Można już odliczać dni do rozpoczęcia 14. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Największe europejskie spotkanie małych i średnich przedsiębiorców odbędzie się 29 i 30 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Trwa rejestracja uczestników.
Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest „Shape the future now”, czyli: kształtuj przyszłość już teraz.
Przyszłość nie tylko Polski, nie tylko sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale również Unii Europejskiej. Nasz kraj już od 20 lat z dumą korzysta z członkostwa w gremium 28 demokratycznych państw europejskich.
U progu trzeciej dekady Polski we Wspólnocie Europejskiej, w czasie tegorocznego Europejskiego Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, sporo dyskusji będzie poświęconych właśnie europejskim sprawom.
Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej jest organizatorem specjalnej ścieżki tematycznej. W jej ramach odbędą się debaty z udziałem najważniejszych decydentów kształtujących politykę unijną oraz państwa polskiego. Wśród zaproszonych gości jest Mario Nava, Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego:
Bardzo się cieszę, że wkrótce odwiedzę Katowice: jestem zaszczycony, że będę mógł reprezentować Komisję Europejską podczas 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Będziemy rozmawiać o tym,
w jaki sposób wspierać inkluzywność, zwiększać dobrostan pracowników oraz umacniać dialog społeczny i przekrojową role, jaką odgrywa w zwiększaniu konkurencyjności UE oraz budowaniu odporności gospodarczej i społecznej. Chętnie przekonam się też, jak polityka spójności UE pomogła Śląskowi przekuć przemysłową przeszłość w obiecującą przyszłość. Chciałbym ponadto wyrazić wdzięczność władzom lokalnym i organizatorom za pomoc w przygotowaniu tej wizyty - mówi Mario Nava.
Rynkowi pracy w dwie dekady po bardzo dużym rozszerzeniu UE będzie poświęcona dyskusja „Nowe możliwości na rynku pracy 20 lat po przystąpieniu Polski do UE” (wtorek, 29 października, godz. 11.30, p. 1, sala 21-23).
Chcemy zastanowić się, jak radzić sobie z niedoborem pracowników i lukami kompetencyjnymi, jak odnaleźć się na mniej elastycznym rynku pracy, ale również w jaki sposób zapewnić równowagę między wydajnością a prawami pracowniczymi – zdradza Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora EKMŚP.
Nad tym, czy jest jakakolwiek alternatywa dla dialogu społecznego będą zastanawiali się uczestnicy drugiej dyskusji w ramach tzw. ścieżki europejskiej, której organizatorem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Dyskusja zaproszonych gości odbędzie się w pierwszym kongresowym dniu, o godz. 13.30., p. 1, sala 21-23.
W ocenie prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach jest on nieodzownym warunkiem skutecznego reagowania na zmiany gospodarcze i społeczne oraz dostosowywania się do nich.
Rząd i Komisja Europejska muszą wspierać dialog społeczny, bo przedsiębiorcy i pracownicy są zobligowani do działania, by podołać wyzwaniom transformacji ekologicznej i cyfrowej. To główne wyzwania dwustronnego, ale i trójstronnego, z rządzącymi, wyzwania dialogu społecznego w Polsce – tłumaczy Tomasz Zjawiony.
Przemiany europejskiego rynku pracy, to nie tylko kwestie dotyczące braku pracowników, ale wyzwań jakie stoją przed pracodawcami, np. cyfrowej rekrutacji.
Europa stoi dziś przed poważnymi problemami. Z jednej strony zagrożenie kryzysem gospodarczym, z drugiej podnoszenie się poszczególnych gałęzi biznesu po kilkuletniej, światowej pandemii, z trzeciej realne zagrożenie rozlaniem się wojny, toczącej od ponad dwóch lat za wschodnią granicą UE.
W tym kontekście, dywersyfikacja dostaw surowców oraz wzrost roli obronności w kształtowaniu się nowych procesów gospodarczych stają się jedną z najważniejszych kwestii europejskiej gospodarki – podkreśla prezes Tomasz Zjawiony.
Rejestracja na Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw wciąż trwa. Można jej dokonać na stronie: www.ekmsp.eu.
Tam też znajduje się szczegółowy program Kongresu: dwa dni dyskusji, prawie 40 paneli dyskusyjnych oraz wydarzenia towarzyszące.
Organizatorem ścieżki tematycznej: 20 lat Polski w UE - Rynek pracy na drodze przemian jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Współorganizatorzy ścieżki: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Partnerzy ścieżki: Parlament Europejski, Komisja Europejska, Europejski Komitet Regionów, Unia Metropolii Polskich.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Biznes a samorząd - związek z miłości czy z rozsądku? Za nami Świąteczny Booster KSSE
433Event Upgrade Your Business vol. 60: Porażka to nie koniec
427Przedsiębiorstwa Fair Play 2024 wyłonione. Wśród laureatów firmy ze śląskiego (foto)
401Świąteczny Startup Fest w Bielsku-Białej - zaprasza Startup Podbeskidzie
383Przyjechał do Katowic "robić Japonię". Otwiera już drugi lokal dla fanów azjatyckich smaków
335Przyjechał do Katowic "robić Japonię". Otwiera już drugi lokal dla fanów azjatyckich smaków
+2 / -0Biznes a samorząd - związek z miłości czy z rozsądku? Za nami Świąteczny Booster KSSE
+1 / -0Czy biznes i samorząd to zgrany duet? KSSE zaprasza na Świąteczny Booster dla biznesu
+1 / -0Znamy laureatów XVI edycji konkursu Innowator Śląska
+1 / -0Katowice, Czeladź i Ożarowice najwyżej w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2024
+1 / -0Świąteczny Startup Fest w Bielsku-Białej - zaprasza Startup Podbeskidzie
0XXV Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym [ZAPOWIEDŹ]
0Ekolaury rozdane. Na liście laureatów firmy ze śląskiego
0Idealna praca dla Ciebie, czyli jaka? Weź udział w badaniu i wygraj atrakcyjne nagrody
0Przedsiębiorstwa Fair Play 2024 wyłonione. Wśród laureatów firmy ze śląskiego (foto)
0