Budowa nowej sceny z zapleczem technicznym oraz modernizacja zabytkowego budynku – to zakres rozbudowy Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Za jej sprawą instytucja będzie mogła znacznie więcej zarabiać na spektaklach. Na razie Teatr podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Katowicach na przeprowadzenie konkursu dotyczącego projektu rozbudowy.
O planach rozwoju ośrodka kultury opowiedzały podczas konferencji prasowej władze Sosnowca oraz teatru.
– Nowy budynek będzie nowoczesną i otwartą przestrzenią. Obiekt zostanie dostosowany do realizacji różnorodnych działań: artystycznych, edukacyjnych, społecznych i komercyjnych – wydarzenia, które mogą współistnieć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.
Projekt oprócz podstawowych celów: zaspokajania kulturalnych potrzeb mieszkańców oraz promowania osobistego rozwoju pracowników i uczestników życia kulturalnego, będzie też nastawiony na ochronę i rozwój przyrody.
– Projektując i realizując inwestycję wykorzystamy zasady zielonego budownictwa. Planujemy zastosowanie 20% materiałów recyklingowanych w inwestycji, wykorzystanie nowoczesnych technologii w oczyszczaniu powietrza oraz korzystanie z wyrobów budowlanych posiadających deklaracje środowiskowe. Dodatkowo, zakładamy zachowanie istniejącej zieleni i drzew oraz planujemy powstanie ogrodu letniego/zimowego. Do nawadniania wykorzystamy instalację do zbierania deszczówki – opowiada Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.
Efektem realizacji projektu będzie rozszerzenie możliwości repertuarowych i programowych Teatru Zagłębia oraz stworzenie warunków dla nowoczesnej edukacji artystycznej. Aby walczyć z wykluczeniem społecznym budynek teatru będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Miasto musi inwestować w kulturę, żeby się rozwijać. Mam nadzieję, że w okolicach Sylwestra będziemy mogli się spotkać i wybrać najlepszą koncepcję, według której jak najszybciej rozpoczną się prace związane z budową nowej sceny dla Teatru Zagłębia. Gratuluję momentu, w którym się wszyscy znaleźliśmy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec tego roku, a koniec inwestycji przewidziany jest na rok 2027.
Oddanych głosów: 944
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Szkolenia dla rynku 4.0. Nowe centrum robotyki za ponad 13 mln zł oficjalnie otwarte
1235Hub w Jaworznie zamiast fabryki Izery. EMP zmienia taktykę
1029Pierwszy w Polsce Sky Walk w budynku mieszkalnym. Innowacyjna inwestycja powstaje w Katowicach (wizualizacje)
806Inwestycja za 114 mln zł. Legendarne kąpielisko Fala wraca do TAURON Parku Śląskiego w nowej odsłonie
6213,2-kilometrowy pas startowy zmienił Katowice Airport. Jubileusz jednej z najdłuższych dróg startowych w Polsce
590JSW wycofuje nowy sprzęt ratowniczy za ponad 30 mln złotych. Największa tego typu inwestycja w historii spółki z problemami
+36 / -183,2-kilometrowy pas startowy zmienił Katowice Airport. Jubileusz jednej z najdłuższych dróg startowych w Polsce
+3 / -0KSSE i SRK zagospodarują tereny po kopalniach. W planie inwestycje m.in. na 80 hektarach w Jastrzębiu-Zdroju
+2 / -0Do Skandynawii przez Świnoujście i Ystad. Szyny z Dąbrowy Górniczej jadą koleją do Szwecji
+2 / -0Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
+1 / -0Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
0Business Mixer KSSE w Pszowie: porozumienie na rzecz lokalnego biznesu na terenie dawnej kopalni Anna
0Nowa linia S74 po 24 latach przerwy. Pociągi wracają na trasę Tychy – Orzesze Jaśkowice
0Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
0Rewitalizacja terenów po kopalni Wujek. Katowice i PGG ruszają z planem transformacji
0