We wtorek 20 października Katowice na dwa dni stały się europejską stolicą sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw - to za sprawą uroczyście zainaugorowanego w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym EKMiŚP. Wydarzenie obfituje w ciekawe panele dyskusyjne, podczas których eksperci oraz decydenci rozmawiają m.in. o perspektywach gospodarczych Polski i Europy, a także szansach i wyzwaniach stojących przed przedsiębiorcami.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa stoją dziś przed licznymi wyzwaniami, które wynikają z dynamicznej sytuacji politycznej, geopolitycznej oraz kryzysów energetycznych. Te czynniki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszych firm, lecz największym wyzwaniem pozostaje stale rosnący koszt prowadzenia działalności gospodarczej. To właśnie te obciążenia stawiają przed przedsiębiorcami konieczność dostosowywania się do nowych realiów, co wymaga konkretnych działań i współpracy - mówił podczas wtorkowej uroczystej inauguracji Tomasz Zjawiony – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Dlatego apeluję o przyspieszenie prac nad strategią rozwoju biznesu – dokumentem, który stanie się realnym fundamentem dla polskich przedsiębiorców. Dziś nie wystarczą kolejne regulacje. Potrzebujemy efektywnej współpracy z instytucjami regulacyjnymi, które nie tylko nakładają nowe ograniczenia, ale również oferują narzędzia, które pomogą przedsiębiorcom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Wspólnie możemy stworzyć warunki, w których polski biznes będzie mógł się rozwijać i skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej - dodał.
- Chciałbym wyrazić ogromną radość, że możemy ponownie spotkać się w Katowicach, aby dyskutować o kluczowych kwestiach gospodarczych Polski, Europy i świata. Doskonale wiemy, jak wiele zawdzięczamy małym i średnim przedsiębiorcom – w samych Katowicach mamy ponad 50 tysięcy firm z sektora MŚP i mikro, które tworzą ponad 100 tysięcy miejsc pracy dzięki odważnym ludziom biznesu - podkreślił z kolei dr Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.
Wobec wyzwań, takich jak koszty energii, zatrudnienie czy płaca minimalna, musimy pamiętać, jak dużym obciążeniem są one dla MŚP. Naszym zadaniem jest znaleźć rozwiązania, które pomogą sprostać tym wyzwaniom. Kiedyś ktoś mądry powiedział mi: ‘"eśli myślisz, że jako prezydent będziesz rozwijał miasto, to jesteś w błędzie. To biznes rozwija miasto" - uzupełnił prezydent.
Wtorkowej uroczystej inauguracji tegorocznej edycji kongresu towarzyszyły dwa panele wprowadzające.
W pierwszym z nich udział wzięli udział m.in. były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i premier polskiego rządu prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego Borys Budka, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Dr hab. Inż. Marek Gzik oraz współzałożyciel firmy Booksy, uważanej za polskiego jednorożca, Konrad Howard.
Paneliści wyjaśnili, jak - wykorzystując myślenie globalne - móc skutecznie kształtować przyszłość z perspektywy regionów, miast i firm, szczególnie na przykładzie przechodzącego transformację Śląska.
W drugim panelu wprowadzającym perspektywę unijną nakreślili decydenci ze strony ważnych wspólnotowych instytucji: Przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego Li Andersson oraz Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Mario Nava, a także Prezydent Łodzi, Członkini Europejskiego Komitetu Regionów i Rady Unii Metropolii Polskich, Hanna Zdanowska. Dyskusja dotyczyła przemian zachodzących na polskim i europejskim rynku pracy.
Wśród licznych zagadnień, o których przez dwa dni w Katowicach dyskutują m.in. generał Waldemar Skrzypczak, Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Akademii WSB dr hab. Paulina Polko, prof. AWSB, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Florydy i Ameryki, Inc. i przedstawicielka Federacja Izb Gospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej Jadwiga Stoklosa, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Leszek Stypułkowski,
znalazły się między innymi:
O wpływie transformacji i dynamicznie zachodzących zmian w zakresie nowych technologii na pracowników rozmawiali uczestnicy panelu pn. „Człowiek w obliczu transformacji”, wśród których będą m.in.: psycholog biznesu i profesor Politechniki Śląski dr hab. Małgorzata Dobrowolska oraz psycholog, psychoterapeuta i posłanka na Sejm RP Urszula Koszutska.
Czy i w jaki sposób sztuczna inteligencja może wpłynąć na nasz rynek pracy – na to pytanie postarają się z kolei odpowiedzieć uczestnicy środowego panelu pn. ”Śląski rynek pracy – nowe wyzwania”, w tym m.in.: Dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dr hab. Ewa Flaszyńska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorz Sikorski oraz Prezes Związku Rzemiosła Polskiego i Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach prof. dr hab. Jan Klimek.
Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań skorzystają również mieszkańcy miast. W dyskusji o koncepcji Smart City
i sposobach na jej realizację głos zabiorą m.in.: prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Ewa Lipka.
Na stanowiskach kierowniczych w biznesie przybywa kobiet. „Sisterhood w biznesie – wymiar współpracy przedsiębiorczych kobiet” – to panel, podczas którego poruszone zostały takie kwestie jak budowanie sieci biznesowych kobiet na rynku międzynarodowym czy wyzwania kobiet w biznesie. Dyskutowali będą m.in.: Dyrektor Centrum Bankowości Przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego Monika Woźniak oraz liderka LinkedIn Poland Women Anna Strumińska.
Kobiecość w biznesie jest siłą czy słabością? Na to i inne pytania odpowiedzieli podczas panelu pn. „Biznes i klasa – kobiecy punkt widzenia. Wspólnie dla Kobiet” m.in. przedsiębiorca, wizjoner i założyciel BetaMed S.A. Beata Drzazga oraz Prezes Fundacji „Śląskie Anioły” Beata Twardowska.
Organizatorem EKMŚP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Kongres został objęty honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego, Minister Nauki, Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Patronem medialnym wydarzenia jest portal ŚląskiBiznes.pl.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
OIP w Katowicach przedstawia Śląską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy
1098Bezpieczeństwo przede wszystkim. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach o wyzwaniach na Śląsku (wideo)
714Katowicka „Kopalnia Start-upów” wyłoniła zwycięzców. Kto zgarnął nagrody za innowacyjność?
635Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
572W Katowicach trwa XVII Europejski Kongres Gospodarczy – w rolach głównych m.in. energia i technologie
405W Katowicach trwa XVII Europejski Kongres Gospodarczy – w rolach głównych m.in. energia i technologie
+1 / -0Rekordowe wydatki i rosnąca liczba uczestników. Katowice potwierdzają swoją pozycję w turystyce biznesowej
+1 / -0Światowy Dzień Trzeźwości - konferencja oraz spektakl w Żorach
+1 / -0Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
+1 / -0HR jako strategiczny partner. W czwartek rusza branżowy kongres w Katowicach
+1 / -0W Katowicach trwa XVII Europejski Kongres Gospodarczy – w rolach głównych m.in. energia i technologie
0Rekordowe wydatki i rosnąca liczba uczestników. Katowice potwierdzają swoją pozycję w turystyce biznesowej
0United for a safe future. Razem dla bezpiecznej przyszłości. Nadciąga XVII Europejski Kongres Gospodarczy
0Wiedza, VR, ratownicze symulacje. Młodzi adepci górnictwa rywalizowali w konkursie BHP
0Bezpieczeństwo przede wszystkim. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach o wyzwaniach na Śląsku (wideo)
0