Przygotowujemy w Ministerstwie Aktywów Państwowych plan dla górnictwa. Przedstawimy go niebawem. Chciałbym, by jego fundamentem było założenie, że żaden górnik nie będzie tracił pracy – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas wizyty w JSW.
Polityk gościł w piątek w Ornontowicach na Śląsku, w kopalni Budryk, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nie szczędził pochwał spółce.
- Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą, która jest jasnym punktem polskiej gospodarki – ma przed sobą dobry plan działania i perspektywy rozwoju, zdobyte rynki, odbiorców i partnerów. Ważne jest, żeby przetrwać czas epidemii. Kierownictwo spółki radzi sobie z nowymi rynkami i potrafi odpowiadać na aktualne zagrożenia i wyzwania – mówił wicepremier Jacek Sasin.
Ale wicepremier przekazał też kilka informacji dotyczących szykowanych zmian w górnictwie.
- W ramach prac nad programem dla górnictwa Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje zasadność konsolidacji w sektorze węgla energetycznego; nie ma natomiast planów objęcia tym rozwiązaniem także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która produkuje węgiel koksowy – powiedział podczas spotkania z mediami.
- Jeśli chodzi o obszar węgla kamiennego energetycznego rzeczywiście analizujemy, czy pewna konsolidacja nie byłaby dzisiaj dobrą odpowiedzią na problemy, które przed tą branżą stoją – zauważył.
Jacek Sasin wyliczył, że producentami węgla energetycznego są: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie, kopalnia Bobrek należąca do Węglokoksu oraz kopalnia Bogdanka wchodząca w skład koncernu energetycznego Enea. W obrębie tych zakładów prowadzone są w ministerstwie analizy dotyczące konsolidacji.
Sasin wykluczył włączenie w konsolidację JSW, specjalizującej się w węglu koksowym. Zdementował jednocześnie doniesienia prasowe o rzekomych pracach utworzenia tzw. Polskiego Węgla, który miałby skupić wszystkie aktywa węglowe - energetyczne i koksowe.
- Mogę w tej chwili powiedzieć bardzo zdecydowanie, że nie planujemy jako MAP forsować tego typu rozwiązania - to jest rozwiązanie, które byłoby całkowicie niefunkcjonalne; nie da się wrzucić do jednego worka spółek węglowych, które zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla energetycznego, i takiej firmy jak JSW, która ma zupełnie inny profil działalności – powiedział w kopalni Budryk.
- Byłoby po prostu kompletnie niecelowe, żeby łączyć tak dwa różne zupełnie obszary działalności, które tylko w nazwie są bardzo do siebie zbliżone, bo i tu i tu jest węgiel - ale tak naprawdę to jest zupełnie co innego - podkreślił Sasin.
Powtórzył to, co powiedział kilka dni wcześniej w PGG, że plan dla górnictwa zostanie przedstawiony do końca czerwca. Ma on dać gwarancję dalszego funkcjonowania rentownego górnictwa, a przy tym być zaakceptowany społecznie.
- Chciałbym, żeby ten plan jako swój fundament miał założenie, że żaden górnik nie będzie tracił pracy - chcielibyśmy takie rozwiązanie znaleźć - zapewnił wicepremier Sasin.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mobilne paczkomaty w kurortach narciarskich. Pierwszy na Śląsku, na "Złotym Groniu" w Istebnej
715Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. Kluczowa kopalnia JSW fedruje już 50 lat
571Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
527Frankowicze lekko wyhamowali. W sądach mniej pozwów niż rok temu
443Katowice za 15 mln zł przebudują ulicę Wieżową, łącząc dwie dzielnice miasta
417Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
+2 / -0Nie tylko wielkie areny. Prawie 38 mln złotych na inwestycje sportowe w Śląskiem
+2 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Zabytkowy Pałac Donnersmarcków w rękach Grupy Arche. Transakcja za 14 mln złotych
0Mobilne paczkomaty w kurortach narciarskich. Pierwszy na Śląsku, na "Złotym Groniu" w Istebnej
0Najbardziej zadłużone gminy województwa śląskiego. Te samorządy toną w długach (LISTA)
0Tu rozwijała się secesja. W śląskim "małym Wiedniu" powstała nowa atrakcja turystyczna
0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
0