Każdy z nas spotkał się z akcją zbierania plastikowych nakrętek na szczytny cel. Społeczności, ale i instystucje lokalnie angażują się w zbiórki nakrętek, które wymieniane są na środki wspomagające zakup np. sprzetu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych. Wiele jednak wskazuje na to, że zbieranie plastikowych nakrętek przejdzie do historii. Pisze o tym portal branżowy prawo.pl.
Unijna dyrektywa w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w Polsce została wprowadzona ustawą z dnia 9 marca 2023 o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie z nią od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. Prawo wchodzi w życie dopiero za rok, ale niektóre polskie firmy już to robią.
W Polsce cały czas firmy i instytucje nawołują do akcji zbierania nakrętek, która poza aspektami charytatywnymi, ma również edukować społeczeństwo na temat segregacji odpadów.
Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, o zbiórkach charytatywnych mówi, że dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego.
- Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki — wyjaśnił ekspert w rozmowie z prawo.pl
Nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów, jak nakrętka, która oddzielona od opakowania, najczęściej trafia na wysypisko śmieci, a niejednokrotnie wyrzucana jest, gdzie popadnie. Tymczasem nakrętki stanowią 3-5 proc. masy butelki, co przy coraz bardziej wyśrubowanych poziomach recyklingu, jest to ilość nie do pogardzenia. Zmiany, jakie wprowadza unijna dyrektywa, umożliwią poddanie recyklingowi całe opakowania.
Jakie jest twoje zdanie o zbiórkach plastikowych nakrętek?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2017Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
984Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
442Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
382JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
363Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0