Wiadomości

Sebastian Darul: PGG oszukuje nas na wypłatach i węglu

2019-12-20, Autor: Tomasz Raudner

"Potwierdziły się nasze obawy, jesteśmy oszukiwani na wypłatach." pisze w oświadczeniu Sebastian Darul, przewodniczący Stowarzyszenia Lepsze Jutro Dla Górnictwa. W piśmie pojawiają się też zarzuty o nieprawidłowości z deputatem węglowym.

Reklama

Oświadczenie trafiło dziś do redakcji ŚląskiegoBiznesu.pl. Treść publikujemy poniżej w całości, śródtytuły pochodzą od redakcji:

"Szanowni Państwo!

W dniu kiedy byliście świadkami jak nie zostałem wpuszczony na rozmowy na linii Zarząd Spółki Polska Grupa Górnicza S.A.- Związki Zawodowe wspomniałem, że jest parę spraw, które sprawdzamy, i ewentualnie zgłosimy do prokuratury.

"Jesteśmy oszukiwani na wypłatach"

Potwierdziły się nasze obawy, jesteśmy oszukiwani na wypłatach. Chętne osoby wtajemniczone w temat, przekazały swoje paski z wypłat do prawników i biur rachunkowych. W tych niezależnych obliczeniach wyszło, że tym osobom brakuje pieniędzy do RORu. O powadze tej sprawy świadczy fakt, że niektóre biura rachunkowe, jak i prawnicy, odmawiali nam pomocy twierdząc bez ogródek, iż "to za gruba sprawa". Inni zaś widząc na własne oczy nasze paski mówili "Wasze paski zarobkowe są tak skonstruowane, żebyś nigdy nie mógł się doliczyć, ile naprawdę powinieneś zarobić". Na swoich kopalniach próbowaliśmy "wyciągnąć" Umowę Zbiorową Polskiej Grupy Górniczej, i przepisy zawarte w tej umowie dotyczące wynagrodzenia i dodatków, oraz przywilejów górniczych. Niestety panuje tutaj zmowa milczenia, usłyszeliśmy najczęściej stwierdzenie "ja nie jestem od kopiowania dokumentów, nie mogę tego zrobić bez pozwolenia pracodawcy. Proszę pisać pisma w tej sprawie". Prawnicy otrzymując upoważnienia od pracowników wysłali takie pisma na kopalnie. Pozostały bez odpowiedzi. Pytam się, dlaczego jako pracownicy nie mamy prawa wglądu do tak ważnych przepisów? Czy one w ogóle istnieją?

"Wierzchołek góry "kolesiostwa""

Okazuje się także, że węgiel, nasz przywilej, każdy górnik powinien otrzymać 8 ton rocznie, lub jego równowartość w gotówce. Niestety ten węgiel nie jest nam dawany, tylko tak naprawdę my go z kopalni "pożyczamy". Jeśli ktoś węgiel "bierze" w tak zwanych talonach, to kwota, którą pracownik ma w rubryce "wynagrodzenie do zaliczenia" na pasku jest mu potrącona z wypłaty! Może i brzmi śmiesznie, ale tak wynika z wyliczeń. To jawny skandal. Wydaje nam się, że to odkrycie to tylko wierzchołek góry lodowej, wierzchołek góry "kolesiostwa" na którym my górnicy cierpimy najbardziej.

Kobieta kontra PGG

Jeden pozew w tej sprawie już poszedł, szykują się następne. Wielkie ukłony należą się prawnikom, którzy pomogli nam w tej sprawie. Jest też jedna Pani, która od kilku już lat stara się udowodnić co dzieje się z pieniędzmi górników. Odwaliła kawał dobrej roboty. Ta pewna Pani ujawni niebawem szereg innych dowodów, i informacji co się dzieje z pieniędzmi, które powinny być dla pracowników. Nikt z nas się nie spodziewał, że taka niewinna kobieta może doprowadzić do niemałego zawirowania w górniczym świecie."

PGG nie komentuje tematu.

Oceń publikację: + 1 + 521 - 1 - 68

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~sama_prawda 2019-12-20 19:44:37

  Ja tylko napisze tak: Zapraszam CBA na kopalnie Chwałowice i polecam śledztwo w sprawie niegospodarności i łapówkarstwa.

 • ~Wieslaw Bobrzyk 2019-12-20 22:23:45

  TO CO DZIEJE SIĘ W PGG TO PATOLOGIA STARYCH SPÓŁEK GÓRNICZYCH, NIE ZMIENIA SIĘ NIC DUŻY MOBBING, BRAK ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZŁE DECYZJE. A CO DO ŁAPÓWEK I NIEGOSPODARNOŚCI TO NIE WIERZĘ, ŻE NA KOPALNI CHWAŁOWICE COŚ ZNAJDĄ, BO NA KOPALNI JANKOWICE DŁUGO SZUKALI I UCICHŁO

  322 8
 • ~sympatyk 2019-12-20 22:53:04

  ~sama_prawda – 1447 zielonych plusów, które dostałeś świadczy jak bardzo dla środowiska górniczego jest to ważny i bolesny problem, ale czy macie zaufanie do służb, w tym CBA i prokuratury.

 • ~Górnik 2019-12-21 14:50:58

  Chyba trochę niedoinformowany ten Darul. Bo jeśli chodzi o węgiel to co miesiąc widnieje na pasku bo jest z niego odciągany podatek. A fakt ze nie wpuscili go na zebranie zarządu mnie nie dziwi, bo raczej każdego tam nie wpuszczaja, tylko powołane osoby. Mysle ze koles robi duzo szumu bo pewnie ma z tego profity. Takie moje zdanie

 • ~Górnik 2019-12-21 15:08:18

  Właśnie przeczytałem inny artykuł o Darulu, że rozważa założenie związków zawodowych no i zostanie przewodniczacym. Czyli wszystko jasne, szuka jeleni żeby mieć poparcie i sie ustawić na '' stołku". A teraz mydli ludziom oczy ze niby walczy o lepszy byt górnikow.

 • ~adrianek 2019-12-23 08:59:59

  Ktoś tu mówił o CBA. Od dwóch miesięcy maglują Tauron Wydobycie https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,cba-wkroczylo-do-taurona-wydobycie-pod-lupa-zamowienia-zwiazane-z-drazeniem-wyrobisk,wia5-1-2354.html

  10 1
 • ~Zbigniew Sowa 2019-12-27 02:53:33

  Panie Darul , niech pan daruje sobie działalność związkową. Pan nawet takiej prostej rzeczy jak czytanie i zrozumienie paska zarobkowego nie potrafi ogarnąć. To jest chłopie podstawa , a ty mielisz ozorem i nie wiesz co tam, jest na tym pasku. Pozycja węgiel to pozycja do naliczenia podatku od deputatu węglowego. A związków to już w górnictwie wystarczy , chyba że będziesz opłacany ze składek członków związku to sobie wtedy załóż.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Ile lat ma Twoje auto?


Oddanych głosów: 572