Rybnik360 – to projekt, za sprawą którego to śląskie miasto zamierza do 2035 roku zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo zielonymi technologiami i odnawialnymi źródłami energii. Chce zbudować m.in. pierwszą w Polsce partycypacyjną farmę fotowoltaiczną, w której mieszkańcy będą mogli mieć swoje udziały. Rybnik bazuje na doświadczeniach hiszpańskiego Bilbao. Rozmawia z inwestorami, m.in. ze Skandynawii.
Samorządy polskich miast z powodu pandemii tracą miliony złotych. To z jednej strony koszty walki z koronawirusem, z drugiej – mniejsze wpływy z podatków. Na problemy ze zbilansowaniem budżetów nakładają się również nowe zadania, które wyznacza im rząd. Środki są potrzebne nie tylko na bieżące wydatki i finansowanie podstawowych usług dla mieszkańców, lecz także na długofalowe inwestycje mające poprawić ich komfort i jakość życia. Władze Rybnika doszły do wniosku, że tradycyjne podejście do przeciwdziałania zmianom klimatu już nie wystarcza, aby wywołać niezbędną zmianę systemową. Potrzebna jest całościowa, społeczno-gospodarcza zmiana, zwłaszcza w regionach do tej pory opartych na węglu.
– Rybnik to jest miasto, w którym funkcjonują dwie kopalnie węgla kamiennego, kilka kolejnych jest w bezpośrednim sąsiedztwie i sporo rybniczan pracuje w górnictwie. Dodatkowo na jego terenie jest elektrownia, która jest zasilana węglem kamiennym, dlatego wszystko, co jest związane z restrukturyzacją branży górniczej i z odchodzeniem od węgla, będzie na nasze miasto bardzo silnie wpływało. Mamy z tym związane niepokoje i obawy, natomiast mamy też pełną świadomość, że ten proces musi nastąpić i po prostu trzeba się do niego przygotować – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.
Te obawy to w dużej mierze efekt doświadczeń z zamknięcia rybnickiej kopalni Rymer w latach 90., które spowodowało zubożenie dzielnicy wokół. Dlatego też miasto pracuje nad rozwojem alternatywnych dla górnictwa obszarów, które pozwolą bezboleśnie odchodzić od produkcji węgla, zwłaszcza w kontekście ochrony miejsc pracy.
– Już najwyższy czas, żeby odejść od myślenia o Śląsku jako o miejscu, gdzie się ciężko fizycznie pracuje. Dlatego to, nad czym chcemy pracować, to z jednej strony rozwój obszarów związanych z zielonymi miejscami pracy, odnawialnymi źródłami energii, a z drugiej strony zależy nam na tym, żeby do Rybnika ściągać firmy zajmujące się obsługą księgową, centra usług, nowe powierzchnie biurowe. W ten sposób chcemy młodym ludziom, wyjeżdżającym z miasta na studia, stworzyć takie warunki, do których chcieliby tu wracać – wskazuje wiceprezydent Rybnika.
Miasto rozmawia już z nowymi inwestorami ze Skandynawii, m.in. producentem dachów fotowoltaicznych, a także producentem samochodów elektrycznych. Tym producentem dachów jest firma SunRoof. Jej właściciel, Lech Kaniuk mówił w wywiadzie, że szykuje się do sporego projektu wraz z władzami Rybnika, do realizacji którego zamierza m.in. zatrudnić górników, którzy traciliby pracę w związku z zamykaniem kopalń. Przedsiębiorca odbył już kilka spotkań z władzami Rybnika.
„Rybnik jest jak dotąd jedynym miastem, które wykazało zainteresowanie naszym projektem pomocy w przejściu górników do energetyki odnawialnej. Dla wielu będzie to ważne spotkanie.” taki wpis zamieścił przedsiębiorca po wizycie w UM Rybnik 20 sierpnia:
Rybnik jest jak dotąd jedynym miastem wykazał zainteresowanie naszym projektem pomocy w przejściu górników do sektora energii odnawialnej. Dla wielu będzie to ważne spotkanie. Opublikowany przez < „przycisk” > Lecha Kaniuka & nbsp; Czwartek, 20 sierpnia 2020
– Chcemy także stworzyć w mieście razem z miejscowymi podmiotami gospodarczymi i jedną ze spółek giełdowych pierwszą w Polsce partycypacyjną farmę fotowoltaiczną, w której mieszkańcy będą mogli mieć swoje udziały. To pokazuje szerokie spektrum, w jakim myślimy z jednej strony o innowacji, a z drugiej strony o zielonych miejscach pracy – mówi Piotr Masłowski.
Jak podkreśla, te obszary znajdą się w nowej strategii miasta do 2035 roku, nad którą wystartowały prace, prowadzone jednak w niestandardowy sposób. Jego transformacja ma być możliwa dzięki projektowi Rybnik360 Deep Demonstration, który realizuje EIT Climate-KIC Polska wraz z partnerami SPIN-US, MCM Institute i start-upem Swarmcheck.
– Wyzwania związane z mniejszą ilością środków finansowych zmuszają nas do głębszego rozważenia, w których obszarach działać. Projekt Rybnik360 daje nam takie narzędzia. Pokazuje obszary, na których powinniśmy skoncentrować nasze środki, żeby zapewnić miastu przyszłość – mówi wiceprezydent Rybnika.
Projekt jest unikatowy na skalę całego kraju. Wykorzystuje innowacje społeczne, bo to właśnie mieszkańcy, instytucje pozarządowe i przedsiębiorcy, poprzez określenie potencjału miasta oraz swoich mocnych i słabych stron, określą kierunki zmian. W ten sposób będzie można wspólnie wypracować nową wizję Rybnika.
– To jest pewne odwrócenie procesu, bo prym wiodą grupy interesariuszy. To one nam mówią, w jaki sposób widzą przyszłość miasta. Zdefiniowaliśmy pewne obszary, które stanowią wyzwania dla Rybnika: jakość powietrza, jakość życia, przyszłość górnictwa, przyszłość pracy. Teraz, w ostatnim kwartale roku, będziemy szukać rozwiązań, które możemy zaimplementować po to, żeby zmieniać się w pozytywnym kierunku – tłumaczy Wojciech Kiljańczyk, członek zarządu SPIN-US, partnera projektu.
Przy wykorzystaniu deep listening, hiszpańskiej metody stworzonej w Kraju Basków, miasto chce zmapować system miejski, zweryfikować zależności między różnymi obszarami i znaleźć rozwiązania, które będą jednocześnie oddziaływać na cały system.
– Dzięki tej metodzie hiszpańskie Bilbao, kiedyś zupełnie przemysłowe, przekształciło się w kierunku usług innowacyjnej przedsiębiorczości. Mamy nadzieję, że także będziemy szli w takim kierunku. Tradycyjne sektory gospodarcze, przemysłowe, w pewnym sensie ograniczają przedsiębiorczość i aktywność zawodową. Natomiast wygaszanie tych sektorów w przyszłości spowoduje, że będziemy musieli być bardziej aktywni. Mam nadzieję, że pobudzi to również przedsiębiorczość, która pozwoli rozwinąć innowacyjne sektory – ocenia Wojciech Kiljańczyk.
Projekt Rybnik360 Deep Demonstration jest rozwiązaniem w Polsce dotychczas niespotykanym. Samorządy raczej zdają się na analizy eksperckie, które decydują o przyszłości rozwoju miasta. W przypadku Rybnika decydujący głos mają sami mieszkańcy. W ten sposób miasto chce zatrzymać młodych i przyciągnąć nowych inwestorów. W przyszłości podobną metodę mogłyby rozwijać także inne samorządy.
– Staramy się prowadzić ten ogląd na rybnicką rzeczywistość w różnych obszarach tematycznych, także odnosząc się do innych miejsc w Europie i na świecie. To jest bardzo duża przewaga EIT Climate-KIC, że mamy zapewniony background – mówi członek zarządu SPIN-US.
– EIT Climate-KIC wybrał nas dlatego, że jesteśmy miastem średniej wielkości, w którym jest obecne górnictwo, żeby przetestować tę metodę w Polsce. Robimy to, żeby w przyszłości móc przekładać nasze doświadczenia na inne polskie miasta.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Z Wisły znikają szpecące reklamy. Hotelarze aktywnie wdrażają uchwałę krajobrazową (foto)
3566Chcesz przyciągnąć turystę? To absolutny must have miejsca noclegowego w Polsce
2184Underground na Śląsku wiecznie żywy. W sercu Wodzisławia powstaje "miasteczko" niszowych usług (foto)
1343Nie tylko dla sportowców. Naturalne kosmetyki z Orzesza na półkach drogerii w całej Polsce
932Funzeum w Gliwicach niepokonane. Niezwykłe muzeum zwycięzcą plebiscytu Top Atrakcje 2022
772Z Wisły znikają szpecące reklamy. Hotelarze aktywnie wdrażają uchwałę krajobrazową (foto)
+27 / -1Dron Bayraktar dla Ukrainy. Polacy zbierają środki na wysokiej klasy sprzęt bojowy
+12 / -0W Rybniku o nadzorze i audycie. UE zaprasza na III kongres Corporate Governance
+11 / -0Underground na Śląsku wiecznie żywy. W sercu Wodzisławia powstaje "miasteczko" niszowych usług (foto)
+10 / -2Tarot prawdę ci powie? Wróżka Cesaria ze Śląska: to taki coaching XXI wieku (foto)
+11 / -3Underground na Śląsku wiecznie żywy. W sercu Wodzisławia powstaje "miasteczko" niszowych usług (foto)
0Sosnowiec: rowery i hulajnogi rozdane. Miasto zakończyło szóstą edycję loterii PIT
0Dron Bayraktar dla Ukrainy. Polacy zbierają środki na wysokiej klasy sprzęt bojowy
0Z Wisły znikają szpecące reklamy. Hotelarze aktywnie wdrażają uchwałę krajobrazową (foto)
0Nie tylko dla sportowców. Naturalne kosmetyki z Orzesza na półkach drogerii w całej Polsce
0