Każdy z nas spotkał się z akcją zbierania plastikowych nakrętek na szczytny cel. Społeczności, ale i instystucje lokalnie angażują się w zbiórki nakrętek, które wymieniane są na środki wspomagające zakup np. sprzetu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych. Wiele jednak wskazuje na to, że zbieranie plastikowych nakrętek przejdzie do historii. Pisze o tym portal branżowy prawo.pl.
Unijna dyrektywa w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w Polsce została wprowadzona ustawą z dnia 9 marca 2023 o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie z nią od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. Prawo wchodzi w życie dopiero za rok, ale niektóre polskie firmy już to robią.
W Polsce cały czas firmy i instytucje nawołują do akcji zbierania nakrętek, która poza aspektami charytatywnymi, ma również edukować społeczeństwo na temat segregacji odpadów.
Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, o zbiórkach charytatywnych mówi, że dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego.
- Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki — wyjaśnił ekspert w rozmowie z prawo.pl
Nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów, jak nakrętka, która oddzielona od opakowania, najczęściej trafia na wysypisko śmieci, a niejednokrotnie wyrzucana jest, gdzie popadnie. Tymczasem nakrętki stanowią 3-5 proc. masy butelki, co przy coraz bardziej wyśrubowanych poziomach recyklingu, jest to ilość nie do pogardzenia. Zmiany, jakie wprowadza unijna dyrektywa, umożliwią poddanie recyklingowi całe opakowania.
Jakie jest twoje zdanie o zbiórkach plastikowych nakrętek?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1109Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
803Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
751Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
561Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
527„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
+2 / -0Udana akcja śląskiej KAS. Suczka "wyniuchała" nielegalny towar
0Gliwice: mieszkańcy dostali od dewelopera do dopłaty 250 tys. zł za prąd
0Proces byłego posła PiS Grzegorza J. Trwają przesłuchiwania kolejnych świadków
0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 9