Jest ułatwienie dla przedsiębiorców w związku z Polskim Ładem. Przy obliczaniu składki zdrowotnej będą jednak uwzględniane różnice remanentowe. Tak wynika z projektu nowelizacji reformy podatkowej firmowanego przez Ministerstwo Finansów.
Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, przedsiębiorcy, którzy na koniec ubiegłego roku mieli spore zapasy, nie będą musieli płacić od nich składki zdrowotnej na nowych zasadach. To oznacza, że skarbówka wycofuje się z niekorzystnych dla firm zapisów i ich interpretacji.
Przypomnijmy: W świetle przepisów, które weszły w życie wraz z reformą Polskiego Ładu, przy liczeniu dochodu na potrzeby składki, miały nie być uwzględniane różnice remanentowe. U przedsiębiorcy prowadzącego księgę przychodów i rozchodów spowodowałoby to obowiązek zapłaty bardzo dużej składki przy sprzedaży towaru kupionego w 2021 r. <<Rzecznik MŚP: nowe przepisy wprowadzają niepotrzebny chaos>>
Teraz okazuje się, że fiskus pójdzie jednak przedsiębiorcom na rękę. Zmiany zapowiedział w czwartek w Sejmie Artur Soboń, nowy wiceminister finansów, który został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego kilka dni temu. Jego zadaniem jest naprawa Polskiego Ładu.
– Będziemy rozmawiali z rzecznikiem MŚP i organizacjami przedsiębiorstw o tym, co należy poprawić w Polskim Ładzie. Na pewno kwestia różnic remanentowych jest konieczna do poprawy. Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja – zapowiedział wiceminister.
To niejedyna informacja, dająca przedsiębiorcom nadzieję na zmniejszenie dolegliwości nowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Jak informowaliśmy wczoraj, sejmowa podkomisja do spraw mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poparła propozycję rzecznika MŚP, z której wynika, że właściciel firmy mógłby płacić składkę zdrowotną w stałej wysokości, bez konieczności wyliczania jej co miesiąc od dochodu. <<Rzecznik MŚP: tylko 270 zł składki. Poprawka Adama Abramowicza poparta>>
Wysokość proponowanej składki to 270,90 zł miesięcznie. Ostateczne rozliczenie następowałoby wraz ze złożeniem zeznania o rocznym dochodzie.
--
Polski Ład początkowo wprowadził zamieszanie związane ze złym przeliczeniem pensji dla nauczycieli. Jego ofiarami padli kolejno: prywatni przedsiębiorcy, emeryci i renciści oraz sprzątaczki i ochroniarze na zleceniach. Niezadowoleni z bałaganu są księgowi i kadrowi oraz pracownicy urzędów skarbowych, a ewentualne korzyści z wprowadzonej ulgi dla klasy średniej są jak dotąd niejasne nawet dla rządzących.
Po wielu skargach rząd zdecydował się na szereg zmian w reformie podatkowej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
18391Polska skazana na atom. "Projekty jądrowe nabierają tempa"
2674JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2174Górnictwo: okrągły stół w Katowicach. Apelują o szybkie wdrożenie technologii CCS
993Duże wydarzenie muzyczne na Stadionie Śląskim. W sobotę zmiany w organizacji ruchu
801Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Nielegalnie przekroczyli granicę. Wpadli podczas kolizji na S1
0Bitomaty Bitcoin na Śląsku: spełnienie anarcho-kapitalistycznych marzeń przedsiębiorców?
0"Tak! Dla Polski" to już historia. Jakub Chełstowski i trójka radnych w klubie KO
0Proces Grzegorza J.: Tak wyglądały "ustawki" na kluczowe stanowiska w spółce węglowej
0