Rząd czeski wprowadza stan wyjątkowy od 5 października na 30 dni. Imprezy masowe ograniczone będą do 18 października. Powodem decyzji jest nagły wzrost liczby osób zainfekowanych koronawirusem. Jedną z restrykcji będzie zakaz śpiewu podczas nabożeństw.
Rząd w Pradze zdecydował 30 września o ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Obowiązywać będzie od północy 5 października przez 30 dni. Rząd zdecydował, że biorąc pod uwagę rozwój sytuacji epidemicznej w ostatnich tygodniach, warunki ogłoszenia stanu wyjątkowego zgodnie z art. 5 i 6 Konstytucji o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej zostały spełnione. Republika Czeska znajduje się w stanie innego niebezpieczeństwa, które w znacznym stopniu zagraża życiu, zdrowiu, wartościom majątkowym lub wewnętrznemu porządkowi i bezpieczeństwu.
W ramach stanu wyjątkowego od 5 października do godz. 23.59 w niedzielę 18 października obowiązywać będą nadzwyczajne środki ostrożności ograniczające swobodę przemieszczania się obywateli. Decyzja ta pociągnie za sobą szereg obostrzeń w codziennym życiu mieszkańców Republiki Czeskiej. Niektóre mogą dziwić. Na indeksie czynności zakazanych znalazł się śpiew w miejscach publicznych.
Jak informuje czeskie Ministerstwo Zdrowia od poniedziałku koncerty i przedstawienia teatralne, podczas których ludzie głównie śpiewają, a także imprezy masowe na ponad 10 osób w pomieszczeniach i ponad 20 osób w plenerze są zakazane przez 14 dni. W nabożeństwach nie będzie mogło uczestniczyć więcej, niż 100 osób. I znów jest warunek: żadnego śpiewu podczas nabożeństwa.
Od 5 do 18 października działalność szkół średnich, wyższych i uniwersytetów będzie ograniczona na terenie stolicy Pragi i regionów, które są sklasyfikowane na pomarańczowo i czerwono zgodnie z obowiązującymi sygnalizacjami świetlnymi. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną osobista obecność uczniów na zajęciach będzie w tych regionach zabroniona. Nie będzie lekcji muzyki i zajęć sportowych.
Na uczelniach będą możliwe tylko konsultacje indywidualne, indywidualne wizyty w bibliotekach i gabinetach, praca laboratoryjna, eksperymentalna lub artystyczna w obecności maksymalnie 15 osób lub nauczanie kliniczne i praktyczne. Zakaz osobistej obecności w szkołach średnich, college'ach i oranżeriach nie dotyczy obowiązkowego uczęszczania do szkoły, nauczania praktycznego lub szkolenia praktycznego. Ograniczenia ruchu dotyczą także podstawowych szkół artystycznych i językowych oraz ośrodków rekreacyjnych.
Od 5 października spektakle teatralne, filmowe i inne przedstawienia artystyczne, podczas których nie śpiewają, również są ograniczone, tak aby mogło w nich wziąć udział maksymalnie 500 widzów, a każdy uczestnik imprezy ma wyznaczone miejsce do siedzenia. Zabrania się wtedy podawania lub sprzedawania żywności, w tym żywności i napojów, w lokalu, w którym odbywają się te wydarzenia. Uczestnicy zobowiązani są do zachowania odległości co najmniej 2 m od innych uczestników, jeżeli nie są domownikami i nie przebywają w wyznaczonym miejscu do siedzenia.
Imprezy sportowe organizowane przez związki sportowe są również ograniczone tak, że uczestniczą w nich wyłącznie sportowcy oraz niezbędne osoby zapewniające zaplecze organizacyjno-techniczne, w tym sędziowie i osoby udzielające wywiadu w liczbie nieprzekraczającej 130 osób na terenach krytych i otwartych. To samo ograniczenie dotyczy przygotowania sportowców do imprez sportowych w zawodach organizowanych przez federacje sportowe.
W przypadku placówek gastronomicznych dodatkowo ogranicza się obecność klientów w lokalach w godzinach 22.00 – 6.00. Klienci będą mogli siedzieć w odległości co najmniej 1,5 metra między nimi, z wyjątkiem osób siedzących przy tym samym stole. Przy czym przy jednym stole będzie mogło siedzieć maksymalnie sześciu klientów.
W przypadku sprzedaży przez okienko sklepowe osoby spożywające żywność i posiłki w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, w tym zakupione tam napoje, obowiązane są zachować odległość co najmniej 2 m od innych osób, chyba że są domownikami, lub w przypadku przebywania na zewnątrz. Lokalu. Operatorzy nie będą mogli wpuszczać do wnętrza lokalu większej liczby klientów, niż jest w nim miejsc.
Nie wolno też organizować spotkań w pomieszczeniach zamkniętych dla liczby większej, niż kilkanaście osób, i dla więcej niż 20 osób w plenerze, chyba, że uczestnikami wydarzenia będą domownicy.
W regionach, które zgodnie z obowiązującymi oznaczeniami są zielone - południowoczeski, liberecki, hradecki kralove i ołomuniecki - obowiązują ograniczenia w funkcjonowaniu szkół z wyjątkiem przedszkoli oraz obiektów szkolnych polegające na tym, że nie będzie lekcji śpiewu i zajęć sportowych, z wyjątkiem pierwszego etapu edukacji w szkole podstawowej.
Z komunikatu o stanie wyjątkowym nie wynika, że jego wprowadzenie będzie oznaczało zmiany w przemieszczaniu się przez granice kraju, co ma znaczenie np. dla pracowników polskich w czeskich firmach. Rząd w Pradze nie zdecydował się też na wprowadzenie ograniczeń w handlu. Wszystkie sklepy i galerie handlowe będą funkcjonować bez nowych ograniczeń, co oznacza, że wewnątrz obowiązkowe są maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny.
Roman Prymula, minister zdrowia na konferencji prasowej podkreślał, że celem wszystkich regulacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której jedna zakażona osoba będzie zakażać średnio mniej niż jedną osobę, tj. żeby współczynnik reprodukcji wirusa był mniejszy od 1. Przed tygodniem współczynnik ten wynosił 1,6–1,8. Po tygodniu obowiązywania dodatkowych ograniczeń udało się go obniżyć do 1,24 – powiedział Prymula.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38850ROW, najlepsza kopalnia PGG uruchamia nową ścianę
13387Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8423Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
6270Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3692Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+44 / -2Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO przedłużone. Premier podpisał zarządzenie
0Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie
0GUS: Inflacja w czerwcu poszybowała do 15,6%. Eksperci: tak źle nie było od 25 lat
0