Rafako i Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisały 2 marca 2022 roku porozumienie w sprawie naprawy bloku 910 MW w Jaworznie. Prace naprawcze już ruszyły i mają potrwać do końca czerwca. Czy tym razem jedna z największych inwestycji w Polsce zostanie uruchomiona w planowanym terminie?
Kosztująca ponad 6 miliardów złotych, oddana do użytku pod koniec 2020 roku, elektrownia węglowa w Jaworznie wraz z blokiem 910 MW to ostatnia inwestycja grupy Tauron w źródło węglowe.
Zaledwie pół roku po uruchomieniu, w sierpniu 2021 roku, nowy blok energetyczny w Jaworznie musiał zostać wyłączony z powodu awarii.
Elektrownia wymaga pilnych napraw. Przerwa w funkcjonowaniu potrwa do 25 lutego 2022 roku. Tauron szacuje, że straci około 200 mln zł z powodu mniejszej sprzedaży energii - informowaliśmy.
Raciborska firma Rafako, wykonawca inwestycji, utrzymywała wówczas, że dotrzymanie wyznaczonego terminu w związku z przeciągającymi się problemami jest nierealne i poszukiwała inwestora, żeby zdobyć finansowanie działalności i naprawy. Chętnych nie było.
Niespodziewanie na początku października, Polimex Mostostal i fundusz z grupy PFR TFI wyraziły zainteresowanie kupnem akcji Rafako. Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron miała być inwestorem pasywnym.
Najbardziej prawdopodobną, choć wciąż orientacyjną, datą zakończenia usuwania awarii i wznowienia pracy 910-megawatowego bloku w Jaworznie był wtedy maj 2022 roku.
W listopadzie 2021 roku Rafako i Nowe Jaworzno Grupa Tauron parafowały ugodę w sprawie naprawy elektrowni Jaworzno. Z podpisanego wówczas dokumentu wynikało, że obie firmy nie będą już dociekały, kto doprowadził w czerwcu do awarii, której skutkiem było wyłączenie bloku. Uzgodniły też wydłużenie terminu naprawy i ponownej synchronizacji bloku.
Rafako i Nowe Jaworzno GT podkreślały jednak, że to póki co parafowanie a nie podpisanie ugody. Do jej ostatecznego zawarcia firmy musiały jeszcze uzyskać zgody korporacyjne oraz dogadać się w sprawie wynagrodzenia dla Rafako za prace naprawcze.
Teraz zarząd Rafako podał do wiadomości publicznej, że w dniu 2 marca 2022 roku doszło do zawarcia porozumienia z grupą Tauron. Przedmiotem umowy jest przekazanie wykonawcy prowadzenia prac eksploatacyjnych na czas uruchomienia bloku 910 MW w Jaworznie.
Zgodnie z istotnymi postanowieniami umowy, wykonawca zobowiązał się do prowadzenia od dnia 1 marca 2022 roku do dnia 30 czerwca 2022 roku prac eksploatacyjnych, mających na celu uruchomienie bloku.
Strony zobowiązały się też do zawarcia aneksu do kontraktu, w którym określą szczegółowe warunki realizacji prac dotyczących uruchomienia bloku, a także wynagrodzenie wykonawcy z tytułu czynności objętych porozumieniem.
Wysokość wynagrodzenia nie będzie wyższa niż czternaście milionów dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych netto - czytamy w teście porozumienia.
Aneks ma zostać zawarty do 15 kwietnia 2022 roku, przy czym uzgodniono, że porozumienie będzie realizowane także przed formalnym zawarciem tego aneksu.
Czy tym razem uszkodzony blok energetyczny w Jaworznie uda się naprawić w terminie?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
850Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
585Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
512Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
487Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
436Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0