Ministerstwo Aktywów Państwowych rozważy konsolidację Polskiej Grupy Górniczej, Węglokoksu Kraj i Tauronu Wydobycie w jedną dużą spółkę węglową. Stanie się to po przejęciu przez Skarb Państwa udziałów w tych firmach – poinformował PAP Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. - Nie ma mięty do scalania – komentuje Bogusław Hutek, szef Solidarności Górniczej.
Przemyśleniami na temat przyszłości spółek górniczych podzielił się z Polską Agencją Prasową Artur Soboń w kuluarach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Powiedział, że do końca roku możliwe jest przejęcie przez Skarb Państwa na zasadach rynkowych udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Węglokoksu Kraj i Tauronu Wydobycie. Wówczas MAP rozważy scalenie ich w jedną spółkę.
- To, czy ostatecznie dojdzie do konsolidacji Węglokoksu Kraj, Tauronu Wydobycie i Polskiej Grupy Górniczej, będzie wynikiem analiz - z punktu widzenia zarządzania tym podmiotem, to jest kierunek, który warto rozważyć. To, do czego dojdzie na pewno, to przejęcie przez Skarb Państwa udziałów wszystkich tych trzech spółek, tak aby w stu procentach Skarb Państwa miał nad nimi kontrolę i był odbiorcą pomocy publicznej - wyjaśnił wiceminister cytowany przez PAP.
Polityk powiedział, że przygotowania do przejęcia udziałów już trwają, a MAP chce temat zamknąć szybko.
Zaznaczył, że na pewno spółki te nie wejdą w skład NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która ma skupić elektrownie węglowe oraz kopalnie węgla brunatnego. Powiedział też, że konsolidacją nie będą objęte Jastrzębska Spółka Węglowa, która wydobywa węgiel koksowy, ani kopalnia Bogdanka. Te firmy nie są przewidziane do pomocy publicznej.
Pomocą publiczną, czyli innymi słowy dofinansowaniem przez państwo działalności, mają być objęte spółki węglowe w razie ponoszenia strat. W Unii Europejskiej praktyka wspierania firm, nawet państwowych, z budżetów państw co do zasady jest zabroniona, chyba, że udzielona zostanie zgoda. O taką zgodę zabiega Polska w Komisji Europejskiej. Dofinansowywanie produkcji węgla kamiennego zostało zapisane w umowie społecznej. Komisja Europejska postawiła warunek, że udzieli zgodę na subsydiowanie działań górnictwa pod warunkiem, że będzie w 100 proc. należało do Skarbu Państwa.
Do pomysłu scalania spółek w jedną z rezerwą podchodzi Bogusław Hutek, szef Solidarności Górniczej:
- Nie ma mięty do łączenia się PGG, Taurona Wydobycie i Węglokoksu. Dwie kopalnie Taurona należały kiedyś do PGG i nikt nie chce wchodzić z powrotem do tej samej rzeki. Poza tym w spółkach są różne systemy i poziomy wynagradzania, więc znów z rok trwałoby ujednolicanie tego – mówi ŚląskiemuBiznesowi Bogusław Hutek.
Jego zdaniem lepszy mógłby być np. wariant z przejęciem w imieniu Skarbu Państwa udziałów przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wówczas spółki podlegałyby ARP. Ale działacz zaznaczył, że to są szczegóły, o których można rozmawiać i je dogrywać. Kluczowa jest zgoda Komisji Europejskiej do wprowadzenia umowy społecznej.
- Z tego co wiem, to KE nie zakwestionowała systemu dopłat do produkcji. Zadano kilkanaście pytań, ale nie znamy ich treści. Odpowiedzi poszły, a wiceminister Artur Soboń wybiera się 14 września na rozmowy do KE ustalić, czy temat poszedł o szczebel wyżej. Sądzę, że po 14 września będziemy wiedzieć więcej. Z tego też, co wiem, to prócz Franza Timmermansa nie ma innych unijnych urzędników, którzy uważaliby tempo odchodzenia od węgla za zbyt wolne – mówi Bogusław Hutek.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
505Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
445Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
398Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0