Rybnik, jedno z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, chciałby wprowadzenia ustawowego nakazu przyłączania się do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Tak jak z siecią kanalizacyjną. Miałby to być sposób na poprawę jakości powietrza i likwidację kopciuchów.
Postulat o wprowadzeniu ustawowego nakazu usłyszeli w miniony piątek w Rybniku posłowie Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego. Spośród 22 członków zespołu zjawił się tylko jego przewodniczący zespołu – Przemysław Koperski oraz gospodarz spotkania – Maciej Kopiec. Do Zabytkowej Kopalni Ignacy zawitała też posłanka Monika Rosa.
Posłowie wysłuchali uwag władz Rybnika i działaczy społecznych na temat walki ze smogiem. Wśród nich powtarzała się konieczność usprawnienia Programu Czyste Powietrze.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zaproponował również, by tzw. „specustawa”, która sprawdza się przy budowie dróg, obowiązywała również przy budowie sieci gazowych i ciepłowniczych.
- Obecnie realia są takie, że przysłowiowy Kowalski jest w stanie zablokować budowę sieci, do których mogłyby się podłączać tysiące budynków – zauważył prezydent.
Wacław Wrana – który prezentował posłom założenia akcji Karny Kopciuch zwrócił uwagę, że w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach brakuje zapisu o obowiązku podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych bądź gazowych. Takiego samego jaki obowiązuje w przypadku dostępu do sieci kanalizacyjnej.
- W efekcie mamy do czynienia z sytuacją taką jak w rybnickiej dzielnicy Północ. Pomimo dostępu do sieci gazowniczej i ciepłowniczej, mieszkańcy dalej palą węglem, a jakość powietrza w tym miejscu należy do najgorszych w Rybniku – stwierdza Wacław Wrana.
Przemysław Koperski obiecał, że wszystkie propozycje zmian w prawie w ciągu dwóch tygodni zostaną przedstawione członkom Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego.
Sceptyczna co do szans przeforsowania nakazu podłączania się do sieci ciepłowniczych bądź gazowych jest Monika Rosa.
- W minionej kadencji sejmu temat ten pojawiał się wielokrotnie. Ministerstwa przerzucały się jednak odpowiedzialnością i nic z tego nie wyszło. Obawiam się, że jeśli po stronie obozu rządzącego nie będzie woli zmiany prawa, to nic się nie zmieni – powiedziała posłanka.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2453Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
2184PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
838Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
636Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
594„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0