Zdecydowana większość firm w Polsce decyduje się oddać prowadzenie swojej księgowości w ręce specjalistów. Co więcej, dobry księgowy jest na wagę złota, choć jak się okazuje. Równie dobrze można zająć się tym samemu. Należy jednak mieć świadomość tego, że nie jest to lekkie zadanie. Dlatego też w poniższym artykule podpowiadamy, jak samodzielnie zająć się prowadzeniem księgowości.
Samodzielnie prowadzenie księgowości jest możliwe, aczkolwiek wymaga to bardzo obszernej wiedzy na temat przepisów podatkowych, jakie obowiązują na terenie Polski. Zdecydowanie więc nie jest to rozwiązanie dla osób, które nie potrafią się same rozliczyć z podatku... Jeżeli jednak wypełnianie własnych deklaracji podatkowych nie jest Ci straszne, całkiem możliwe, że odnajdziesz się w gąszczu zawiłości, jakie rządzą światem księgowości.
Co więcej, wymaga to również poprawnego liczenia - każdy mały błąd może wiele kosztować. Decyzja o samodzielnym prowadzenie księgowości to olbrzymia odpowiedzialność. Mimo to zawsze znajdą się i tacy, którzy podejmą się tego wyzwania. Wtedy wystarczy, że wraz z rozpoczęciem działalności, w formularzu CEIDG, a dokładniej mówiąc w sekcji o księgowości, pozostawi się puste pole. Można również podać dane własnej firmy, co jest równoznaczne, z tym że firma rozlicza się bez pomocy księgowego.
Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości firmy, należy przede wszystkim zająć się prowadzeniem Księgi Przychodów i Rozchodów (w skrócie KPiR). Jest to najważniejszy dla rachunkowości dokument, który stanowi podstawę do wszystkich dalszych rozliczeń. Co więcej, w KPiR umieszcza się nie tylko wszystkie przychody, czy wydatki firmowe, ale i faktury, które są ich potwierdzeniem. To jednak jeszcze nie koniec. W KPiR rozlicza się również amortyzację wszelkich pojazdów i urządzeń, które są składnikami środków trwałych.
Warto również wiedzieć, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają przywilej prowadzenia uproszczonej księgowości (tzw. mała księgowość). Oznacza to, że do rozliczenia się z urzędem skarbowym, będzie im potrzebny dokument taki jak:
Oczywiście przedsiębiorca ma również prawo zdecydować się na samodzielne prowadzenie pełnej księgowości, co jednak będzie jeszcze większym wyzwaniem. Dlatego też jest to praktycznie niespotykane.
Warto również dodać, że przywilej prowadzenia skróconej księgowości mają jedynie te jednoosobowe działalności gospodarcze, których przychody za poprzedni rok nie były wyższe niż 2 mln euro. W przeciwnym wypadku taka firma będzie musiała rozliczać się na podstawie pełnej księgowości.
Samodzielna księgowość może być prowadzona także w przypadku spółki z o.o. Jednak zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami musi ona jednak być prowadzona w pełnej formie. Oznacza to więc, że wszystkie operacja związane z działalnością firmy, obowiązkowo będą musiały zostać zapisane.
Ewidencji podlegają m.in. transakcje realizowane firmową kartą płatniczą wypłaty zaliczek itd. Każda zmiana salda na koncie firmowym musi zostać starannie udokumentowana. Z tego również względu osoba, która weźmie na swoje ramiona prowadzenie księgowości, będzie miała naprawdę sporo roboty. Dlatego też większość spółek z o.o. decyduje się na zatrudnienie profesjonalnych księgowych lub skorzystać z usług biura rachunkowego. Dzięki temu firmy te są w stanie uniknąć wielu ewentualnych pomyłek.
Warto również wspomnieć, że pełna księgowość obejmuje nie tylko aktywa firmy, ale i jej pasywa. W praktyce więc oznacza to, że osoba zajmująca się księgowością dla spółki z o.o. musi czuwać nie tylko nad majątkiem spółki, który przynosi firmie zyski, ale i środki, które spółka pozyskała w celu zakupu aktywów. Mowa tu więc o kredytach bankowych, leasingu, nieopłaconych fakturach itp.
Oczywiście, że tak. Co więcej, zgodnie z polskim prawem podatkowym, prawo do samodzielnego prowadzenia księgowości mają zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki z o.o. Należy jednak zaznaczyć, że im większa jest firma, tym większym wyzwaniem może okazać się prowadzenie jej księgowości. Zwłaszcza w przypadku spółek z o.o., których właściciele nie mogą pozwolić sobie na prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów. Warto również zwrócić uwagę na to, że prowadzenie księgowości pochłania ogromne ilości czasu. Dlatego też tak wiele firm zatrudnia własnych księgowych lub korzysta z usług firm takich jak biuro rachunkowe. Dzięki temu można nie tylko uniknąć wielu błędów w papierach, ale i zaoszczędzić bardzo dużo czasu oraz nerwów.
Tagi: ksiegowość
Senat: dodatek jednak dla wszystkich. Ustawa węglowa poprawiona
4786Elektrownia Jaworzno na skraju katastrofy? Rafako: Tauron spala syf!
3723Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
3324UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
3311Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
3156Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
+24 / -5Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
+19 / -2Kozłowski o nagrodach w JSW: na górników wylało się wiadro hejtu, ktoś nakręca tę spiralę
+21 / -10Duński urbanista bez ceregieli: Katowice to amerykańsko-sowiecka dystopia. Komentują architekci
+12 / -4Górnicy weszli do siedziby PGG. Chcą rozmawiać z Jackiem Sasinem
+7 / -0Awaria w elektrowni Jaworzno? Tauron: Onet straszy tytułami!
0Dopłaty do ogrzewania. Eksperci: rząd bez pomyślunku wyrzuci miliardy złotych
0Uwaga! Utrudnienia w Katowice Airport. Sprawdź, jak dojechać do lotniska
0UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
0Inflacja uderza nie tylko w kieszenie. Niepokojące wyniki sondażu
0