Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki. Pierwsze poluzowania wejdą w życie 4 maja.
Według informacji premiera od 4 maja otwarte będą hotele i miejsca noclegowe.
- Zwracam uwagę na datę, otwieramy hotele i miejsca noclegowe od 4 maja po to, byśmy nie ruszyli tłumnie na majówkę. W majówkę zachowajmy jeszcze perspektywę rygoru przemieszczania się - powiedział Mateusz Morawiecki.
Szczegóły mają być ujęte w rozporządzeniu, ponieważ nieodłącznym elementem hoteli są restauracje, stołówki, a także salony spa, siłownie, baseny, czy sale konferencyjne, a te otwarte być nie mogą. Pytanie więc, jaki klient będzie chciał do hotelu przyjechać?
4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe czy sklepy o poierzchni powyżej 2000 m kw. Sklepy będą otwarte w podobnym reżimie, jak te, które działają cały czas – jeden klient będzie przypadać na 15 m kw. powierzchni sklepu. Jednak otwarcie nie dotyczy punktów gastronomicznych, siłowni czy kin znajdujących się w galeriach i sklepach. One mają być uruchomione w kolejnych tygodniach.
Uchylony został zakaz funkcjonowania sklepów budowlanych w weekendy.
Premier poinformował też, że rząd zezwala na otwarcie od 6 maja żłobków i przedszkoli. Szef rządu zaznaczył, że ostateczne decyzje będą podejmować organy prowadzące. One też określą warunki funkcjonowania żłobków i przedszkoli. Premier zapowiedział, że rząd zapewni dodatkowe środki dezynfekujące w żłobkach i przedszkolach.
Co dalej z zasiłkami opiekuńczymi? Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany dalej rodzicom, gdy przedszkole i żłobek pozostaną zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub gdy żłobek lub przedszkole nie będzie mogło zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
Otwarte mają być też placówki kultury - muzea, biblioteki, galerie sztuki. Tu również ostateczne decyzje o otwarciu i zakresie funkcjonowania podejmą organy prowadzące placówki.
Luzowanie obejmie też rehabilitację. Zabiegi będą możliwe od 4 maja.
– Otrzymywaliśmy wiele próśb od osób i po konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia umożliwiamy prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych - powiedział premier. Luzowanie nie obejmuje gabinetów masażu.
Mateusz Morawiecki powiedział, że kolejne etapy zdejmowania obostrzeń będą ogłaszane w cyklach dwutygodniowych, ale niektóre elementy, np. poszczególne usługi będą mogły być przyspieszane. Na przykład szybciej, niż w ciągu dwóch tygodniu mają być dostępne rowery miejskie. Według premiera uzależnione to będzie od trzech elementów. Pierwszy to wskaźnik ozdrowieńców do nowych zarażeń.
- Dziś mamy wyjątkowy dzień. To pierwszy dzień, w którym mamy więcej osób wyleczonych z koronawirusa w stosunku do nowych przypadków - powiedział premier.
Zaznaczył, że ważne, aby wskaźnik był taki jak dziś, ewentualnie z kilkuprocentową przewagą zakażeń nad wyleczeniami. Drugi wskaźnik to utrzymywanie dystansowania społecznego. Trzeci wskaźnik brany pod uwagę przy zdejmowaniu obostrzeń to wydajność służby zdrowia. Premier powiedział, że dziś jest około 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem, a wykorzystywanych jest 30 proc. To dobry wskaźnik. Morawiecki przyznał, że pod tym względem jesteśmy daleko od Belgii, Włoch czy Hiszpanii, gdzie to obłożenie było znaczie większe.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
613I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
388Ranking zakorkowanych miast: w godzinach szczytu najszybciej jeździ się w Katowicach
371Rewolucji nie będzie. Rząd rezygnuje z oskładkowania umów-zleceń, ale przedstawia alternatywę
361Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
360Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0Wydatki na poziomie blisko 4 miliardów. W Katowicach uchwalono budżet na 2025 rok
+1 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0