Przy jednym stole usiedli: marszałek, władze Chorzowa, Katowic, przedstawiciele organizacji społecznych i deweloper Green Park Silesia. Wszystkie strony deklarują chęć porozumienia, ale do żadnego konsensusu i wiążacych ustale w sprawie działki obok Parku Śląskiego nie doszło.
Przypomnijmy, od kilku tygodni toczy się batalia o przyszłość działki w sąsiedztwie Parku Śląskiego. Należy ona do dewelopera – Green Park Silesia. Inwestor chciał tutaj wybudować osiedle mieszkaniowe, a jeśli nie dopuści tego plan zagospodarowania przestrzennego – pawilony handlowo-usługowe.
> Ponad 1300 drzew do wycinki obok Parku Śląskiego. O co ten hałas?
Plany inwestora wywołały społeczne protesty. Głównym powodem była zgoda władz Chorzowa na wycinkę ponad 1300 drzew. Władze Chorzowa tłumaczyły, że miały związane ręce – w myśl obowiązującego prawa taką zgodę musiały wydać. Niedługo po tym przez Park Śląski przeszedł „Marsz Milczenia” oburzonych mieszkańców.
> Parkiem Śląskim przeszedł Marsz Milczenia w proteście przeciw deweloperowi
W próbę rozwiązania problemu włączył się marszałek województwa – Jakub Chełstowski. Zorganizował spotkanie na które zaprosił wszystkie strony konfliktu. Wśród propozycji marszałka był pomysł na wymianę nieruchomości i przekazanie deweloperowi innych działek, na których mógłby zrealizować swoją inwestycję.
- Samorząd województwa nie ma możliwości prawnych wykupu nieruchomości. Taki proces może jednak dokonać Prezydent Chorzowa, który przecież powinien być zainteresowany rozwojem miejsca rekreacji mieszkańców miasta. Prezydent Kotala może zaoferować prywatnemu inwestorowi nieruchomości zamienne. Ze swej strony zadeklarowałem współpracę w pozyskaniu unijnych dotacji na realizację na tym obszarze projektów, z których korzystać będą odwiedzający. Licząc na zdrowy rozsądek samorządu Chorzowa zaproponowałem kolejne spotkanie że stronami, które mogą zapobiec niszczeniu Parku Śląskiego – powiedział po spotkaniu marszałek Jakub Chełstowski.
Wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder mówi jednak, że to mało prawdopodobny scenariusz. - Dyskutujemy na temat, co z tym terenem zrobić. My nie będziemy jako miasto przygotowywać działek na wymianę na tym etapie - powiedziała wiceprezydent. Ale podkreśla, że są potrzebne dalsze rozmowy na ten temat.
Otwarty na dalszą dyskusję i porozumienie jest deweloper.
- Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i sugestie wszystkich zainteresowanych dobrem Parku Śląskiego instytucji i środowisk. Cały czas czekamy na konstruktywne propozycje, również biznesowe. Nasze przedsięwzięcia zawsze były, są i pozostaną zgodne z prawem. Takiego poszanowania prawa oczekujemy i wymagamy od każdego, kto chciałby współuczestniczyć w przekształcaniu naszego terenu, przez ostatnie lata zapomnianego i zaniedbanego przez poprzednich właścicieli, w ogólnospołecznie dostępne dobro z zachowaniem zasad prowadzenia działalności gospodarczej – napisał w oświadczeniu zarząd firmy.
Przedstawiciele Green Park Silesia po spotkaniu zorganizowanym przez marszałka są optymistami.
- Jako inwestor, wielokrotnie składaliśmy różne propozycje, w tym tę najważniejszą i w naszej opinii najlepszą: stworzenie nowoczesnego, proekologicznego osiedla mieszkaniowego na miarę XXI wieku i następnych. przy współpracy z ekologami mogło by to być osiedle wręcz wzorcowe. Opór przeciwko tej koncepcji, w sytuacji gdy prawo pozwala na budowanie w tym miejscu obiektów o charakterze handlowo-usługowym, jest przez nas niezrozumiały, ale też nie mamy zamiaru forsować jej za wszelką cenę. (...) Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie wyjaśniło wiele nieporozumień i rozładowało narosłe w ostatnich dniach emocje. Pełni optymizmu czekamy na rezultaty dzisiejszych rozmów.
Jak zakończy się sprawa inwestycji na działce obok Parku Śląskiego – będziemy Was na bieżąco informować.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
561Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
545Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
496PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
481Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
480Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
0Renta wdowia: tylko w Śląskiem ponad 89 tys. wniosków. Termin tylko do końca lipca!
0Wesołych Świąt!
0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0
~lokalny 2019-07-22
12:19:16
Coś czuję, że się nie dogadają i powstanie po prostu jakiś market zamiast fajnego, ekologicznego apartamentowca.