W mediach coraz częściej pojawiają się informacje, że na terytorium Polski może zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Warto wiedzieć co się kryje pod tym pojęciem. Podstawowe wiadomości dotyczące zagadnienia wyjaśniają adwokaci Marta Marek i Jarosław Reck z Kancelarii Jarosław Reck Adwokaci w Katowicach.
- Stan wyjątkowy został uregulowany już w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, dokładnie w rozdziale XI o tytule „Stany nadzwyczajne” – mówi Marta Marek.
- Możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego ma Prezydent RP, na wniosek Rady Ministrów, ale może go ogłosić tylko na określony czas, a więc do 90 dni. Okres stanu wyjątkowego może być przedłużony tylko raz - na kolejne 60 dni i musi na to wyrazić zgodę Sejm. Wynika z tego, że najdłuższej stan wyjątkowy może się utrzymywać do 150 dni, co daje około pół roku.
Marta Marek wskazuje, że stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w konkretnych przypadkach, a więc w sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Należy wiedzieć, że jest to nietypowy środek, po który mogą sięgnąć rządzący w celu zapobieżeniu rozwojowi niebezpiecznych sytuacji, z którymi państwo nie jest w stanie poradzić sobie przy użyciu zwykłych środków. Działania podjęte przez władze w czasie trwania stanu wyjątkowego powinny mieć na celu jak najszybsze jego zakończenie.
Wprowadzenie stanu wyjątkowego może mieć miejsce tak na całości jak i części terytorium państwa, a więc istnieje możliwość, że na przykład zostanie on wprowadzony tylko w województwie Kujawsko-Pomorskim, Śląskim czy Wielkopolskim, a nie obejmie reszty kraju.
Konstytucja zawiera podstawowe informacje o stanie wyjątkowym. Bardziej szczegółowo kwestie z nim związane zostały uregulowany w ustawie z dnia 21 czerwca 2002 roku – Ustawie o stanie wyjątkowym.
Jak mówi Jarosław Reck, w ustawie czytamy, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego dopuszczalne jest zawieszenie niektórych praw człowieka i obywatela - przyglądając się bliżej treści, widać że możliwość wprowadzenia ograniczeń ułożono w swego rodzaju blokach tematycznych.
Tak na przykład, w ramach możliwości wprowadzenia ograniczeń związanych z prawem do zrzeszania się, ustawa dopuszcza następujące zakazy:
Powyższe wynika z art.16 Ustawy o stanie wyjątkowym.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na okoliczność, iż w czasie stanu wyjątkowego, na osoby przebywające w obszarze nim objętym może być nałożony obowiązek posiadania przy sobie dowodu tożsamości, np. osobistego dla pełnoletnich czy legitymacji szkolnej w przypadku młodzieży.
Marta Marek dodaje, że w czasie stanu wyjątkowego mogą być wprowadzone też nakazy lub zakazy:
- Powyższe składa się na konkluzję, że dopuszczalne jest wprowadzenie przez rządzących ograniczeń w przemieszczaniu się (art. 18 Ustawy o stanie wyjątkowym) - mówi mecenas Marek.
Kolejną niezwykle istotną kwestią, na którą chce zwrócić uwagę mecenas Marek, to możliwość wprowadzenia, w czasie stanu wyjątkowego cenzury mediów – prasy, radia czy telewizji, a także ustanowienie kontroli przesyłek, listów, przekazów, etc., które mogą być nawet zarekwirowane - zatrzymaną korespondencję zwraca się po ustaniu stanu wyjątkowego (art. 20 Ustawy o stanie wyjątkowym).
Wśród innych istotnych obostrzeń jakie mogą być wprowadzone Marta Marek wymienia jeszcze:
Na marginesie, w kontekście praw pracowniczych, Marta Marek przytacza za art. 17 Ustawy o stanie wyjątkowym, że w czasie stanu wyjątkowego odpowiednie organy mogą wydać decyzje o odosobnieniu danej osoby, która ukończyła 18 lat – oczywiście jeżeli człowiek ten stwarza niebezpieczeństwo dla porządku konstytucyjnego - osoby tej, będącej w odosobnieniu, co do zasady nie można zwolnić w czasie trwania stanu wyjątkowego.
Mecenas Marta Marek, która na co dzień zajmuje się sprawami prawnymi w Kancelarii Adwokackiej Jarosław Reck, w Katowicach, zaznacza jednak, że zgodnie z przytoczoną już ustawą, wspomniane ograniczenia mogą zostać wprowadzone, ale nie muszą. Wszystko zależy od rozporządzeń i decyzji władz w tym zakresie.
- Na koniec, warto jeszcze wspomnieć, że po ustaniu stanu wyjątkowego osobom, które poniosły straty finansowe, w związku z wprowadzeniem ograniczeń, należy się odszkodowanie, które co ważne, obejmuje tylko wyrównanie straty majątkowej, ale już nie korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała – wyjaśnia Marta Marek.
Odszkodowanie to wypłaci Skarb Państwa, na pisemny wniosek poszkodowanego.
- Przedsiębiorcy powinni mieć jednak na uwadze, że roszczenie odszkodowawcze przedawnia się z upływem roku od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie – zwraca uwagę mecenas Marek.
Uprawnienie do domagania się odszkodowania wynika z Ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Dzięki temu uregulowaniu, ci którzy stracili na prowadzonym przez siebie biznesie, mogą liczyć na choć częściową pomoc ze strony państwa.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
2879Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
906Bieguny bezrobocia w Polsce. Dwie śląskie lokalizacje liderami zatrudnienia
609636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
470JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
458Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
+2 / -0"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
+2 / -0Przedsiębiorca i członek RIG w Katowicach Konsulem Honorowym Mongolii
+1 / -0Prezes Zarządu Euvic 2030 na czele Digitree Group. Tobiasz Wybraniec zastąpi Konrada Żaczka
+1 / -0Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
0Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
0JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
0636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
0Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
0