Do naszego związku dotarły informacje, że kopalnia KWK Krupiński ma zostać przekazana lub sprzedana obcemu kapitałowi. Według tych informacji chodzi o kapitał niemiecki. Czy jest to prawda? - z takim pytaniem do wiceministra aktywów państwowych, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji węgla Artura Sobonia zwrócił się WZZ Sierpień 80.
Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80 przypomina, że to związki zawodowe przeciwstawiały się likwidacji kopalni w 2017 roku i przekazaniu do SRK. Tak się jednak stało decyzją Skarbu Państwa 31 marca 2017 r.
„Właściciel stwierdził wówczas, że wydobycie węgla jest nieopłacalne i w ramach całej restrukturyzacji górnictwa należy ją jak najszybciej zlikwidować. Od 2017 r. rozpoczął się proces likwidacyjny, który w 2019 roku przybrał na sile.” czytamy w piśmie Sierpnia 80 do Artura Sobonia.
Bogusław Ziętek zwraca uwagę, że „Unia Europejska chce zmusić Polski rząd do likwidacji górnictwa w jak najszybszym terminie.” I stawia pytanie:
„Czy likwidacja górnictwa ma polegać na przekazaniu obcemu kapitałowi? Czy po to będziemy likwidować własne kopalnie, aby później w cenie złomu oddawać je obcym inwestorom? Czy dlatego w szybkim tempie likwidowane mają być także kopalnie posiadające złoża węgla koksowego (Halemba, Bielszowice), że po ich likwidacji znajdą się chętni na ich nabycie za bezcen? Czy dlatego mają być likwidowane kopalnie o ogromnych zasobach węgla ale również metanu (Janina, Ziemowit, Bolesław Śmiały, Sośnica), że po ich likwidacji znajdą się chętni na przejęcie tych bogactw?”
Wreszcie, związkowiec dopytuje, czy cała likwidacja ma polegać na tym, że kopalnie zostaną „przewłaszczone z majątku państwowego - narodowego, na majątek prywatny reprezentujący obcy kapitał.”
„Tyle razy słyszeliśmy z ust prominentnych polityków PiS, że kapitał ma narodowość. Czy o to chodzi aby ta narodowość kapitału dysponującego surowcami, była inna niż Polska? Jeśli potwierdzą się pogłoski o tym, że zlikwidowaną przez polski rząd kopalnię Krupiński przejąć ma niemiecki kapitał, to nasze obawy co do tego po co są likwidowane także inne kopalnie w tak pośpiesznym tempie, staną się tym bardziej uzasadnione.” pisze w liście Bogusław Ziętek.
I zarazem zaznacza, że „jeśli tak ma wyglądać ten proces, który podobno wymusza na nas Unia Europejska, to my się na to nie zgadzamy.”
„Uważamy, że skoro nie potrafimy obecnie wydobywać węgla w sposób opłacalny, to złoża węgla, które znajdują się w obszarach górniczych likwidowanych kopalń powinny zostać pozostawione przyszłemu pokoleniu, które przy lepszej technologii będzie mogła korzystać z naszego bogactwa narodowego. Uważamy, że sami potrafimy korzystać z własnych bogactw naturalnych i nie powinniśmy niszczyć narodowej własności w imię szalonej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.” czytamy w liście do Artura Sobonia.
Pismo do pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa związkowcy kończą zdaniem „Repolonizacja, o której rząd ciągle mówi stoi w wyraźnej sprzeczności z wyżej opisaną sytuacją, gdyby krążące pogłoski maiły okazać się prawdą.”
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
850Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
585Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
512Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
487Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
436Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0