Przedstawiciele "Solidarności" z Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska, wspierani przez reprezentantów śląsko-dąbrowskiej "S", odwiedzili posłów oraz siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Wręczali lampy naftowe, świeczki i zapałki jako symboliczne zestawy przetrwania na wypadek przerw w dostawach prądu. Wizyty miały oczywiście na celu manifestację sprzeciwu zamykania elektrowni węglowych.
Oprócz wczorajszych (17 grudnia) wizyt, do Ministerstwa Przemysłu dostarczono również petycję zaadresowaną do wiceministra Wojciecha Wrochny, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
W dokumencie podkreślono, że w perspektywie kilkunastu lat to elektrownie węglowe pozostaną jedynym stabilnym źródłem energii w Polsce.
Przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej "S" ostrzegli, że oparcie systemu energetycznego na innych paliwach kopalnych jest ryzykowne i może zagrażać bezpieczeństwu kraju.
- Postulujemy, aby Pan, jako pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej publicznie przedstawił, które elektrownie i jakie bloki energetyczne będą stabilizować system energetyczny w Polsce do czasu uruchomienia bloków jądrowych o wymaganej mocy. Chcielibyśmy też wiedzieć, jaką rolę, w Pańskiej ocenie, ma pełnić w energetyka węglowa. Na odpowiedź na to pytanie czekają nie tylko pracownicy elektrowni w Rybniku czy w Łaziskach Górnych - zaapelowani związkowcy w piśmie do wiceministra.
Petycję odebrała dyrektor generalna resortu Joanna Okrzesik-Faruga, obiecując jej niezwłoczne przekazanie adresatowi. Dodała, że minister jest gotów spotkać się z przedstawicielami "Solidarności" jeszcze przed świętami.
Delegacje związkowców odwiedziły również biura poselskie w Katowicach, Tychach, Rudzie Śląskiej oraz w Rybniku. Tam, gdzie nie zastano posłów ani pracowników, pozostawiano petycje oraz symboliczne lampy i świeczki pod drzwiami.
W petycjach podkreślano społeczne i gospodarcze konsekwencje zamykania Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska. Przypomniano również o Umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, która gwarantowała funkcjonowanie Elektrowni Rybnik co najmniej do 2030 roku. Związkowcy wskazali, że decyzja o jej zamknięciu w 2025 roku stanowi złamanie tego porozumienia.
Treść petycji publikujemy poniżej:
9 stycznia jedziemy do Warszawy, aby zaprotestować przeciwko próbie zamknięcia Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska. Liczymy, że w tej sprawie śląscy parlamentarzyści będą mówić jednym głosem, że będą chronić gospodarkę naszego regionu i naszego kraju – napisano w petycji.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1985JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1803JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
1065JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
964Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
802Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0