Wiadomo, czym ma się zająć zespół pracujący nad programem naprawy PGG i polskiego górnictwa. Na spotkaniu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej wyznaczono cele i zespoły robocze.
Do spotkania w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach doszło 4 sierpnia. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele zarządu PGG, związkowcy, parlamentarzyści oraz Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
- Gorąco namawiam, żebyśmy nie traktowali się jako różne strony. Jesteśmy tutaj wszyscy po jednej stronie, która musi wypracować jak najlepsze rozwiązanie do zrealizowania tego zadania, a także znaleźć gospodynię. przez zmiany, jakie dzieją się wokół nas - powiedział Małecki:
.@malecki_m: Gorąco namawiam, żebyśmy nie traktowali się jako różne strony. Jesteśmy tutaj wszyscy po jednej stronie, która musi wypracować jak najlepsze rozwiązanie do zrealizowania tego trudnego zadania, jakim jest przeprowadzenie gosp. przez zmiany, jakie dzieją się wokół nas. pic.twitter.com/Mtcs5okzMM
— Ministerstwo Aktywów Państwowych (@MAPGOVPL) August 4, 2020
Ustalono, że pierwsze spotkanie zespołu mającego na celu przygotowanie programu naprawczego polskiego górnictwa odbędzie się 11 sierpnia w Warszawie, początek o godz. 11.00.
Na posiedzenie zespołu zaproszeni zostaną przedstawiciele związków zawodowych i zarządów Polskiej Grupy Górniczej S.A. i Taurona Wydobycie S.A. oraz przedstawiciele rządu odpowiedzialni za temat posiedzenia zespołu. Ustalono też, że do prac zespołu będą mogli zostać zaproszeniu eksperci o uznanym autorytecie w branży górniczej i energetycznej.
Zespół ma przed sobą cztery zasadnicze cele. Po pierwsze ma przedstawić możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej. Po drugie ma zająć się inwestycjami w energetyce i górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę. Trzecim celem jest przedstawienie kwestii związanych z polityką klimatyczną, a czwartym - wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.
Podczas rozmów w Katowicach zostały zaproponowane zespoły robocze w ramach Polskiej Grupy Górniczej S.A. Mają pracować szczególnie w obszarach: sprzedażowym (chodzi o możliwości lokowania produktu na rynku, produkcyjnym (koszty udostępniania węgla), pracowniczym (wypracowanie zasad organizacji pracy) i finansowym. Tu zespół ma rozmawiać o źródłach finansowania działalności.
Nawiasem mówiąc Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podczas rozmowy w Polsacie News wyraził gotowość pomocy spółkom węglowym:
- Jesteśmy gotowi udzielić pomocy spółkom z branży górniczej, jeśli spełnią warunki i przedstawią wiarygodne plany, które pokażą, że są w stanie wrócić do rentowności i ustabilizować swoją sytuację finansową. Jesteśmy po to, aby pomagać wszystkim formom na równych zasadach. Jeżeli spółki górnicze zwracają się do nas o pomoc, to oczywiście my jesteśmy gotowi, jeżeli spełniają tylko warunki, takiej pomocy udzielić – powiedział.
Jednocześnie zaznaczył:
- Oczywiście spółki górnicze muszą przedstawić też wiarygodne plany, które pokazują, że są w stanie wrócić do poziomu rentowności, ustabilizować swoją sytuację finansową.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
795Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
622I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
406Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
398Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
394Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+1 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0DMS – Jak system zarządzania dokumentami usprawnia pracę w firmie?
0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0