Firma, która dopiero rozpoczyna swoją działalność i już na starcie wie, że do jej wykonywania będzie potrzebowała samochodów, staje przed nie lada dylematem. W przypadku młodych firm, które są raczej niepewne swojej przyszłości i kierunku rozwoju, długoterminowe zobowiązanie w postaci leasingu nie jest najlepszym wyborem. Zdecydowanie bezpieczniej postawić na wynajem długoterminowy lub w ramach prowadzonej działalności wykorzystać prywatne auto. Sprawdźmy, czym charakteryzują się wszystkie trzy rozwiązania i które spośród nich wypada najkorzystniej.
Leasing jeszcze kilka lat temu był zdecydowanie najczęściej wybieraną formą finansowania firmowej floty samochodowej. Nie oznacza to jednak, że był także tą najlepszą – wielu przedsiębiorców decydowało się na niego z powodu braku alternatywy lub po prostu podążając za tłumem. Dziś, na szczęście coraz więcej firm zdaje sobie sprawę nie tylko z zalet, ale także z wad leasingu, co pozwala im na podjęcie bardziej świadomej decyzji.
Leasing jest sprawdzoną i tradycyjną formą finansowania firmowych samochodów, która polega na opłacaniu miesięcznych kwot. Wpłaty są zaliczane na poczet wykupu samochodu, który następuje najczęściej po 3-5 latach korzystania z samochodu. Pod koniec obowiązywania umowy firma może zdecydować, czy wykupi samochód, stając się tym samym jego właścicielem, czy też weźmie w leasing kolejne auto.
Ze względu na okres obowiązywania umowy, leasing najlepiej sprawdzi się w przypadku firm, które prowadzą działalność od dłuższego czasu i wiedzą, jakich pojazdów potrzebują do jej wykonywania. Oprócz miesięcznej raty leasingu, firma ponosi także szereg dodatkowych kosztów – oprócz paliwa, są to m. in. ubezpieczenie, wymiany opon, napraw, przeglądów technicznych i wiele innych.
Drugą formą finansowania firmowego samochodu jest korzystanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z prywatnego pojazdu – może on należeć zarówno do właściciela firmy, jak i jego małżonka, rodziców, a nawet pracownika. Od 2019 r. nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego, który jest rozliczany w ramach firmy. Niestety, wiąże się to z pewnymi ograniczeniami w kwestiach podatkowych. Do kosztów uzyskania przychodu można bowiem zaliczyć jedynie 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.
Przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozliczyć wszystkie koszty samochodu prywatnego, muszą natomiast stawić czoła licznym formalnościom. Polegają one prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu oraz złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-26. W związku z tym, prywatny samochód sprawdzi się w firmie raczej jako rozwiązanie tymczasowe, zanim znajdziemy to właściwe. Nim z kolei może okazać się trzecia opcja finansowania firmowej floty samochodowej, a mianowicie wynajem średnio- lub długoterminowy.
Popularność wynajmu średnio- i długoterminowego wśród firm rośnie z roku na rok. I nic w tym dziwnego! Opcja ta ma bowiem szansę stania się najlepszym rozwiązaniem dla firm pod względem korzystania i utrzymania floty samochodowej. Wynika to z kilku czynników.
Po pierwsze, firmy mają pełną dowolność w wyborze czasu, w którym wynajmowane auto będzie do ich dyspozycji. W przypadku wynajmu średnioterminowego, okres ten waha się od 1 miesiąca do 1 roku, a w przypadku wynajmu długoterminowego od 1 roku do 2 lat.
Po drugie, firma ponosi jeden stały, miesięczny koszt związany z korzystaniem z samochodu. Jest on niezmienny w czasie, co pozwala na planowanie budżetu oraz chroni przedsiębiorstwo przed pojawieniem się nieprzewidzianych wydatków, które są szczególnie wysokie w przypadku floty samochodowej. Miesięczny abonament uwzględnia nie tylko sam fakt korzystania z samochodu, ale także szereg innych wydatków. Należą do nich m. in. opłaty za ubezpieczenie, assistance, przeglądy techniczne, wymiana opon, naprawy i wiele innych.
W przypadku wynajmu nie należy bowiem zapominać o tym, że firma jedynie korzysta z udostępnionych jej w ramach umowy pojazdów, lecz nie jest ani nigdy nie będzie ich właścicielem. Po wygaśnięciu umowy auto wraca bowiem do właściciela, a firma może wybrać nowy pojazd, idealnie dopasowany do jej bieżących potrzeb, co stanowi kolejny argument przemawiający za wyborem tej formy finansowania firmowej floty samochodowej.
Partnerem artykułu jest: Inter Fleet - wynajem aut od ręki
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
614„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
402I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
391Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
375Ranking zakorkowanych miast: w godzinach szczytu najszybciej jeździ się w Katowicach
373Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0