Rybnik, jedno z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, chciałby wprowadzenia ustawowego nakazu przyłączania się do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Tak jak z siecią kanalizacyjną. Miałby to być sposób na poprawę jakości powietrza i likwidację kopciuchów.
Postulat o wprowadzeniu ustawowego nakazu usłyszeli w miniony piątek w Rybniku posłowie Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego. Spośród 22 członków zespołu zjawił się tylko jego przewodniczący zespołu – Przemysław Koperski oraz gospodarz spotkania – Maciej Kopiec. Do Zabytkowej Kopalni Ignacy zawitała też posłanka Monika Rosa.
Posłowie wysłuchali uwag władz Rybnika i działaczy społecznych na temat walki ze smogiem. Wśród nich powtarzała się konieczność usprawnienia Programu Czyste Powietrze.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zaproponował również, by tzw. „specustawa”, która sprawdza się przy budowie dróg, obowiązywała również przy budowie sieci gazowych i ciepłowniczych.
- Obecnie realia są takie, że przysłowiowy Kowalski jest w stanie zablokować budowę sieci, do których mogłyby się podłączać tysiące budynków – zauważył prezydent.
Wacław Wrana – który prezentował posłom założenia akcji Karny Kopciuch zwrócił uwagę, że w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach brakuje zapisu o obowiązku podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych bądź gazowych. Takiego samego jaki obowiązuje w przypadku dostępu do sieci kanalizacyjnej.
- W efekcie mamy do czynienia z sytuacją taką jak w rybnickiej dzielnicy Północ. Pomimo dostępu do sieci gazowniczej i ciepłowniczej, mieszkańcy dalej palą węglem, a jakość powietrza w tym miejscu należy do najgorszych w Rybniku – stwierdza Wacław Wrana.
Przemysław Koperski obiecał, że wszystkie propozycje zmian w prawie w ciągu dwóch tygodni zostaną przedstawione członkom Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego.
Sceptyczna co do szans przeforsowania nakazu podłączania się do sieci ciepłowniczych bądź gazowych jest Monika Rosa.
- W minionej kadencji sejmu temat ten pojawiał się wielokrotnie. Ministerstwa przerzucały się jednak odpowiedzialnością i nic z tego nie wyszło. Obawiam się, że jeśli po stronie obozu rządzącego nie będzie woli zmiany prawa, to nic się nie zmieni – powiedziała posłanka.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Emerytury będą wyższe. ZUS podał wysokość waloryzacji
58724Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
58110E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
56244Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
36892U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
25634E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+215 / -32Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
+150 / -5Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
+136 / -7Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+103 / -23U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
+48 / -10Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
4Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
3Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
1Małpia ospa w Europie. Czy grożą nam kolejne lockdowny?
0ZUS: od czerwca wyższe limity dorabiania do emerytury
0