Wyjaśniła się sprawa, o której głośno było w ostatnich tygodniach: Sejm przegłosował w środę nowelizację ustawy, która ustanawia Wigilię dniem wolnym od pracy - choć dopiero od 2025 roku. Dodatkowo trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Regulacje trafią teraz do Senatu, gdzie będą poddane dalszym pracom legislacyjnym.
Przypomnijmy: gorąca dyskusja na temat tego, czy Wigilia Bożego Narodzenia powinna być dniem wolnym od pracy, toczy się od początku listopada. Wówczas lewica złożyła w Sejmie projekt nowelizacji w tej sprawie <<Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?>>.
Choć pozytywnie o tym pomyśle wypowiadał się m.in. prezydent Andrzej Duda, zdania były podzielone. Oprócz części polityków, projekt negatywnie zaopiniowali m.in. przedsiębiorcy, wskazując, że jego realizacja może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki i dla wielu branż. Mieli za to inną, kompromisową propozycję <<Przedsiębiorcy nie chcą wolnej Wigilii Bożego Narodzenia. Proponują kompromis>>.
Ostatecznie o sprawie zadecydowało wczorajsze głosowanie w Sejmie. Za przyjęciem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw oddano 403 głosy. Przeciw opowiedziało się 10 posłów, a 12 wstrzymało się od głosu.
Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeśli ten ją uchwali, nowe prawo trafi na biurko prezydenta.
Sejm zdecydował - ZA wolną Wigilią zagłosowało 403 Posłów i Posłanek! 🎄🎁 pic.twitter.com/kkEf99skvF
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) November 27, 2024
Podczas obrad Sejm odrzucił m.in. poprawki zgłoszone przez PiS i Lewicę, które zakładały, że 24 grudnia stanie się dniem wolnym już w 2024 roku.
Nie przeszła również poprawka autorstwa koła Razem, która zakładała pozostawienie jedynie dwóch handlowych niedziel przed Wigilią, zamiast trzech.
Przypomnijmy, że obecnie, na mocy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, sklepy mogą być otwarte w Wigilię tylko do godziny 14.
W przyszłym roku niedzielami handlowymi będą zatem wg nowego harmonogramu: 7, 14 i 21 grudnia 2025 r.
O ile wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu kłóci się z założeniami autorów projektu, pomysł podoba się pracodawcom.
- Niedziele handlowe przed świętami mają sens i cel, bo z roku sklepy mają większy obrót niż rok wcześniej - argumentuje prof. Jan Klimka, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, cytowany przez Gazetę Prawną.
Oczywiście, po części wpływ na to ma inflacja i inne czynniki gospodarcze, niemniej faktem jest, że to czas kiedy Polacy najczęściej odwiedzają centra handlowe. Na wolną Wigilię jako ZRP zgadzamy się pod pewnymi warunkami. Na pewno dodatkowa niedziela handlowa zrekompensuje mikroprzedsiębiorcom i rzemieślnikom straty, jakie wynikną z dłuższego świętowania - wskazuje.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
736Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
620Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
587Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1Od Katowic lepszy tylko Poznań. Stolica województwa wysoko w rankingu
0„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0