
Jak informuje SRK, właśnie poczyniono kolejny krok w tę stronę.
Miasto przystąpiło do sporządzenia planu ogólnego Rudy Śląskiej oraz miejscowego planu rewitalizacji terenu po byłej KWK Pokój. Dokumenty te będą podstawą do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - dowiadujemy się.
List intencyjny w sprawie współpracy został podpisany w czerwcu.
Uwalniamy kolejne nasze tereny na rzecz lokalnych społeczności. Jak widać wszystko idzie dość szybko i pod wspólnym mianownikiem: przyspieszenia dla rozwoju w duchu sprawiedliwej transformacji regionu. Cieszę się, bo ten ruch dynamizuje wspólne z Rudą Śląską działania. Pokazuje też, że SRK wykorzystuje swój wielki potencjał na inicjowanie korzystnych dla regionu i ludzi procesów - mówił wówczas Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Przeznaczony do ponownego zagospodarowania teren to łącznie około 65 hektarów należących do SRK, czyli obszar porównywalny do prawie 93 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, na którym znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji. To między innymi budynek maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieża wyciągowa oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.
Jak zapowiada SRK, ważnym aspektem współdziałania miasta i spółki będzie pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na realizację przedsięwzięcia.
Kopalnia „Pokój” funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej.
Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni „Wanda – Lech”, w która w 1968 r. została przyłączona do kopalni „Pokój”.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
976PGE GiEK oficjalnie potwierdza doniesienia ws. Elektrowni Rybnik
552Setki pracowników fabryki w Gliwicach zostanie bez pracy. "Zwolnienia posypały się z tygodnia na tydzień"
529Czarny dzień dla Rafako. Gigant energetyki z Raciborza upada
476Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
399Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Parkowanie w Katowicach po nowemu. Będzie taniej w Strefie Kultury
+2 / -0Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
0SRK wykupi kolejne pogórnicze mieszkania
0Czołowy deweloper przemysłowy Górnego Śląska i Zagłębia postawi w Gliwicach kolejne centrum logistyczne
0Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
0Czynsze w Katowicach w górę. Tak uplasują się na tle innych polskich miast
0