Na rynkach Żywca, Wodzisławia Śląskiego i Tarnowskich Gór staną zielone ściany wyłapujące zanieczyszczenia z powietrza. To symboliczny akcent kampanii społecznej #OddechDlaPolski, w której trzy powyższe śląskie miasta apelują o czyste powietrze w naszym kraju. Inicjatywę objął patronatem marszałek województwa śląskiego.
Na Śląsku jak w soczewce skupia się problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski. Według różnych rankingów nasz kraj przoduje w Unii Europejskiej w zanieczyszczeniu powietrza. Wśród miast mających problem ze smogiem są też miasta w województwie śląskim, takie jak: Żywiec, Wodzisław Śląski oraz Tarnowskie Góry.
„Dostęp do czystego powietrza powinien być codziennością, a nie dobrem luksusowym. O tę codzienność musimy jednak zawalczyć dziś razem. Dbać o nią każdego dnia. Wspierać każdą oddolną inicjatywę, która pozwoli nam zbudować coś większego. Być może nie zobaczymy efektu walki o czyste powietrze. Z pewnością natomiast ten efekt odczujemy” czytamy w komunikacie inicjatywy OddechDlaPolski.
W ramach tej akcji burmistrzowie Żywca (Antoni Szlagor) i Tarnowskich Gór (Arkadiusz Czech) oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego (Mieczysław Kieca), uruchamiają w swojej przestrzeni miejskiej inicjatywy, których wspólnym mianownikiem jest troska o czystsze powietrze. Ich inicjatywę Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Śląskiego.
- Na rynkach w Żywcu, Wodzisławiu Śląskim i Tarnowskich Górach, wkrótce staną „zielone ściany”, pokryte roślinnością pochłaniającą szkodliwe związki w powietrzu. Każdy mieszkaniec będzie mógł też zawiesić na nich swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z darmowych badań spirometrycznych i porad medycznych – informuje OddechDlaPolski.
Ponadto w ramach kampanii miasta będą pomagać w uzyskaniu dofinansowania z UE do wymiany ogrzewania centralnego na alternatywne źródła energii w gospodarstwach domowych. W planach jest również utworzenie stref wolnych od papierosów.
Zanieczyszczenie powietrza zalicza się dzisiaj do największych zagrożeń cywilizacyjnych i wyzwań dla zdrowia publicznego. Pogarszają nie tylko ogólną jakość życia w mieście, lecz również negatywnie wpływają na jakość życia każdego mieszkańca, powodując szereg chorób układu oddechowego.
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że wskutek chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w Polsce co roku umiera przedwcześnie około 40 tys. osób. Dwukrotnie więcej, bo 80 tys. osób, zabija w naszym kraju dym papierosowy, przy czym aż 14 mln narażonych jest na bierne wdychanie takiego dymu, gdy np. sąsiad pali papierosy na balkonie. Smog co roku zabija 10-krotnie więcej Polek i Polaków, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Same spaliny samochodowe znacząco przyczyniają się też do pogorszenia jakości powietrza w polskich miastach. Tym bardziej, że Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Unii Europejskiej: wiek co trzeciego auta przekracza 20 lat. Kontrola NIK wykazała, że co czwarte auto przekracza limit emisji pyłów PM, a co drugie – limit emisji tlenku węgla.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
To bajka o polskiej inflacji! Historia z wioski Smerfów podbija Internet
10869Tomasz Rożek o szybkim odejściu od węgla: To niemożliwe. Na Śląsku wie to każde dziecko
3251Co ma Śląsk do piernika? Tradycyjne są z Torunia, najpiękniejsze z Mikołowa!
2773Po 100 tys. dla szkół od Taurona. Kto skorzysta?
1655Gliwice: nad DTŚ powstaje oaza zieleni
1154To bajka o polskiej inflacji! Historia z wioski Smerfów podbija Internet
+60 / -2Co ma Śląsk do piernika? Tradycyjne są z Torunia, najpiękniejsze z Mikołowa!
+11 / -1Rusłan przywiózł 20 ambulansów. Takiej przesyłki w Pyrzowicach jeszcze nie było
+40 / -30Ich flagi wiszą dziś na masztach w całej Polsce. Szyją je w Gliwicach
+13 / -3"Świat brzmi stąd pięknie". Skąd? Ze Śląska! (foto)
+4 / -0To bajka o polskiej inflacji! Historia z wioski Smerfów podbija Internet
0To oni urządzą przestrzeń za twoim oknem. Meble miejskie z Gliwic podbijają Polskę i świat (foto)
0Gliwice: nad DTŚ powstaje oaza zieleni
0Zawiercianie zmienią oblicze miejskich parków. Rusza projekt Zielone Zawiercie
0Wkrótce nowa ekranizacja "Akademii Pana Kleksa". Film nakręcą w Katowicach!
0