Polacy najchętniej szczepiliby się u lekarzy rodzinnych. Trzy czwarte Polaków nie zna nawet orientacyjnego terminu szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Co drugi obawia się szczepienia, a 57,5% ankietowanych chciałaby mieć możliwość wyboru pomiędzy szczepionkami różnych producentów. Wprowadzenie przywilejów dla osób zaszczepionych w różnej formie popiera nawet połowa pytanych o to Polaków. Aż 72% Polaków odczuwa społeczne skutki ograniczeń wprowadzanych podczas pandemii. Nastroje Polaków dotyczące szczepień sprawdziło Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®.
Pod koniec grudnia w Polsce ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Towarzyszy im spora kampania społeczna promująca szczepienia. Czy trafia na podatny grunt? Postanowiło to sprawdzić Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®. Właśnie otrzymaliśmy wyniki sondażu, wraz z komentarzem.
Polacy oceniają swoją wiedzę o Narodowym Programie Szczepień dobrze – w sześciostopniowej skali szkolnej na czwórkę z minusem (średnia 3,8). Nieco bardziej krytyczni w samoocenie są Polacy jeśli chodzi o wiedzę o szczepionce, bo tu średnia ocen wynosi 3,7.
W styczniowym sondażu CBR BioStat® zapytano reprezentatywną ze względu na płeć i wiek grupę tysiąca Polaków o opinie związane ze szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2. Ponad ¾ respondentów uważa, że wie jak działają szczepionki na COVID-19, jednak do wiedzy o tym, jakie skutki uboczne mogą wystąpić u zaszczepionych przyznaje się już tylko 56,3% pytanych.
Szczepienia przeciwkowidowego obawia się w sumie co drugi Polak, podczas gdy obaw nie zgłasza mniej niż co trzeci. Wyraźnie częściej do obaw przyznają się kobiety (w sumie 62,5%) niż mężczyźni (36,5%) oraz osoby w wieku poniżej 34 lat.
61,1% Polaków nie wie do której grupy szczepionych zostało zakwalifikowanych. Wśród uczestników badania, którzy uważają, że wiedzą, w której grupie zostaną zaszczepieni, 43,2% wskazuje na grupę 4, dalszych 25,7% na grupę 3, 12,9 % uważa, że należy do grupy 2, zaś 12,3% respondentów widzi się w grupie 1. Najmniejszy odsetek uczestników sondażu umiejscawia się w grupie 0.
Tylko 14,1% uczestników sondażu zarejestrowało się lub wyraziło chęć szczepienia się zapisując do kolejki. 53,1% ankietowanych nie rejestrowało się w żaden sposób, kolejnych 7,1% nie wiedziało, że istnieje taka możliwość. Wyraźnie częściej rejestrowali się mężczyźni (18,7%) niż kobiety (9,8%). Mniejszy odsetek panów (20,1%) niż pań (30,9%) nie zamierza ponadto zaszczepić się przeciw COVID-19. Im starsi respondenci, tym liczniej zgłaszają się do kolejki. Zapisał się już co piąty Polak w grupie wiekowej od 45 do 54 lat oraz 21,6% w wieku powyżej 55 lat.
Trzy czwarte Polaków nie zna nawet orientacyjnego terminu szczepienia przeciw COVID-19. Wśród uczestników styczniowego sondażu BioStat® zaledwie 0,7% otrzymało już pierwszą dawkę.
Zaledwie jedna trzecia zapytanych Polaków orientuje się, gdzie odbędzie się szczepienie. Dla 46,2% najwygodniejsze byłoby szczepienie się u lekarza rodzinnego, w POZ, co dziesiąty chciałby zaszczepić się w szpitalu, zaś 7,9% skorzystałoby z punktu mobilnego, 5,7% z przychodni zakładowej, a 3,7% z pomocy farmaceuty w aptece.
57,5% ankietowanych Polaków chciałaby mieć możliwość wyboru pomiędzy szczepionkami różnych producentów. Co czwarty pytany o zdanie nie zamierza się szczepić. Wybierać pomiędzy szczepionkami różnych producentów częściej chcą mężczyźni (60,4%) niż kobiety ((54,8%), a także osoby starsze niż młodsze.
Wprowadzenie przywilejów dla osób zaszczepionych w różnej formie popiera nawet połowa pytanych o to Polaków. Najwięcej, bo w sumie 46,3% ankietowanych uważa za słuszne uprzywilejowanie zaszczepionych przy korzystaniu z hoteli, zaś 45,8% w miejscach rekreacji takich jak siłownie czy stoki narciarskie oraz 42,0% na basenie. Dalszych 44,2% popiera przywileje dla zaszczepionych korzystających z restauracji i pubów, 42,7% przy wstępie do galerii handlowych, 40,4% na imprezach masowych. Zwolnienie zaszczepionych z obowiązku noszenia maseczki uzasadnione byłoby zdaniem 41,9% respondentów. 44,2% Polaków zgadza się na wprowadzenie ułatwień dla osób zaszczepionych chcących wyjechać zagranicę.
W ankiecie Biostat zapytał też o ograniczenia w życiu dla niezaszczepionych. Jak się okazało, utrzymanie lub wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych za słuszne uważa – w zależności od tego, czego dotyczyłyby – od 28,7 proc. do 44,6 proc. ankietowanych. Najwięcej 44,6% chce utrzymania nakazu noszenia maseczek dla niezaszczepionych, 41,7% zgadza się na ograniczenia w przypadku imprez masowych, 36,3% jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Z kolei 36,0% popiera zakazu wstępu na basen, 33,2% zakaz korzystania z miejsc rekreacji (siłownie, stoki narciarskie), 32,5% zakaz korzystania z restauracji i pubów, 31,1% zakaz korzystania z hoteli, a tylko 28,7% zakaz wstępu do galerii handlowych.
Środki ochrony osobistej stosować zamierza nadal co ponad połowa Polaków, z czego co trzeci niezależnie od tego czy się zaszczepi, a 18,3% do czasu otrzymania obu dawek szczepionki. Co piąty w sumie z uczestników sondażu uważa za zbędne dalsze zabezpieczanie się przed zakażeniem koronawirusem.
Aż 72% Polaków odczuwa społeczne skutki ograniczeń wprowadzanych podczas pandemii. Finansowe skutki ograniczeń odczuwa 55,4% Polaków, 55,2% - psychiczne, a zdrowotne 32,9%.
- Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia szczepień Polacy oceniają swoją wiedzę o Narodowym Programie Szczepień na czwórkę z minusem. Z jednej strony szczepionka przyjmowana jest pozytywnie, lecz z drugiej Polacy w niewielkim stopniu orientują się kiedy i gdzie zostaną zaszczepieni. Najchętniej szczepiliby się u lekarzy rodzinnych, tylko co dziesiąty w szpitalu. Aż trzy czwarte Polaków nie zna nawet orientacyjnego terminu szczepienia. Wprowadzenie ewentualnych przywilejów dla osób zaszczepionych spotyka się z bardzo rozbieżnymi opiniami. Nawet połowa pytanych o to Polaków popiera łagodzenie obostrzeń dla zaszczepionych, jednak równocześnie znaczny odsetek sprzeciwia się takim przywilejom – komentuje Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®.
Warto odnotować tutaj również sondaż na portalu ŚląskiBiznes.pl. Zapytaliśmy Was wprost, czy zamierzacie się zaszczepić przeciwko COVID-19. Połowa była zdecydowanie na "nie", a dalszych 10 procent raczej na "nie". Zdecydowanie na "tak" wypowiedziało się ponad 25 proc. głosujących, a ponad 6 proc. jest raczej na "tak". Tylko 7,5 proc. badanych nie ma zdania w temacie szczepienia się.
Oddanych głosów: 4042
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0